29 Martie 2024, 10:58:44 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: "Sotietate v'a sa zica"  (Citit de 3380 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
SIlviu Olexsiuc
Vizitator


Adresa de email
« : 31 Decembrie 2014, 15:40:01 »

Om mare Caragiale.Om dintr-o bucata.Egalul celor mai "inalti"ai timpurilor.Shakespeare(asa se scrie,nu?) si alti citiva.Ii numeri pe degete.Un colos.Maictare decit Nostradamus.Cel din urma,prezicea un fapt ce urma sa se petreaca strict in anul...luna...ziua."Taranul"nostru,dragul nostru,a prezis actiunile"Sotietatii"in toate timpurile ce v'a sa vina.(cel putin pe pamint batatorit de noi,natia romana).N-agresit de loc.Omulcasta a avut forta sa vada viitorul,nu sa prevada de azi pe miine.Brrr...Citi dintre noi il mai stiu pe "nea Nae Girimea"?Citi dintre noi ii mai poarta respectul in suflet?
  Astazi sintem interesati de "razboaiele stelelor",de scutul de la Deveselu,de cai verzi pe pereti.
 N-am nimic cu rusii.Nu le mai port ranchiuna.Ce-a fost a fost.Le vom indrepta.Cu greu dar sigur.Ar trebui sa ne stringem mina,sa aram inpreuna.Si cucei si cu chinezii,si cu americanii,
cu toata lumea.Copii n-ar trebui sa poarte pe umeri pacatele parintilor.Ar trebui sa fie insa mai intelepti.Daca ai arat,maninci,daca nu nu.
 Ei da,dar capra riioasa tine si coada ridicata.
  Avem personalitate.Sintem mai catolici decit Papa.Nu putem sa ne usuram de foame.
 Ciini sint mai bine vazuti decit copii,si la noi sibla altii.Vezi bine,e o moda noua.Moda noua e sa ne insuram si barbat cu barbat.Ptiu drace!.
 La altii sint respectati ciinii da'si copii.
  Ei,cum va spuneam.Carageale.Un om ca asta n-o sa se mai nasca.A disparut matrita din ceruri.I-as face monumente in toate orasele.L-as face cunoscut in lume.Pri el ne-am face si noi cunoscuti.Pe noi ne-au facut cunoscuti "romii",ba si de-ai nostrii.
 Dacii!!!,mai avem pina sa ne numim iar daci.Am decazut rau.A schimba numelectarii in Dacia.E mult mai corect si suna si bine.Mi se furnica pielea.Ce credeti? Eu cred ca da.Credeti ca am inceput sa bat cimpii?.Imi zboara gindurile cind in colo cind incoace.As face monumente dar nu asa cum vad pe la Giurgiu si prin tara.Tepes fara picioare,socluri vai mama lor,facute in graba din "fonduri europene"
  Doamne iarta-ma.Mi-e rusine.Sintem mai rai ca invadatorii.
 Nu mai avem arhitecti adevarati.Uitati-va la constructiile vechi din capitala si la cele noi.Nu-ti vine sa crezi.Nu mai avem zidari,nu mai avem idei .Nu mai avem vointa.Totulcse invirte in jurul banului.Si constructiile,si autorizatiile,si.....
  Mai oameni buni,unde o sa ajungem?
Am ajuns deja prea departe.Trebuie sa ne oprim.Trebuie sa ne opreasca cineva.
  Nu mai sintem in stare sa plantam un pom ca lumea.Il plantam strimb,si-l lasam sa creasca asamAsa ne lasam si copii.
 Punem trandafiri si nu-i sapam.Punem ici si colo gazon "din Danemarca",(sa ma ierte vikingii,dar au marfa proasta),"d'ala lung,inalt,sa facem productie pentru cai.Restul(pamintul),il lasam asa,pamint gol,sa-l bata vintul,sa-l prafuiasca,s-avem ce scutura.Of.
  Ciinii.Ciinii strazii.
Domnule Caragiale,s-o termin si p'asta cu ciinii.
 Pe un' te uiti,pe sosele pe trotuare,orin piete,plin de ciini si mizerie de ciini.Las'ca si noi scuipam pe jos,care mai de care.Bavunde pui ca si in hala de verdeturi ,sau in cea de carne,nu poti sa treci,ca trebuie sa-i dai la o parte.Ici colo,gramezi de varza pose direct pe jos Un ciine baban trece,ridica piciorul si-si marcheaza teritoriul.Direct pe varza.Ce.Nu credeti?La noi e tarimul tuturor posibilitatilor.Negative.
 Aloooo,chiar nu vede nimeni?Ati inebunit,mai,ai de sus?Sau la voi nu ajunge rahatul de ciine?A.Am uitat.Voi va duceti si la cumetrii cu elicopterul.Daca ati invatat carte!
 Pai la scoalacne invata ca excrementelecde ciine sint considerate vectorul cel mai periculis in inmultirea si transmiterea bolilor sixa parazitilor cu consecinte grave.
  Dar poate voi nu aveti copii.Poate nu ies la joaca in parc,in plina mizerie.Ce sa mai zic?Cred ca am luat-o pe aratura.Poate bat cimpii.Poate nu sint in stare sa"decelez"(ar zice unii)?Suna mai savant.
 Sotietate care va sa zica.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: