19 Martie 2024, 05:39:23 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: prostia ca mijloc de existenta  (Citit de 88586 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
elena denisa
Vizitator


Adresa de email
« : 28 Iulie 2008, 15:42:35 »

    Ar fi atitea de spus la acest subiect incit nu stiu daca ar fi sa scriu un roman despre asta tot mar macina un sentiment de neimplinire a lui. yahoo_neutral
    Prostia omului ma fascinat din todeauna..... nu neaparat ca ma regasesc in ea dar ea pare a fi singura capabila de a ne putea acorda destula liniste sufleteasca incit sa traim... linistiti yahoo_peace
    Iscusinta inteligentei consta in acea de a face intodeauna alte prosti decit cele pe care lea facut inainte (reducind astfel prostia doar la o simpla greseala)
    Combinatia dintre prostie si inteligenta mi se pare unica (dind nastere omului social).
    Am tot cautat sa inteleg inteligenta dar nu mam ales decit cu prostia de a o avea.
    Prostia ma face sa ma simt liber si de a putea face orice... vreu. Ca pina la urma oare de ce mai traim? Pentru a scoate din noi cuvinte cit mai impresionante si de a ne lingusi intre noi: vai cit de inteligenti suntem noi... si aia cit de prost.  Ar fi chiar plictisitor.
    Frica de propria prostie vine tocmai de acolo de unde nu va asteptati... din lipsa curajului de a o recunoaste ... de a pune mina pe ea... si sa spui : "nemernico, tu esti, tu nu imi dai pace".
     Oare de ce nu as face si eu pe omul perfect, ratonal, lucid, credincos?!
     Oare sunt atit de prosasta incit sa nu imi dau seama ca daca imi arat prostia toti ma vor face "idioata"?!
     Oare normalitatea omului de a fi (de zi cu zi) nu consta si in faptul de a fi si prost, necredincios si lipsit de luciditate.
     Lipsa de inspiratia in fata prostie resimtite... poate spune multe...
     Ne rascolim proptiul suflet in gasirea unui minim adevar care sa ne poata da vruo valabilitate - veti noastre umbrite de singuratate sau singularitatea propriilor ginduri.
     Eu nu am nimic altceva cu omul... decit faptul ca nu il mai pot intelege... maimuta (asa neevoluata cum e ea) ar fi fost un reprezentant (a lui     
Dumnezeu) mai de seama decit omul...
     Instrumentele inteligentei sunt in mare parte de natura ideala de aceea nu trebuie sa ne incredem in tot ceea ce gindim...
 yahoo_rotfl
Memorat
sorin
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 08 August 2008, 17:29:04 »

Prostia sub toate formele sale a fost "disecata"in "Morias enkomion"aparuta in 1520 Totusi daca gasesti editia din 1959 ed. stiiintifica e rezonabil Nu are multe taieturi fata de original
Memorat
silverstar
Vizitator
« Răspunde #2 : 10 August 2008, 07:37:03 »

Niciodata un prost nu va spune despre sine ca e prost.  yahoo_rotfl
Memorat
elena denisa
Vizitator
« Răspunde #3 : 12 August 2008, 09:45:13 »

sorin... multumesc pt sugestie  yahoo_laughloud am sa cospectez

silverstar....  yahoo_rotfl asta ar insema sa nu mai fie prost
Memorat
sorin
Vizitator
« Răspunde #4 : 12 August 2008, 18:33:38 »

Cu placere Volumul ar fi util in cazul in care vrei sa scri
Memorat
elena denisa
Vizitator
« Răspunde #5 : 12 August 2008, 23:54:46 »

am avut si eu in copilarie utopia scrisului...   yahoo_batting sunt vindecata

Memorat
eu
Vizitator
« Răspunde #6 : 14 August 2008, 00:17:20 »

prostia a aparut de pe timpul lui adam si eva,de cand au mancat din pomul cunostintei...si sincer sa fiu,nu cred ca o sa dispara prea curand. yahoo_laughloud din cate vad eu:ea domina din ce in ce mai mult [ce nu putem intelege...trebuie sa acceptam  yahoo_smiley ].
ne agitam si ne zbatem sa scapam de nestiinta,de prostie...ca sa descoperim adevarul.cand ne apropiem de "adevar"...vrem sa redevenim nestiutori,prosti. oare stim ce vrem? [cred ca,ne cunoastem doar dorintele  yahoo_smiley ] si daca ai fi cel mai destept om de pe pamant...iar restul prosti,ca mine...ar trebui sa te cobori la nivelul prostilor pt a trai. [parerea mea yahoo_bigsmile ]
Memorat
Silvia Velea
Administrator
Incepător
*****

Popularitate: 7
Mesaje: 10


Ms. "Picard"


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #7 : 02 Septembrie 2008, 14:54:49 »

Dacă ar fi să ţinem cont de definiţia lui La Rochefoucauld, proştii nu sunt aceia care nu înţeleg nimic, ci aceia care înţeleg orice.  yahoo_laughloud
Lăsând gluma la o parte, un om prost, cred eu, e un om care nu are simţul realităţii. Un om care îşi clădeşte relaţiile, imaginea despre sine, viaţa sa în general, pe prejudecăţi, pe valorile altora, pe lucruri sau însuşiri iluzorii. Un om prost este acela care nu pune întrebări ca să nu-şi trădeze neştiinţa, care renunţă la iubire în favoarea gloriei, care dă modestia pe trufie, care minte şi înşeală ca să obţină nişte avantaje îndoielnice, care-şi fură propria autenticitate pentru a se contraface după tiparele sociale, care are numai ceritudini, rareori îndoieli...
Omul prost e omul care nu vrea să cunoască adevărul despre sine, oricare ar fi el, de teama de a nu se simţi pierdut. Dar nu mă gândesc decât la faptul că, chiar şi în ceasul morţii, tot va trebui să-l înfruntăm, iar eu personal n-aş vrea să aflu că am irosit (prosteşte) puţina viaţă care mi s-a dăruit.
« Ultima modificare: 02 Septembrie 2008, 17:02:57 de către Silvia Velea » Memorat

Nu te teme de viitor, Dumnezeu este deja acolo.
geo_barosanu
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #8 : 05 Decembrie 2009, 12:38:38 »

prostia nu este ceva manifesta permanent , depine cum o maschezi sau cum te controlezi,. yahoo_shame
Memorat
misu590
Incepător
*

Popularitate: 1
Mesaje: 3


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : 06 Decembrie 2009, 07:55:34 »

....oare cati savanti ,in momentul in care au fost intrebati :cum au descoperit "asta" au raspuns simplu:..din prostie...."prostia"poate fi si un mijloc al inteligentei...nu cred ca se poate delimita prostia, Newton a facut doua gauri in usa pentru a iesi pisicile afara, una mica si una mare, poti afirma ca fost prost eu cred ca fost doar "distrat"... yahoo_shame
Memorat
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: