19 Martie 2024, 06:50:44 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Nunta in cer-Mircea Eliade  (Citit de 58589 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Musat Cristina
Vizitator
« : 18 Decembrie 2008, 19:14:27 »

Romanul Nunta in cer se apleaca asupra erosului si a eternului feminin, cuprinzand o incercare de evocare lucida a doua intamplari asemanatoare de iubire. Cu toate acestea, confesiunile celor 2 personaje nu conving cititorul ca sunt lucide, ci dimpotriva, manate de subiectivism si de trairi afective intense.

Andrei Mavrodin o cunoaste pe Ileana in casa unui arhitect, indragostindu-se imediat unul de celalalt. In ciuda dragostei dintre acestia, monotonia se instaleaza in cuplu, urmata de certuri pe probleme minore, ca mai apoi evadarile din Bucurestiul prafuit sa revitalizeze relatia de fiecare data. Cu toate acestea, ruptura completa dintre Mavrodin si Ileana se produce in momentul in care aceasta incearca sa ramana gravida si Andrei refuza sa devina tata. Celalalt cuplu, format din Barbu Hasnas si Lena se construieste in oglinda fata de cuplul Mavrodin-Ileana, intampinand aceleasi probleme de comunicare, de neintelegere reciproca in ciuda dragostei puternice dintre cele doua personaje. Divortul dintre Hasnas si Lena se produce tot din cauza unui copil, pe care de data aceasta Lena nu il doreste, in timp ce Hasnas il considera ca o modalitate de a salva o relatie care decazuse. Din confesiunile celor doi barbati reiese ca acestia au iubit aceeasi femeie insa in perioade diferite ale vietii acesteia.
Te invit mai jos sa iti spui parerea referitor la acest roman!
Memorat
Bianca
Vizitator
« Răspunde #1 : 06 Mai 2009, 20:50:56 »

Am citit aceasta carte in vara si sincer  nu am prea inteles o insa am discutat putin cu o colega de clasa si m am mai lamurit  care era de fapt povestea. Interesanta  | Eliade yahoo_clap
Memorat
sipos ana
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #2 : 30 Iunie 2009, 13:18:20 »

Si eu am citit cartea, cartea unui geniu.Stilul lui Eliade ma surprinde de fiecare data, si tocmai de asta il indragesc.Intriga acestei carti este surprinzatoare si captivanta.Nunta in cer chiar merita citita yahoo_pray yahoo_prayyahoo_love:X:X
Memorat
lola
Vizitator
« Răspunde #3 : 10 Iulie 2009, 12:33:24 »

vreau sh eu s o citesc:))
Memorat
bianca_felicita
Vizitator
« Răspunde #4 : 11 August 2009, 19:44:01 »

Imi place foarte mult acest roman...imi place Eliade...e un roman trist...2 povestiri triste...o femeie care "fuge" de doi barbati fara a lasa vreo urma...decat urma unei amintiri...e ciudat sa vezi ca o relatie atat de stransa si puternica poate sa ia forma unei aventuri din trecut...
Memorat
v|ntage.
Vizitator
« Răspunde #5 : 16 August 2009, 18:18:13 »

am citit-o recent.
concluzia in urma acestei lecturi: forta hazardului e impresionanta (mai intai, Lena il divorteaza de Hasnas fiindca nu voia un copil pentru ca peste ani sa il paraseasca pe Mavrodin tocmai pentru ca partenerul nu dorea copilul + care erau sansele ca cei doi barbati sa se intalneasca la acea cabana pentru o partida de vanatoare?)
Memorat
kopchil_atomik
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #6 : 20 Februarie 2010, 11:50:51 »

unde pot gasi j io rezumatul la "NUNTA IN CER"???pls, sp j mie.... yahoo_cry yahoo_cry
Memorat
Deli
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #7 : 07 Iunie 2011, 18:20:08 »

Este destul de fain rezumatul . Mie mi-a folosit . yahoo_giggle yahoo_wink
Memorat
cristina salcianu
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 1


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : 14 Iulie 2011, 18:23:45 »

o carte extraordinar de frumoasa!
Memorat
paperplanes
Incepător
*

Popularitate: 1
Mesaje: 6


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : 19 Septembrie 2011, 12:13:21 »

O da, nunta in cer - superb roman. Nu imi mai amintesc bine finalul, ea isi afla sfarsitul fiind rapusa de o boala incurabila, sau asa ceva. Si nu a putut face copii, desi a incercat. In final, cei doi barbati, isi dau seama ca vorbeau despre una si aceeasi femeie.
Memorat
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: