29 Martie 2024, 10:35:39 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: The Exorcism of Emily Rose  (Citit de 20416 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« : 14 Noiembrie 2008, 17:35:21 »

Ştiu că e un film mai vechi (2005), dar l-am văzut recent şi pot să spun că mi-a plăcut.
Exceptând toată drama aceea din curtea de judecată (de fapt, filmul se bazează mai mult pe asta decât pe horror), mi s-a părut destul de bun.
Faptul că este inspirat dintr-un caz real, cel al Anneliesei Michel, ne face să ne gândim la faptul că ni s-ar putea întâmpla şi nouă..Cel puţin asta mie mi-a dat de gândit.
Bineînţeles că mi se pare deplasat ca în timpurile noastre să credem în posedări, demoni şi alte lucruri de genul acesta, dar e înspăimântătoare chiar şi ideea unei boli mentale.

Cele mai bune scene din acest film (sau cele mai captivante) mi s-au părut, bineînţeles, cele în care sunt ilustrate manifestările posedării / bolii lui Emily. De exemplu, scena din cămin, când prietenul ei rămâne să doarmă cu ea, sau cele în care îşi închipuie lucruri şi vede feţele oamenilor schimbându-se. Mi s-a părut puţin deplasată, totuşi, scena dinspre final, când Emily se presupune că ar fi vorbit cu Fecioara.

Cel mai mult mi-au plăcut aceste scene :
<a href="http://www.youtube.com/v/N6RTyH9wnsI&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/N6RTyH9wnsI&rel=0</a>

Aţi văzut filmul acesta, ce credeţi despre el? Am înţeles că există un alt film, german, "Requiem" , care ar fi mai fidel întămplărilor reale din viaţa Anelliesei, şi nu la fel de "hollywoodianizat" ca Exorcism of Emily Rose. Sper să mă uit în curând şi la acesta şi să revin cu o opinie.


Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : 14 Noiembrie 2008, 17:42:06 »

Câteva poze:
"Emily Rose (Jennifer Carpenter)" "Exorcismul lui Emily Rose" "Poster"
« Ultima modificare: 24 Iunie 2009, 11:29:48 de către Lucian Velea » Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #2 : 14 Noiembrie 2008, 18:30:42 »

Nu am văzut acest film, dar m-ai făcut curios. Tare mi-ar placea să existe mai multe recomandări ca aceasta pe aici. Bravo, scofieldutza! yahoo_clap

Doar o precizare: în general este mai bine sa pui imaginile în Galerie, apoi să pui link la album. Poţi şi să inserezi thumbnail-uri din Galerie în mesaj. Imaginile mari ataşate direct la mesaj pot face dificultăţi pentru vizualizare.
Memorat
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : 14 Noiembrie 2008, 20:36:17 »

Am să ţin cont de asta, mulţumesc yahoo_smiley.

Revin cu ceva ce am uitat să scriu la Exorcism of Emily Rose, aceea că filmul a avut efect asupra mea şi datorită actriţei care o joacă pe Emily, Jennifer Carpenter. Şi ceilalţi (ca Tom Wilkinson şi Laura Linney, au fost buni după părerea mea), însă mi s-a părut grozav jocul actoricesc al lui Jennifer. (Nu ştiu cum reuşea să atingă toate acele poziţii ciudate - am înţeles că în scenele acelea în care avea crize i s-a propus să fie înlocuită cu un manechin dar ea a refuzat - , poate şi faptul că se antrenase ca gimnastă o ajutase  yahoo_smiley ).

Am văzut astăzi şi filmul "Requiem", despre care spuneam. Şi acesta mi-a plăcut mult. Se pare că nu am nevoie neapărat de un film horror ca să mă sperii  yahoo_chicken .
Şi nu m-a speriat filmul (este mai mult o dramă), ci ideea în sine şi modul cum este înfăţişată această idee, pentru că în acest film nu am văzut o singură apariţie demonică, uşi izbite de perete de forţe supranaturale, sau alte lucruri de genul acesta.

Nu, acest film este o abordare cât se poate de realistă (după părerea mea), a unor evenimente stranii ce se petrec în viaţa unei tinere crescute într-o familie foarte religioasă, din prisma acesteia şi a celor apropiaţi. Nu pune accent neapărat pe prezentarea acestor întâmplări neobişnuite, ci mai mult pe efectul lor asupra fetei (aici, Michaela) şi familiei ei, prietenilor.. Atmosfera pe care o crează filmul te plaseză parcă în anii aceia, şi cu toate că jocul actoricesc nu m-a impresionat la fel de mult ca în Exorcism of Emily Rose , filmul în sine mi-a plăcut.
 
Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : 14 Noiembrie 2008, 20:45:44 »

Un trailer pentru filmul Requiem (apărut în 2006) :

<a href="http://www.youtube.com/v/30KLEFl2Nvg&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/30KLEFl2Nvg&rel=0</a>
Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #5 : 14 Noiembrie 2008, 23:00:01 »

După părerea mea, un film horror cu adevărat bun trebuie să te pătrundă psihologic, doar apoi vizual (maţe scoase şi alte d-astea sunt trucuri ieftine). Am văzut câteva filme clasice, din vremea când efectele speciale erau simple, dar totuşi... vorba unui prieten: "m-am trezit ghemuit în fotoliu". yahoo_smiley
Memorat
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : 14 Noiembrie 2008, 23:26:20 »

Primul film horror pe care l-am văzut în viaţa mea a fost unul clasic, despre care vorbiţi şi dvs , acelaşi subiect ca "Exorcismul lui Emily Rose" : Exorcistul  (1973).
Ţin minte că de frică ce mi-era, închideam ochii şi trăgeam plapuma până peste gât (ce-i drept, nu văzusem nici un astfel de film , mai eram şi mai mititică  yahoo_giggle. Nu că acum m-aş crede mare). 
Şi nu ştiu ce alt film (horror sau nu) m-a speriat mai tare decât acesta. Chiar şi acum cred că este un film foarte bun, chiar dacă pare învechit sau mai ştiu eu ce.

Şi, că tot veni vorba de el, fata care se presupune că ar fi fost posedată, Anneliese Michel, după povestea căreia s-a inspirat şi "Exorcismul lui Emily Rose", ar fi putut fi influenţată de acest film (nu mai ştiu exact unde am citit). În anul lansării sale în Germania, filmul a stârnit multe controverse şi a influenţat mulţi oameni, în special tineri.. Însă este puţin ciudat faptul că simptomele ei, asemănătoare cu cele din Exorcistul au început să se manifeste cu câţiva ani înainte de apariţia filmului. Este interesantă această poveste (părerea mea).
Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: