29 Martie 2024, 10:36:20 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Si totusi...greseala  (Citit de 3447 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 19 Mai 2016, 19:31:00 »

   Greseala, da, greseala. La prima vedere, fenomenul pare, o indecenta existentiala, de o maxima precum si constanta periculozitate. O jena absoluta. Din greseala poti schimba identitatea unei persoane, din greseala poti sa vatami sau chiar sa naruiesti un intreg esafodaj indelung ticluit, ridicat cu sudoare, din greseala poti sa pierzi un razboi, din greseala poti sa razi o civilizatie sau un intreg sistem . Dintr-o greseala a aparut insa si viata. Elementele naturii s-au inpotmolit, nu si-au mai gasit drumul de veacuri, de milenii. Au gresit. Povara greutatii sinelui, a facut ca dintr-o data sa apuce bezmetice pe carari nebatute. A aparut viata. Ei, ce ziceti ? In mic, greseala e mai putin vinovata decit stagnarea, decit inactiunea. Sa stai cu miinile in sin. Sa fii absent. Lucrul mecanic n-ar mai avea loc, energiile nu s-ar mai dezlantui. Originile ar fi trecute, prezente dar si viitoare. N-am vedea nici o data o floare, un ”Car cu boi”, un” Stradivarius”, n-am auzi ciripit de pasarele, n-am asculta suierul vintului. Ar fi liniste, prea multa liniste. Ar fi sinistru, n-am fi nici noi. Cine sa mai stea la taclale, cine sa se bucure de un nou asfintit ? Nu. Mai bine sa gresim, dar cite un pic. Oh... Ne-am revenit. O luasem pe drumuri de negura. Vedeti, ce repede am ajuns la lumina ! Vedeti dumneavoastra, un drum batatorit, calcat zi de zi, cu exactitate, fara abatere, intr-un anumit sens te duce la o finalitate deja cunoscuta. Certitudinea isi da mina cu monotonia. Putem avea in felul acesta de cistigat siguranta zilei de miine, carapacea exactitatii,a ordinii ne tine la adapost, dar in acelasi timp ne taie aripile, ne taie posibilile punti cu noul. Evolutia nu mai are loc. Putinul sau multul de la capatul drumului va fi prezervat. Vom avea dar si de pierdut. Eventualitatea putinului s-ar putea schimba in termeni pozitivi. Este adevarat ca in aceasta situatie riscul ar putea sa bata la usa. Ce ar fi de dorit? Asta depinde de fiecare. S-ar putea afirma insa, ca un risc calculat ti-ar putea transforma visele in realitate. Ar fi totusi o greseala sa nu visam.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: