29 Martie 2024, 16:58:22 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Schimbare de macaz.  (Citit de 3535 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
SIlviu Olexsiuc
Vizitator


Adresa de email
« : 02 Ianuarie 2015, 20:56:00 »

Pai, dragilor, am tot batut apa'n piua
Cu naratiile mele. Mi-e frica sa nu va plictisesc. Si da-i, si trage.Gata. Sa schimbam macazul.
 V-am mai spus, nu va asteptati de la mine la mare filozofie, Ma depaseste.Am insa bunul sit sa recunosc. Recunoasteti ca e destul de rar faptul.
 In general, lumea se inghesuie la microfon. Ca are" Ureche muzicala", ca n'are, ce mai conteaza, fum sa iasa.
 Pai, mai fratilor, pe la unii iese asa un fum des, de te ustura ochii, si nasul, si (urechile.)
 Este valabil si in muzica, si-n politica, ba chiar si-n critica de arta.
 Nu mai stim sa ne purtam portul.
 Nu mai stim sa ne vorbim vorba.
  Mos gerila nu mai e. Cica e depasit.
Iacata-l si pe el comunist. Punctul opt de la Timisoara l-a atins numai pe el.
L-am inlocuit cu Mos Craciun. Si da-i  cu cruci, si da-i cu tamiie, da-i cu pupaturi de moaste. Vezi doamne, e rentabil. Prostime, cit vezi cu ochii. Na ca mi-a scapat. Imi pare rau ca a trebuit s-o spun, dar cemai,am spus-o. Acestia sint usor de pacalit, usor de jecmanit. Mai ales ca nu platim taxe la stat. E afacerea noastra. Nu degeaba purtam anteriu si giubea. Unde mai pui ca si crucea de aur de la git e grea,si lantul crucii cit degetul de gros.
 E adevarat ca se mai tin in friu multimile. Dar asta o putem face si cu Educatia. Se poate si cu patrafirul, dar cu mai mult bun simt. Pai, popa astazi, si-a luat nasul la purtare. Taxeaza mai rau ca fiscul. Daca dai bani, vine, daca nu stai cu mortu'pe masa. Ii dai trei milioane si-ti taie chitanta pe unul.Parol.
 Pai ce nu putem sa ne-ngropam si fara popa? Ba da.Putem sa mergem si la crematoriu. N-am mai inpinzi tara cu morminte. La cumnatul meu, in Belgia, toata lumea merge la crematoriu. Este mai civilizat, este economic, este actual.Este modern. Nu asta vrem, sa ne mai modernizam si noi nitel? Ba da.
 Am cam luat-o pe carari cu spini. Zgirie.
 Pai in politica toata lumea e stiutoare.
Toata lumea vrea sa iasa in fata, sa ne mai bucure sufletele cu fr'o lege, cu vr-un discurs de la tribuna.
 Pai sa vezi,: cum e facuta combina, cum se mulge pestele de icre, cum e cu alba-neagra .Ce sa vezi, mai tare ca pe internet. De toate. Numai cectrebuie nu auzim. Cum sactraim mai bine. Cum sa necinvatam copii. Cum sa ne "spalam pe ochi dimineata". Si'n general
 Ar fi multe de zis,
Mai trebuie sa fim prieteni si cu vecinii, dar si cu cei mai de departe. Mai trebuie sa fim prieteni si'ntre noi.
 Sa tragem toti in aceiasi directie, cindce la o adica.
 Apropos de macaz. Las' ca-l tragem altadata.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: