29 Martie 2024, 14:47:32 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: DE CE?  (Citit de 16455 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Musat Cristina
Vizitator
« : 19 Decembrie 2008, 10:37:26 »

De ce nu vrei sa te integrezi intr-o societate degradata moral?De ce nu te lasa indiferent atitudinea persoanelor din jur?De ce sa te implici?De ce sa spui adevarul intr-o lume ce traieste din minciuna?De ce sa crezi in prietenii?De ce spui ce gandesti in fata?De ce sa incerci sa faci lumea mai buna?De ce sa-ti pese?De ce nu te lasa indiferent atitudinea persoanelor din jur?Pentru ca asa suntem noi,adolescentii.Nu vrem sa acceptam lumea asa cum e,o vrem mai buna!Stiu,sunt doar vise...macar noi le avem,nu le putem pune in aplicare,pentru ca voi taiati aripi!

P.S.Mai multe articole pe teme psihologice,filozofice si de literatura puteti gasi pe blogg-ul meu http://www.unmomentdemeditatie.blogspot.com. Va astept cu mult drag!
« Ultima modificare: 19 Decembrie 2008, 11:44:36 de către Lucian Velea » Memorat
indru_36
Incepător
*

Popularitate: 2
Mesaje: 7



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : 27 August 2009, 16:27:34 »

Draga Cristina,e aproape simplu si voi incerca, asa cum pot, sa-ti dau niste raspunsuri.Vrei nu vrei, faci parte din aceasta societate degradata moral, iar daca nu vrei sa te integrezi in ea, deoarece ai o alta scara de valori,alte principii mult mai nobile si mai inaltatoare,cauta la modul cel mai concret,sa faci ceva sa o schimbi!E normal sa nu raman indiferent la atitudinea celor din jur atata timp cat inactiunea lor imi provoaca mie si mai multe rani.Si de ce nu m-as implica cand presiunea devine din ce in ce mai apasatoare iar durerea interioara de nesuportat?Cum sa nu spun adevarul in gura mare pentru dezmortirea celor din jur acum cand minciuni mai mari sau mai mici amortesc spirite si constiinte?Si cum sa nu ma incred in prietenii,oare as putea trai fara ele?Voi spune mereu ceea ce gandesc caci inainte de a vorbi, gandesc!Voi incerca mereu sa fac lumea mai buna macar pentru ca cei ce vor veni din urma,generatiile viitoare,sa duca o viata mai frumoasa!Asa ca dupa cum vezi ar fi mai bine sa ne trezim din visare si sa facem ceva.Nu stiu cum e la tine,dar mie daca mi-ar taia cineva aripile mi-ar creste in locul perechii taiate doua perechi de aripi.Cu mult respect!
Memorat

Spun filosofii ca apropierea dintre oameni,prietenia,dreapta masura,chibzuinta si dreptatea,iata ce leaga impreuna cerul,pamantul,pe zei si pe oameni.
Musat Cristina Carmen
Vizitator
« Răspunde #2 : 28 August 2009, 07:33:33 »

Poate si mie mi-ar creste aripile dar foarte greu!
Memorat
pascal stelian eduard
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #3 : 28 August 2009, 18:55:01 »

Buna!La un moment dat  ma regaseam f mult in intrebarile pe care le-a,am inceput sa ma documentez mai mult si cred ca e foarte greu sa schimbi parerea unui om,e o lupta impotriva morilor de vant....eu unul m-am ghidat dupa citatele unor oamenii de valoare ai universului.
"Fii chiar tu schimbarea pe care vrei s ao vezi in lume"
"Daca un lucru nu i-ti place schimbal,daca nu i-l poti schimba schimbati atitudinea"
numai bine+
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: