19 Martie 2024, 11:25:03 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Arta, ... la răscruce  (Citit de 12171 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 14 Iunie 2017, 21:24:17 »

  Dragii mei, am trăit timpuri întru-cîtva dezinteresate. Era ; "Toți pentru unu', unu' pentru toți". Țara era o echipă, bună, rea... Erau și bune, erau și rele. Nu tînjesc după ele. Era timpul "proptelelor", ha... ca și acum. Domnea "abureala", ca și acum. Mai 'nainte, nu știu. Greu, greu a fost
mereu. S-au săltat însă destui. Nu știu cum a fost posibil. Sita a funcționat. Din mai nimic, s-au ridicat monumente umane, creditori de civilizație. Coandă, Brîncuși, Grigorescu, Luchian, Baba, Sadoveanu, Eminescu, Creangă, Slavici, Alexandri, Caragiale, ... mulți, mulți alții, au fost purtători de steag, îndatorînd viitorimea. Exista o "scară" a valorilor. Cineva ținea cont. Cineva avea grijă... Acum, la notorietate nu acced decît ziariști cu "zvîc", politicieni conduși de instinct, protagoniști mondeni, și cam atît. Nu tu scriitori, nu tu poeți, nu tu pictori, sculptori, arhitecți, regizori, artiști, nimic, nimic, nimic. De ce oare ? E timpul libertății de opinie, de exprimare, de afirmare. Nu apar adevărate valori, cu excepția cîtorva cîntăreți, de operă și de muzică populară. În rest, pauză totală. Care o fi secretul acestei stagnări ? Interesul mutilat să fie ? Interesul direcționat spre material, spre poziții cheie, spre "sclipici" ? Valorile, dragii mei, nu mai au valoare. Le-am despuiat. Nu mai știm nici definiția lor. Societatea noastră " multilaterală", a pășit " victorioasă" pe o nouă treaptă de evoluție, alunecoasă însă. Noi, ne urcăm...în jos ! Bîjbîim neîntrerupt. Oh, nu m-am zmintit, dragilor, dar cu " ochelarii" mei, așa se vede. Bine, de acord, sînt eu depășit...Dar dragilor, de ce nu mai apare un Amza Pelea, un Ilarion, un Caragiu, un Sergiu Nicolaescu...? Ceva se întîmplă, ceva nefast. Ce o fi oare ?! Acum, nu mai are valabilitate deviza mușchetarilor, astăzi, "care pe care".Asta o fi ? O fi subțirimea puterii de pătrundere a potențaților, o fi dezinteresul social al acestora ? O fi graba cu care abordăm " orice". O fi nonșalanța dusă cu " dibăcie" la extrem ? Copii deștepți se nasc, slavă Domnului. Atunci ?! Nu mai construim școli, nu mai construim muzee, nu mai construim teatre, săli de Operă, biblioteci, săli de sport,...aule. N-avem simțire, n-avem nerv, n-avem zbucium sfînt, nu știm să "credem" ...
Memorat
dolion
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 5


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : 29 Martie 2018, 06:23:48 »

Azi nu se mai caută ceva ce nu aduce câștig rapid, peste noapte! Toată energia e canalizată pe furtișaguri, pe câștiguri ilicite, pe jecmăneală în văzul lumii... puținii care au rămas cinstiți, corecți și cu simțul datoriei, își văd de munca lor. Restul, după ei, potopul!
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: