19 Martie 2024, 07:09:32 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: nascuti cu minciuna pe buze  (Citit de 19852 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
maria_dobos
Vizitator
« : 19 Ianuarie 2009, 00:42:43 »

stateam si ma gandeam..... yahoo_glasses,  nu, nu la lucruri importante, ca cele 4 examene pe care le am in 5 zile yahoo_bigsmile, ci la chestiuni mai comune...
pur si simplu ma intrebam daca oamenii sunt minciunosi de cand se nasc sau putem da vina pe societate pentru asta? si totusi mincina e peste tot...ii mintim pe altii, ne mintim pe noi,mintim inca de cand incepem sa vorbim, mintim pentru a ne apara, pentru a obtine ceea ce vrem, mintim din amuzament, din lipsa de ocupatie, mintim atat de mult incat pana la urma chiar ajungem sa credem in ceea ce spunem....ne creem propria inchisoare si apoi tipam ca societatea e de vina, ca traim intr-o lume decadenta si noi nu avem absolut nici o vina... yahoo_angel ... yahoo_rotfl si totusi de ce? exista oare un fel de gena a minciunii? ne ascundem sub atatea masti ca pana la urma dedesupt nu mai ramane nimic yahoo_sad

gata, cred ca mi-am depasit norma de prostii permise pe ziua de azi yahoo_giggle inapoi la invatat yahoo_cry ( de fapt mint si acum yahoo_giggle)
Memorat
indru_36
Incepător
*

Popularitate: 2
Mesaje: 7



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : 27 Iulie 2009, 11:31:03 »

Nu!Cu siguranta nu ne nastem cu minciuna pe buze!Minciuna e o "arma"ce o capeti in timp si pe care o adaugi la arsenalul de care ai nevoie pentru a-ti croi drumul prin viata.Minciuna e peste tot?Sub diferite forme,poate.Si e trist!Nu trebuie niciodata sa ne mintim pe noi,e ca si cum te-ai sinucide cu "arma"din dotare.Adevarul este scutul inpenetrabil in fata minciunii.Cand folosesti minciuna pentru a te apara nu faci decat sa cazi si mai mult.Daca ai gresit cuiva,cumva,nu trebuie sa minti pentru a-ti ascunde greseala!Recunoaste si cere-ti iertare!Ce crezi ca poti sa obtii mintind?Praf in vant!Niciodata sa nu minti din amuzament sau din lipsa de ocupatie, caci poti crea rani care cu greu se vor mai vindeca,doar pentru amuzamentul tau.La fel de adevarat este si faptul ca spunand celor din jur ceea ce vor sa auda,poti mult mai usor sa obtii simpatia lor sau anumite facilitati si mult mai repede.Dar ce te faci cand vor afla ca au fost mintiti?Le spui adevarul si speri ca te vor ierta si cu siguranta vei pierde mult mai mult decat putinul pe care l-ai dobandit mintind!Minciuna e un viciu care inbolnaveste nu doar pe cel care il are ci si pe cei din jur.Apropo,cumte-ai simti daca ai afla ca cei din jurul tau pe care-i iubesti si respecti,te-au mintit doar pentru a lua de la tine ce-si doreau?
Memorat

Spun filosofii ca apropierea dintre oameni,prietenia,dreapta masura,chibzuinta si dreptatea,iata ce leaga impreuna cerul,pamantul,pe zei si pe oameni.
all4_heaven
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 9


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #2 : 14 Martie 2012, 23:52:13 »

Minciuna cred ca este de doua feluri: 1. Constructiva 2. distructiva insa indiferent modul in care o folosesti, tot minciuna se numeste. - Minciuna este si a 9 porunca din decalog, dat de Dumnezeu pe Muncetele Sinai!
Printr-o simpla minciuna smechera, a satanei a intrat pacatul in lume cand satana a zis lui Eva ca : " daca va manca din pom va fii ca Dumnezeu" si "oferta" draceasca a fost de nerefuzat, creatura incercand sa devina ca si Creatorul ei, lucrul imposibil...Dar aceasta minciuna  era in inima lui satan(Lucifer) caci chiar cu aceasta auto minciuna a cazut el din harul lui Dumnezeu, dorind sa ajunga ca Dumnezeu spunand ca " ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Prea Inalt"insa faptul ca a dat curs acestui gand si punandu-l in practica s-a inselat, nu doar pe el, dar si  " a treia parte din stele cerului" adica dintre ingerii lui Dumnezeu, astfel ei au sfidat justitia Divina si sau razvratit impotriva Lui!
Astfel a apurut binele si raul ; adevarul si minciuna in lumea noastra!
Acum, in lumea noastra minciuna , este privita ca o normalitate ca ceva uman, caci doar toti mint si uitam ca minciuna este o incalcare a poruncilor lui Dumnezeu si o razvratire impotriva autoritati Lui!
Decand ne nastem pana la moarte suntem mintiti si ne mintim...Parintii ne spun ca ne-a adus barza,ajungem la scoala ,licee mai tarziu  ne angajam, angajatorul ne spune un program si un salariu, iar dupa ceva timp constati ca ai fost mintit caci parca nu e ca atunci cand ai fost la interviu(exemplu) mai tarziu avem si noi copii si ii mintim si noi pe ei si intr-un final parasim acest pamant, pt caci datorita acceptarii minciunii a venit si moartea pe planeta noastra, si pe crucea aceea scrie " aici odihneste robul Lui Dumnezeu" aceasta este o minciuna mai mare ca toate celelelalte pe care le intalnim si le cunoastem pe pamant pt ca nu ai cum sa fii robul Lui Dumnezeu, daca tu niciodata nu i-ai citit Cartea Lui( Biblia), niciodata nu i-ai multumit pt existenta ta, pt ceea ce esti (rugaciune) Nu ai cum sa fii robul Lui Dumnezeu acolo in Cer, daca aici pe pamant tu nu-L cauti si nu asculti de poruncile Lui.
Acum trebuie sa ne intrebam, daca suntem sau nu robii lui Dumnezeu, sau tot cu minciuni ne alimentam si ii alimentam si pe altii.
Cand Fiul Lui Dumnezeu a venit pe pamant, pt a muri pt pacatele noastre si a da pe fata minciuana diavolului si lucrarile sale mincinoase, El a zis : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"Iar despre diavol, Domnul Iisus a zis: " ...nu sta in adevar,pentru ca in el, nu este adevar, oridecate ori spune o minciuna vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii!"
Acum trebuie sa constati urmatorul lucru, ca ori traiesti o minciuna (pt diavol) sau un adevar(pt Dumnezeu); ori traiesti in minciuna, traind in destrabalare,vorbiind vulgar, facand fapte de ocara la adresa Domnului ori traiesti in adevar cautand sa faci ceea ce vrea Dumnezeu sa faci!
Daca pana acum ai trait o viata, in minciuna si pt minciuna tot ceea ce am scris mai sus este foarte adevarat astfel poti sa-ti dai seama ce identitate spirituala ai, adica, esti calauzit de diavol sau de Dumnezeu caci nu exista cale de mijloc, identitatea noastra spirituala este data de ceea ce traim aici pe pamant!
Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu , a murit pt toate minciunile noastre, pt toate faptele noastre murdare, ai putea sa te rogi Lui sa te ierte si sa incepi o noua viata traind pt El si pt a Sa glorie...pt mine este cea mai minunata viata pe care o traiesc acum, am nadejdea ca atunci cand m-am rugat Lui si am plans El  m-a iertat caci asta spune Biblia!
Liberul albitru imi va apartine cat timp traiesc pe acest pamant,dupa nu m-ai aleg eu ci El pt mine...Si daca l-am ales pe Domnul aici, El ma va alege si pe mine, daca l-am respins aici si El ma va respinge si e trist si adevarat ca aceasta respingere este eterna yahoo_sad si daca unii se vor bucura, altii vor plange si toate astea pt eternitate!
Acum inchei si doresc tuturor care citesc acest mesaj sa i-a hotararea sa traisca pt Adevar!
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: