28 Martie 2024, 13:21:13 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: ...Adio, dar rămîn cu voi...  (Citit de 7768 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 17 Mai 2017, 13:15:54 »

   Dragii mei, ca un făcut, iar m-am dat gîndirii, ptiu...nu'ș cum se face că tot îmi vin gînduri. De unde ? Probabil alter ego chiar există pe undeva prin galaxii depărtate, și-mi trimite scrisorele subcoantice. Așadar, dragilor, ca să liniștesc fierberea spirituală a unora, înțelegător cum mă știu, un barbar cuminte, ca să împac și capra și varza, am hotărît să mut "filozofeala" mea cu tot cu arme și bagaje, la secțiunea Diverse. Dacă îmi aduc bine aminte, avertizasem în postările de început că gîndurile mele, nu prea au multe în comun cu filozofia, fiind simple speculații , exerciții mentale, nețintite anume, dezinteresate, care ar trebui totuși să aibe darul de a conștientiza subiecții pretabili. Nu alerg așadar nici după voturi, nu reclam nici emisiuni ample, televizate, nu emit nici pretenții. Eu dragilor, nu sînt nicidecum un filozof, eu doar spăl vesela, mai pun un pic de TIX, mai un parfum, clătesc un pic, și gata, lucește. Un filozof, dragii mei, are greutate, are anvergură, are dichis de vorbe, are cîntar, are praf de stele pe ciubote. Creștetul lui poartă povara cerului. Sufletul lui e pe jumătate plecat, plutește deja în borta văzduhului. Direcțiile săracelor mele însăilări lexicale fiind într-adevăr multiple, cu acoperire largă a aspectelor realității, necesită într-adevăr un topic la fel de larg, care să permită cuprinderea "legală" a acestora. Așadar, arhicunoscutul, irezistibilul, teribilul / ...acdc... /,va fi de-acum prezent la DIVERSE...A,... uitasem să pun niște ghilimele dragilor, dar perspicacitatea voastră are darul de a mă liniști. Știți, un bătrîn, mai bătrîn ca mine îmi spunea odată, că dacă nu descrețim din cînd în cînd fruntea, o să facem riduri... Acuma, una zice omul, și alta poate ieși. De stabilizat, de bine de rău, mă stabilizai, însă rămîne de văzut dacă voi mai primi telegrame de la ruda mea din depărtări albastre. Speranțele nu mor însă niciodată, așa că...
  În altă ordine de idei, că veni vorba, stau și privesc gînditor (cum altfel ? ), subsolul secțiunii Filozofie, unde întîmplător am debutat. Acolo, este clarificată intenția producătorului de a antama "discuții pe teme filozofice". Nimic de zis, intenție înălțătoare. Păi dragii mei, discuțiile astea "deocheate", cu sare și piper, nu le pot face decît filozofii. A'păi, dragilor, filozofi nu găsești pe toate drumurile. Ei sînt puțini, și în general, nu se expun mai mult decît trebuie, nu se simt confortabil în lumina reflectoarelor. Aceștia, nu sînt oameni de spectacol, și-i poți număra pe degete. Aceștia, scumpii mei, cu greu pot fi trași de limbă, și asta mai mult la ocazii, referindu-mă aici la cei în viață. Pe cei dispăruți, chemați la Domnul, nu-i mai putem găsi decît în biblioteci, harul lor rămas fiind în litere. Dragii mei, mierea e puțină și scumpă, și n-o fac toate muștele. Vedeți dumneavoastră, nectarul e rar, greu de găsit. Florile, ce-l pot face, nu cresc decît pe cîmpii, departe de vacarmul străzii, de viermuiala cotidiană. Ele nu se înghesuie pe asfalt, în mijlocul drumului. Albina, musca asta specială, numai ea știe să-l găsească și să-l facă miere. Pentru asta, aleargâ mult, muncește. Ce e drept, e și înzestrată de la Dumnezeu. Vedeți, așadar, dragii mei, secțiunea în cauză n-o să fie nicicînd asaltată de filozofi, aceștia, mai curînd pot fi găsiți la "masa tăcerii". Fiți deci siguri că aceștia nu se vor îmbulzi. A,... încercări nevinovate ale novicilor, pot avea loc, dar discuții serioase, mai puțin sau deloc. Așadar, cine vrea miere lexicală, autentică, să caute. Cine caută găsește, dar nu pe Forum. Dragii mei, spectacolele de operă, nu se fac niciodată pe imaș, iar interpreții cu blazon, nu se produc la iarbă verde. Ștaiful nu permite.
« Ultima modificare: 21 Mai 2017, 06:57:08 de către Lucian Velea » Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: