19 Martie 2024, 12:26:52 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Sensul vieţii  (Citit de 97459 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
claudia pal
Vizitator
« Răspunde #10 : 26 Octombrie 2009, 00:18:00 »

Sensul vietii???
Daca mi-ati fi pus intrebarea aceasta acum cateva luni, altul ar fi fost raspunsul.
 Astazi insa, cred ca este diferit pentru fiecare.
« Ultima modificare: 29 Noiembrie 2009, 17:48:31 de către claudia pal » Memorat
bettyanna
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 3


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #11 : 10 Noiembrie 2009, 21:15:08 »

Ma ingrozeste treaba asta deja,  nu-mi doresc neaparat, pot sa traiesc si fara, nu-i obligatoriu si nici necesar, e doar un punct de vedere, o idee, nazuinta, un cliseu, o dorinta, o mare de posibilitatii neatinse. Am stationat pe un gand , cu abrupte nepasari , sfarmat, in candid sfarsit de inceputul crunt. o posibilatate de neinteles clar afisata in fata ochilor fara urma de perceptie, doar imaginar, doar pozitii aferente cuprinsului caracterizat de conlucrarea sadisfactiei imediate, neaprobate de propriile principii. Arta vizionarii clandestine, dincolo de marile coline de praf, dincolo de obisnuitele imagini in culori sterse de timp , prezent mat, nud si singur. Siruri de cuvinte alese, suprapuse pe realitate, surde in cautarea cercului invocat de suferinta, rascoala a emotiilor incercate in timp dezlegate de singurul viciu posibil, ireal si stingher dintr-un colt tesit de fraze. Care este sensul individual? Nebunia? ..., lipsa productivitatii.
Memorat
AligatorulD
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #12 : 12 Noiembrie 2009, 17:01:02 »

sensul vietii este insasi "a exista constient moment de moment". A trai momentul, a intelege momentul, a trai rational.

De ceva vreme am ajuns la convingerea ca gandirea noastra,a oamenilor  a devenit foarte iluzionata, massmedia e un factor major in acest sens. Iluzia se explica prin incapacitatea de a percepe realitatea simplu pentru cea ce este.

Ar lua cam mult sa incerc sa-mi materializez parerea in cuvinte potrivite.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finding the way is just the the root need of ones existence. Today I find my self realizing that creating the way,designing life's episodes  is the true answer to ones existence. Why does one need to find a belief when it's far more easy to create one.
Memorat
anamaia
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #13 : 15 Noiembrie 2009, 19:57:51 »

sensul vietii?de ce il cautam?nu stiu eu una atunci cand il aut devin alta persoana.Mai melancolica,mai trista.Oare merita?..dupa cum se stie?sensul vietii este unul pur subiectiv si acesta se poate schimba de la ora la ora.O definitie caut oare?Nu cred
pentru ca nu ma pot multumi cu niciuna.Oare ce este mai bine?acum sincer in societatea de astazi cred ca este mai bine daca nu gandesti.Acesta este omul pe care il prooveaza societatea.De ce eu as incerca sa spu altceva?Ce rost daca stiu?Cu ce ma ajuta?Cred ca singura chestie pe care o accep este ca Dumnezeu va face ce vrea cu viata mea.Eu un a mi-o icredintez in mainile Lui.|Raspunsurile vor atrage la randul lor alte intrebari.Cred ca este timpul sa incetam a cugeta prea mult.Sa o facem doar cand simtim cu adevarat nevoia,cand simtim ca suntem intr-o prapastie si avem nevoie de pace sufleteasca sa ne unim cu Dumnezeu prin iubire,sa uitam de sens si sa invcercam sa ne creem in minte scopuri,teluri ce pot fi atinse nu sa cautam ceea ce nu vom gasi niciodata.Parerea mea.Iertati-i limbajul.Simteam nevoia disperata de a exprima ce simt dupa ce o saptamana intreaga am incercat sa gasesc un sens al vieti mele pe care sa il pot exprima pe hartie.Nu am putut scrie nimic.
Memorat
Imi_Pasa
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #14 : 16 Noiembrie 2009, 13:11:36 »

Citat
Cred ca este timpul sa incetam a cugeta prea mult.

Anamaia este gresit sa spui ca trebuie sa acceptam sa fim prosti,asa cum societatea ne doreste.

Cred ca am ajuns sa te inteleg putin din ce ai vorbit, pot spune ca esti o persoana inteligenta dar undeve in adancul tau comiti o greseala. Aceasta greseala iti intuneca fiinta.  Te intreb ceva si sper sa ma intelegi: Cand a fost ultima oara cand ai realizat ca cea ce iti doresti tu este impotriva vointei altucuiva, si in acel moment ti-ai impus vointa ta, ai ales calea ta, ai ales rebeliunea ? Esenta noastra ca fiinte este pura numai in momentul cand avem incredere deplina in noi.

Te sfatuiesc sa citesti "Huliganii"si "intoarcerea din rai" scrise de mircea eliade. Vreau sa fii atenta la personjul Petru Anicet si la definitia data de Dragu huliganilor.

Iti doresc sa indraznesti in viata sa fii tu,
iar data viioare cand voi regasi un alt comentariu de al tau m-as bucura nespus daca ai spune "ca este timpul sa incepem sa gandim pentru noi insine".

Memorat
bogdan2002
Vizitator
« Răspunde #15 : 17 Noiembrie 2009, 03:33:51 »

In 1637 Rene Descartes (Cartesius in latina) a scris in Discurs despre metoda: Cogito ergo sum (Cuget, deci exist).

Sensul vietii? Greu, foarte greu de raspuns doar in cateva cuvinte. Fiecare dintr noi are un sens al vietii, un tel, un scop, o tinta pe care incerca sa-l atinga (de cele mai multe ori nu reuseste).

Pentru uni un serviciu bine platit, pentru alti o familie unita, pentru alti amandoua sau orice tine de viata curenta: realizare pe plan familial, social, profesional.

Din punctul meu de vedere sensul vietii trebuie sa fie o viata traita in Hristos, pentru Hristos si cu Hristos, adica sa-l punem pe Dumnezeu in centrul vietii noastre si toate celelalte sa graviteze in jurul Lui. E greu, foarte ngreu, dar merita.
Memorat
Anamaia
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #16 : 20 Noiembrie 2009, 17:00:21 »

buna:)..referitor la comentariul tau..mai inteles putin gresit.Nu sugeram faptul ca ar trebui sa fim prosti,,sa traim ca niste simpli oameni fara a incerca sa trecem de baiera ipocriziei si a nepasari..dar ai momente cand vezi ca totul iti este impotriva si acum nu am cum ma razvrati decat prin cuvinte.Niciodata nu voi renunta la cultivarea mea atat spirituala cat si materiala(multumesc oentru cartile recomandate) pentru ca nu vreau sa raman o anonima in viaa dar acum nu se mai pune accent pe inteligenta de asta imi va fi foarte greu sa triunf.poate aceste ganduri sunt doar ale unei adolescente mult prea visatoare dar voi munci cat de mult pot pentru ami face auzita vocea si sper ca Dumnezeu sa imi dea intelepciunea pentru a reusi sa o fac asa cum trebuie.Apropo iti recomand serialul de pe tvr 1 Furtuna la palat".este un serial coreean dar care pe mine ma ivata foarte mult.Rabdarea,inteligenta si siretenia cu care actioneaza oamenii imi demonstreaza ca scopul vietii trebuie sa fie cel mai inalt tel pe care il poti gandi.Cu cat vei fi mai aspirant vei ajunge macar la jumatetea inaltmii pe care tio doresti.Lupta pentru propria persoana conteaza acum.Multumesc mult  inca o data
Memorat
armand
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #17 : 02 Decembrie 2009, 10:08:27 »

          prefer sa nu imi bat capul ca ma doare...oricum...probabil scopul vieitii e sa te plictisesti de ea si de propria-ti neputinta,sa ajungi sa privesti moartea cu detasare fara a o dori...ca vad ca de milenii oamenii fiindca iubesc atat de mult viata i-au gasit sensul si impliniriea in moarte si au inceput sa nascoceasca paradise si inferne potrivit cu starea de spirit a fiecaruia..suntem nevropati,deprimati,thanatofobi si ne refugiem in culte si religii...chiar si vesnica dezbatere asupra sensului vietii e tot o atitudine tampita in fata unui dat pe care il contestam,il uram,sau il iubim si la  care suntem cei mai multi prea lasi sa renuntam:VIATA.
Memorat
sileacodruta
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #18 : 20 Ianuarie 2011, 13:59:34 »

Mantuirea sufletului .Acesta este sensul vietii.
Memorat
paperplanes
Incepător
*

Popularitate: 1
Mesaje: 6


Vezi Profilul
« Răspunde #19 : 22 August 2011, 08:30:38 »

Nihilistii, scepticii spun ca nu exista niciun sens al vietii. Vrem noi sa credem asta, sa dam importanta vietii noastre de om neinsemnat si tot nu ne intra bine in cap cat de mici si neinsemnati suntem. Si tind sa cred asta, eu stiu poate m-am blazat prea devreme la anii mei. "Omul moare la 30 de ani, dar e ingropat la 70". Si asta, cam despre asta e viata, atat si nimic mai mult: "A fi tu însuţi îţi oferă toate elementele pentru a te simţi împlinit, pentru ca viaţa să aibă sens, semnificaţie. Simplul fapt de a fi tu însuţi şi de a creşte conform firii tale va duce la împlinirea destinului tău." Din Osho. 
« Ultima modificare: 22 August 2011, 08:34:59 de către paperplanes » Memorat
Pagini: 1 [2] 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: