19 Martie 2024, 12:43:43 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Romania Pierduta  (Citit de 8752 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Stablon
Incepător
*

Popularitate: 2
Mesaje: 5


Vezi Profilul
« : 27 Mai 2014, 22:42:24 »

Poate o sa va intrebati de ce tot postez eu textele astea..Ei bine, le postez pt sufletul meu care nu poate sa uite asa usor
trecutul si mai ales amintirea "Poporului frumos".

  Stateam zilele trecute si ascultam muzica si citeam o carte de-a domnului Dan Puric si ramaneam interzis cand vedeam cu cat
suflet poate sa faca ce ii place...sa scrie! De multe ori noi, Romanii, ne uitam sau nu ne observam valorile pe care le-am avut
si pe care le mai avem ...putine, dar inca sunt , nu a reusit media sa le arunce pe toate ca pe niste gunoaie.

  Imi amintesc de toti "oamenii frumosi" care au fost in tara asta , care au incercat sa o scoata din umbra..insa ..din pacate
noi nu ne amintim de ei. Cati dintre noi mai stim de Grigore Cobalcescu, de Spiru Haret, de Mihai Viteazul , de Gheorghe Lazar,
de statuile alea de la Universitate pe langa care trecem atat de nepasatori?
 
Cine au fost acesti oameni? Ce au vrut sa faca?

  In primul rand au fost romani si au incercat sa arate lumii , Romania , dar..nu avem ce sa facem..au fost opriti de prostia
indusa inca de "omul putere".

  Cum sa nu iti amintesti de Grigore Cobalcescu , profesorul de paleontologie al lui Racovita?, un mare savant? De Spiru
Haret? Cati stim ca americanii in semn de respect fata de el au dat unui crater pe luna numele Spiru Haret? De Mihai Viteazul? Doar
porumbeii il mai baga in seama la Universitate si ii zic " Asta e tara ta , salveaz-o!!" ? De Gheorghe Lazar , ala care ne-a
pus pe toti sa invatam? si multi altii..insa , pe noi chestiile astea nu ne intereseaza..noi vrem sa ne iasa banul ca si asa
merge prost ...vrem sa dominam pe oricine ca asa ne simtim bine..insa ne uitam sufletul si nu stim ca, de fapt prin cultura
il regasim . Nu mai exista asemenea deschizatori de drumuri ca oamenii astia care sunt acum statui(felicitari popor roman..
au ramas doar statui)..sau daca mai exista ii ocolim ..sunt nebuni..am ajuns sa traim in ignoranta, indolenta si impostura.

   Noua, oamenilor, ne este frica de "omul putere", fugim de el! De aia nu o sa reusim niciodata sa il dominam si sa se intample
schimbarea! Cand se va intrampla asta vom fi pe calea cea mai buna catre avansare..catre recunoastere! Pana atunci ramanem
cu sufletele noastre singure, nefericite care din cauza nesigurantei si fricii pierd esenta viitorului frumos!

   Insa asta este problema ..nu ne lasam sufletele sa ne invadeze creierul..gandim prea mult , obtinem mult insa ..avem putin!
Cu cat un om fericit isi domina mai mult fericirea sa , cu atat ea devine mai larga, cu atat se intinde ea catre alte suflete
pt a le lumina, dar pt asta este nevoie ca omul sa isi doreasca fericirea, sa aiba ambitia sa o primeasca!

   Necitind uitam de noi si de lucrurile cu adevarat importante ale vietii. Ce ar fi sa lasam zgomotul pe care il fac altii
si sa ne traim visele in realitate?

   Poate o sa va intrebati cu ce va ajuta pe voi daca stiti despre astia despre care am scris? ati trai mai bine? Ati fi
mai fericiti sufleteste , mai impacati, sau poate mai puternici?..Ei bine, da, prin oamenii astia vedem ce noi am pierdut.
Lupta pt visul nostru , lupta pt fericire si lupta pt iubire!

   Ca sa inchei cu toata logoreea asta spun :

 
   Suntem niste universuri separate care se-ntalnesc, in fond, in aceeasi disperare, lupta pt fericire. Suntem niste

refugiati, unii in trecut si in valorile lor si altii in media, ca-ntr-o nisa infima pt propria noastra supravietuire
sufleteasca! Nu rezista cine este cel mai puternic, ci cel care este mai fara suflet. Frumosul, blandetea se frang in concursul
nebun de supravietuire a speciei!

    Haideti sa avem simtul valorii!

    Sa nu ne lasam sufletele aburite de nesiguranta si frica vietii! Amintirea sufletului ma face sa iubesc din nou!

 P.S : Nu uitati calitatea si darul suprem al omului ..Sufletul!...Cat il avem haideti sa il lasam sa faca ce simte!
     



                                                                        Scris de un Andy Ray !
Memorat
SIlviu Olexsiuc
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 29 Decembrie 2014, 02:04:18 »

De unde atita scepticism?
  Am dus-o bine si inainte si acum.Dacii nu eiau batut pentru glie decit cu romanii si cu barbarii,si asta toata viata lor.Le era usor.Se credeau nemuritori.
 Mihai n-a murit decit o data dupa ce a unit "triburile"romane.
 Cuza a nascocit ocaua intreaga.
 Pasoptistii au ramas in istoria stiuta de batrini.
 Ceausescu a marit "salariili"cu o suta.Dar cam tirziu.
 Am avut numai bucurii.
 Tin minte ca mama ne aducea portocale mie si fratelui mai marisor,dar o data la trei ani.Ce portocale bune!Erau invelite in hirtie creponata extrafina,si miroseau dumnezeieste.Un miros pe care il simt si acum dupa aproape cincizeci de ani.
 O minunatie.
Pe urma l-am inpuscat pe Ceausescu.Am iesit in strazi,multi eram plini de curaj,altii si de paduchi.Am rupt insemnele trecutului.Acum totul s-a schimbat.Avem o viata noua.Am desfintat toate fabricile neviabile,ba ce sa zic si pe cele viabile.Ce mai conteaza?
 Ne-am privatizat.
Acum unii dintre noi,mai isteti sau cu mai mare iuteala de mina,sintem administratori de firma.Fantoma sau la vedere.Trage fiecare cit poate.Trag si bugetarii mai abitir ca privatii.
 Ehei ,dragii mei,
 Taxele sint mari.Ce sa-i faci?La razboi ca la razboi.
  Dar noua ne place.E bine.
Ne place si sa plecam in strainatate.La munca.
 Acolo cel putin semnam statul.
Altfel o ducem bine.Fiscul nu ne vede pe noi  ai mai dolofani,isi face de treaba cu plevusca,mai inpusca si ei un franc.Sau se face ca nu vede.Avem imunitate.
 Ba de la ovreme sa nu minii pe dumnezeu a inceput sa vada.Curios.
 Un clasic in viata ne ura sa traim bine.Am trait.
 Acum a venit alt nene,Noi l-am adus.Noi l-am pus.E democratie.De data asta s-ar putea s-o fi brodit-o.
  Ei,dragii mosului,Romania nu e pierduta.Avem copii,ne zbatem pentru ei.
Va fi bine.Asa zicem mereu.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: