19 Martie 2024, 10:13:49 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: "Sîrmă ghimpată"...sau "Pod de flori"...?  (Citit de 7593 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 19 Noiembrie 2015, 11:51:36 »

"Sîrmă ghimpată"...sau "Pod de flori"..?
Memorat
acdc
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 20 Decembrie 2015, 20:48:27 »

Moda vine, moda trece. Trec si năzuințele, trec durerile, trece viața. Totul trece. Într-un timp ne venise-n cap să facem un"pod de flori". Mai întîi trebuia însă să tăiem sîrma ghimpată. Asta înțeapă. Te ține în loc. E periculoasă. Dacă evruginită face tetanos. Noi, n-am tăiat-o. Ne-am făcut planuri. Ne-am făcut iluzii. Am trecut direct la construcția noului "pod". Sîrma a rămas. "Podul" s-a încurcat în sîrmă. Acum e greu să descurcăm încîlceala. Trebuie timp. Trebuie răbdare. Trebuie efort mare pe multiple planuri. Trebuie investit mult. Material și spiritual. Trebuie recuperat timp lung în care nimeni n-a făcut nimic, sau mai nimic. Timpul se răzbună. Am intratvîn criză. Vrem să ne întregim familia dar nu știm cum. Nici familia nu știe. Nu avem suflu. Vrem să facem și economie. Gînduri mari, cu bani puțini. Nu ne implicăm. Ne hrănim cu citate. Vorbim vorbe. Goale. Totul a'ncremenit. Șantierul e pustiu. Nimic nu se mișcă. Amorțeală totală. Așa nu merge. Optica trebuie schimbată. Trebuie doctor. Trebuie voințà. Trebuie inițiativă. Trebuie asumare de răspundere. Onoarea a fost ținută în lanțuri. Acestea trebuiesc rupte. Forța vine odată cu onoarea, cu răspunderea în fața viitorimi. Cu sentimente curate, și drepte. Pas cu pas. Ca să mergi în picioare, trebuie să te ridici. Să stai drept. E greu, dar face bine. Așa o să ajungi departe.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: