19 Martie 2024, 13:05:38 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Viziune...  (Citit de 19778 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 19 Ianuarie 2017, 21:45:18 »

Stau și privesc interzis. Mă minunez, mă crucesc, mă revolt. Mă aflu într-o sală tixită de lume. Oameni de tot natu'. Lumea se mișcă, trebăluie. Atmosfera e înbîcsită, ternă, fum sus, praf jos, scursori peste tot, zoaie aruncate la-ntîmplare, mîzgă veche. Rîncezeala plutește în aer. Unu' iese, altu' intră. Ușa scîrțîie teribil. Țîțînile abea se țin. Nimeni nu e deranjat, nimeni
 nu reacționează. Fiecare își vede de treaba lui. Interese minore primează. Da, e ușa tuturor, adică a nimănui. Afară bate vînt turbat. Între-o zi, ușa are să cadă...
Memorat
Schifrineț Țuțuganianul
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 21 Ianuarie 2017, 11:38:35 »

Maestre,

Asta nu e viziune, ci vizuină.
Mă mir că are ușă. Cât o mai avea, vorba domniei voastre.

Și nu are nimic în comun cu filozofia, ci cu filozofeala.
Memorat
acdc
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #2 : 25 Ianuarie 2017, 18:54:37 »

Dragul meu, astăzi, nu știu ce mi-a venit, am catadicsit să-ți răspund, da' numa'șa di formă.
Primo:... nu sînt nicidecum "maestru". (și asta nu pentru că fug de o anume răspundere). Știi, nu mă "prinde".
Secundo : Dacă ai avea un minim de spirit de observației, ai vedea că postările mele "filo.."sau mai puțin "filo...", sînt prezente cu obstinație la acest...capitol. Aici mă simt eu bine, ce vrei..? Dragul meu, dacă nu știai, după '89, am cîștigat măcar acest drept, de a ne exprima, la o adică, chiar și după gardul bisericii, ...Lipsa unei interdicții, înseamnâ permisiune...
Memorat
Schifry
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #3 : 26 Ianuarie 2017, 23:42:18 »

Aha!
Memorat
acdc
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #4 : 23 Septembrie 2017, 15:14:23 »

 Dragă Schifry,,, acum în anul de grație 2017 luna a noua, cînd nori negri s-arată lumii, aș fi curios cam ce părere mai ai vizavi de ușa buclucașă odată cu ale ei distruse țîțîni...
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: