19 Martie 2024, 06:02:19 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Iisus s-a născut în mijlocul lunii iunie  (Citit de 22813 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« : 11 Decembrie 2008, 17:26:57 »

După cum informează presa de astăzi:

Citat
Astronomii australieni sustin ca Iisus s-a nascut in luna iunie, dupa ce au cartografiat aparitia "stelei de Craciun", despre care Biblia spune ca i-a condus pe cei trei magi pana in Betleem, la locul nasterii lui Cristos.

Se ştie că data de 25 decembrie a fost aleasă prin convenţie, fără informaţii relevante, poate chiar din unele considerente politice ale vremii. De fapt, nimeni nu ştie cu certitudine data când s-a născut Iisus. Mă întreb însă cum ar fi fost dacă sărbătoream Crăciunul vara. Dacă vă surâde ideea, nu uitaţi că în emisfera sudică este vară de Crăciun, plus zona ecuatorială...

Mie unul îmi place Crăciunul iarna. E un anotimp care i se potriveşte. yahoo_star
Memorat
mirella vasiu
Vizitator
« Răspunde #1 : 25 Decembrie 2008, 03:05:09 »

Potrivit bibliei s-a nascut cind pastorii erau pe cimp cu oile sub cerul liber,adica excus decembrie cind e frig si pastorii nu dorm pe cimp.,mai mult este mentionata data mortii sale 14 nisan(martie -aprilie)cu mentiunea ca a murit la 33ani si jumatate!LOGIC GINDIND cind cineva moare primavara si are 6 luni peste data nasterii cu siguranta s-a nascut toamna ,in concluzie Isus s-a nascut in luna octombrie!
Memorat
vanghelis007
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #2 : 10 August 2009, 19:18:17 »

Sigur ca da.Si eu m-am nascut la maternitate in luna septembrie, si sunt Fecioara.S-ar putea ca peste cateva secole sau mii de ani, altii sa fie de alta parere.Fac pariu cu Dvs., ca Iisus s-a nascut in luna iunie sau august.Daca nu ma credeti, demonstrati.
Memorat
Paulpăvălachepreda
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #3 : 18 Martie 2012, 00:20:17 »

În primul rând, Domnul Iisus nu S-a născut. Domnul Iisus este din veşnicie şi este deopotrivă cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt. Domnul Iisus S-a "Pogorât" din ceruri precum a fost vestit de prooroci. Evanghelia... după... mulţi Evanghelişti, înseamnă "Vestea Bună", scrisă de aceştia. Ori... aceştia, au scris aproape identic, după... priceperea lor de a se exprima, căci... se ştie că, nu erau mari scriitori ai vremii să descrie foarte exact cum arăta la chip Domnul; ce înălţime, aliură, dacă arăta atletic; dacă purta barbă, plete, s.a.m.d. Problema este alta. Crăciunul, nu a existat în acele vremuri. De Paşte da, am auzit, chiar s-a sărbătorit; chiar de această sărbătoare a fost osândit; şi bineînţeles că, a rămas un Paşte sărbătorit. Şi nu putem data Paştele decât primăvara, când ştim cum a fost întâmpinat Domnul, şi păstrăm tradiţia numită sugestiv de... "Florii". Că, nu ştim când s-a născut, putem afla... după pogorârea Duhului Sfânt, care... a umbrit, aşa se zice, că nu putem zice... sex, şi Maria, a născut precum orice femeie la 7... sau nouă luni. Înclin să cred că, la 7 luni a născut, pe motiv că... 7, este semnul lui Dumnezeu: 7 note muzicale(esenţiale în vorbire), şi multe alte 7, pe care nu stau acum să vi le explic, deoarece le ştim... cred. Alta ziceam, este treaba cu Domnul Iisus, căci mai avem o problemă. Problema anului evreiesc. Ori anul evreiesc... începea pe 1 Septembrie(de la 7 acesta). Aşadar, dacă noi, sărbătorim anul nou la 6-7 zile distanţă de Crăciun, scădem aceste 6-7 zile, şi găsim sfârşitul lunii August. Ce Înseamnă August. Păi că au gust toate, aşa cum şi viaţa aceasta are gust, nu? Şi ce este defapt viaţa aceasta pentru care unii zic că n-are rost să o trăieşti dacă tot mori, ce? Păi... o gustare. Viaţa aceasta este precum te duci tu la piaţă, vrei să cumperi brânză... sau zmântână... de exemplu, că dau exemplu să înţelegem; şi vânzătoarea... în cazul nostru... "Vânzătorul", îţi dă puţintel să guşti. Acum, să ne ierte Dumnezeu, că nu poţi împăca pe toată lumea. Unul zice... "Prea acru". Altul zice... "prea slab". Altul... ştiţi, nu? Aşa, şi... ultima dată... nu zice... "Prea bun"? Şi nu sar în sus... "îngerii" de bucurie? E, aşa este şi cu omul. Cel ce gustă "Adevărul", şi recunoaşte că... este "Prea Bun", cumpără de la Domnul Iisus... îşi dă ulţimul bănuţ şi va avea viaţa veşnică promisă. Iar celălalt, de zgârcit ce este, de... ştiu eu... prostănac ce este... şi Scriptura nu citeşte(să dau şi un aspect poetic, nu), ei bine, acesta zice... ţiuu(din buze), adică nu... nu dau eu vrabia din mână, pe cea de pe gard. Păi bine măi... "Păsărilă" lăs lungilă... calicilă, ce vrabie ai tu în mână, dacă ai strâns ca prostănacul averi fabuloase, şi dai ortul popii, zi? Şi nu zi... ce, că este noa... pte, în capul lui. Aşa a ajuns de deştept omul acum, că vrea să ştie el... şi când S-a născut exact Domnul. Când... s-a născut Ioan Botezătorul, care ştim că era văr cu Domnul? De ce nu citim Sfânta Scriptură, care ne spune... şi despre Domnul; şi despre Ioan Botezătorul care avea deja 6 luni, nu? Şi ultima întrebare... la care trebuie să vă gândiţi vă rog, este... De ce, omul, nu sărbătoreşte naştera sa... de la procreere, nu când a ieşit din pântecele mamei sale, de ce? Tot eu vă zic... că suntem animale nu oameni; nu ştim nici dacă este copilul respectiv... al nostru, darmite... să mai ştim când am fost conceput... de tatăl, căci... "Tatăl" îţi dă viaţă. Ştim noi când S-a pogorât Duhul Sfânt şi umbrind pe Maria, aceasta... a rămas însărcinată?... că ştim. Şi de ce nu sărbătorim acestă dată... Sfântă, şi o sărbătorim cum ne cade nouă bine? Păi... să băgăm în noi carne de porc. Să devenim obezi. Să facem diabet. Să murim. Aia e. Mulţumesc.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: