19 Martie 2024, 07:01:26 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Joc  (Citit de 115291 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
Joc
« : 09 Decembrie 2008, 17:46:21 »

Suprarealiştii îl folosesc pentru a face versuri şi poezie, eu îl văd acum mai mult ca pe un joc de imaginaţie şi de gândire - dicteul automat.

Vă propun să jucăm împreună, nu neapărat vom face versuri (eu, cel puţin nu cred că aş putea  yahoo_giggle ), dar vom descoperi lucruri interesante despre noi înşine.. Poate chiar găsim şi asemănări cu ceilalţi  yahoo_smiley.

Jocul pe care îl propun are la bază, deci, dicteul automat : notezi succesiv fiecare cuvânt care îţi vine în minte, despre un anumit lucru. (De preferat să fie exact în ordinea în care îţi vine în gând).

Încep eu.. Am ales cuvântul : mare.
La ce m-am gândit : vară, val, soare, nisip, scoică, vânt, păr ud, apă, buze sărate, Vama Veche, zgomot, miros de alge, înot, căldură, cer albastru, zmeu, porumb fiert, colier, prosop, insolaţie, stea de mare, somn pe plajă.

Ar fi interesant ca fiecare să propună celui care urmează să răspundă un anumit cuvânt la care să se gândească. Eu propun cuvântul : Crăciun , că tot suntem în cea mai frumoasă lună din an  yahoo_smiley.

Bineînţeles, dacă vrea cineva să joace cu mine şi s-a gândit la alt cuvânt.. Be my guest  yahoo_smiley

Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #1 : 09 Decembrie 2008, 18:27:18 »

Crăciun: brad, colinde, cozonac, miresme, tolănit, cadouri, bucurie, căldură, renaştere, luminiţe, sclipiri, steluţe, balcoane, telefoane, urări, somnic

Propun: daruri
Memorat
Alina Milatinovici
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #2 : 11 Decembrie 2008, 23:10:24 »

suflet,prieteni,straini,obligatii(trist dar adevarat),vise.

   Propun singuratate.
Memorat
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : 15 Decembrie 2008, 22:13:50 »

Singuratate: izolat, retras, meditatie, reculegere, stare, sihastrie, asceza, pustietate

Propun: Intelepciune
Memorat
andaluza
Vizitator
« Răspunde #4 : 11 Martie 2009, 19:25:37 »

Intelepciune: Sclipire, geniu, har, filozofie, stoicism, abstract, inteligenta, cumpatare.

Propun: muzica
Memorat
mirela
Vizitator
« Răspunde #5 : 16 Aprilie 2009, 20:41:12 »

muzica: note, clape, pian, diez, do, arta, vioara, arie, cantec, melodie, gama, uvertura. yahoo_blush

propun : noapte
Memorat
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : 31 Mai 2009, 11:00:03 »

Noapte: bezna, intuneric, negura, obscuritate, lipsa de lumina, intunecare, intunecime

Propun: Iubire
Memorat
Silvia Velea
Administrator
Incepător
*****

Popularitate: 7
Mesaje: 10


Ms. "Picard"


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #7 : 31 Mai 2009, 11:37:36 »

Iubire: viaţă împreună, lumină, căldură, zâmbet, mângâiere, blândeţe, sărut, sprijin, "Bună dimineaţa, Copăcel!" şi "Noapte bună, prinţesă mică!"

Propun: sacrificiu

 
Memorat

Nu te teme de viitor, Dumnezeu este deja acolo.
Andrada
Incepător
*

Popularitate: 17
Mesaje: 29



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #8 : 07 Iunie 2009, 13:36:51 »

Sacrificiu : blandete, tandrete, daruire, prietenie, sufletist, inimos, omenesc, respect, ajutor

Propun: dorinta
Memorat
Bianca
Vizitator
« Răspunde #9 : 11 Iunie 2009, 15:41:44 »

foc
Memorat
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: