28 Martie 2024, 18:54:17 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Echilibru ...pretențios  (Citit de 2555 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 10 Iunie 2017, 16:35:42 »

Dragii mei, cu preocupare mă gîndesc la faptul că din păcate, specia asta a noastră, de la care sînt atîtea și atîtea așteptări, nu conștientizează un lucru simplu, și anume că fiecare kilogram luat de "colo", și pus "dincolo", destabilizează proporțional ecosistemul și chiar întregul sistem al planetei gazdă, ce cu trudă și în zbateri de nedescris, s-a echilibrat de-alungul miilor și miilor de ani. Noi, cuprinși parcă de o frenezie de neînțeles, de o febră distructivă, dărîmăm la rapid un munte, săpăm cu rîvnă groapi uriașe, barăm drumul apelor, scurmăm neîntrerupt și în toate felurile adîncurile gliei, afumăm cu sîrg tot dimprejurul, desfrunzim inconștienți biata planetă, și multe altele, acțiuni neconforme cu nevoile, cu cerințele blîndei Tera. Dragii mei, sistemele, în general, mari, mici, au o tendință de echilibrare a tensiunilor, tendință ce se manifestă mai mult sau mai puțin acut, dar cu certitudine. Amplitudinea spasmelor, urmărește cu exactitate curba degenerărilor apărute ca urmare a unor fenomene naturale, sau acțiunii devalizatoare a omului.
  Dar, nu uitați dragii mei că, ...cîinele care nu latră, mușcă...
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: