19 Martie 2024, 11:46:53 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Pacatul  (Citit de 60425 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Dorian
Vizitator
« Răspunde #10 : 29 Octombrie 2009, 10:08:03 »

Pacatul este propria noastra libertate,D-zeu ne-a dat libertatea de-a alege intre bine si rau,pacatul este vionta constienta de-a face rau in lloc de-a face bine...D-zeu nu are voie sa intervina pentru ca este alegerea noastra si noi raspundem pentru alegerea noastra ..daca am ales bine avem parte de bine daca am ales rau atunci rasplata este raul..
Memorat
Alexandru Uvra
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 20



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #11 : 24 August 2010, 12:01:36 »

corect
Memorat

hello
Paulpăvălachepreda
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #12 : 03 Iunie 2012, 21:56:04 »

Nu ştiu cum, dar... aproape toţi cred că păcatul este alegerea noastră de a face rău... nu bine. Foarte greşit. Majoritatea păcatelor le săvârşim minţind... cel mai adesea întâlnit - mai ales în campania electorală. Apoi vin şi celelalte precum... a fura, a curvi... care este un păcat de bază al diavolului prin care ne pierdem fulger sufletul... ochii văd, inima cere; şi greşim. Câte am spus? Stai că mai sunt o grămadă, o GRĂMADĂ, pe care multe nu le conştientizăm ca fiind păcat. Un singur exemplu aş da... facerea de bine. Nu trebuie musai să dai un leu unui cerşător(care nici nu ştii cât de bogat... şi câte palate are), şi să zici că ai făcut un bine, ci... multe altele precum... te scoli şi(politeţe), cedezi locul în tranvai unui bătrân; te apleci şi aduni de pe jos o sticlă, o hârtiuţă pe care un... inconştient a aruncat-o mai înaintea ta cu o secundă; ajuţi pe un bătrân să ducă sacoşa prea grea pentru el; ajuţi o bătrână, un câine chiar... să treacă strada aglomerată explicându-i dacă nu ştie, că se trece numai pe la semafor sau pe trecerea de pietoni; ajuţi şi posedezi cunoştinţe de prim ajutor pentru o persoană căreia i s-a făcut rău pe stradă; şi multe altele precum protejarea mediului înconjurător, spaţiile verzi, pădurile... a fi conştient că tăind copacii tineri tai de la nasul tău oxigenul necesar creierului să poţi gândi la servici, acasă... s.a.m.d. Domnul Hristos spune celor ce cred ei că NU au păcat, zicând cam aşa: "Am fost bolnav(atenţie cu persoanele spitalizate şi părăsite, ca să nu mai vorbim de... azilurile de bătrâni), şi nu aţi venit în vizită la Mine; am fost gol, dezbrăcat(atenţie mare celor care în nepăsarea lor aruncă haină bună direct la gunoi, iar cel sărac şi neputincios, şi-ar dori-o şi NU o are), şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost flămând(iarăşi se aruncă în România pâinea învechită la gunoi, când poate fi pusă la uscat şi consumată cu... lapte, ceai, în ciorbă... cel puţin aşa fac eu, iar frimiturile de pe masă, le pun pe pervazul ferestrei că vin vrăbiile şi se bucură), Unde am rămas? Şi aceştia, cei ce credeau ei prin comportarea lor că vor intra în împărăţia cerului, auzind aceste lucruri, aceste păcate pe care ei nu le considerau păcate, au întrebat miraţi... când; când Doamne am făcut noi Ţie aşa ceva... nu Ţi-am dat de mâncare lăsându-Te flămând; dezbrăcat; nu Te-am vizitat bolnav, etc. La care Domnul le răspunde direct arătând spre cei la Dreapta Tatălui şi zicând... "Vedeţi, lor... nu le-aţi făcut aceste lucruri, iar prin ei... Mie NU Mi le-aţi făcut, pe motiv că au fost oameni săraci, neînsemnat de necăjiţi şi nu v-a păsat de ei, adică de Mine... Cel ce S-a jerfit pentru fiecare din voi". Poate am mai adăugat eu de la mine câte ceva, dar în genere, aşa S-a exprimat Domnul. Iar cei mântuiţi, tot aşa... miraţi întrebă când... când ai fost bolnav Doamne şi noi te-am îngrijit? Când ai fost Doamne dezbrăcat şi noi Ţi-am dat haina de pe noi să Te încălzeşti? Etc. Şi Domnul le arată şi acestora cum stau lucrurile în lumea aceasta păcătoasă, căci iubirea ta de semenul tău aflat în durere, înseamnă iubirea ta de Domnul. Şi mulţi îşi pierd sufletul crezând că dacă se târăsc pe coate şi pe genunchi, fac mătănii, pupă cruci, moaste, etc... vor fi iertaţi. Nu. Greşesc. Nu cunosc noţiunea de păcat, de ispită, de dragoste de Dumnezeu, de natură, de un pui de vrabie, de un câine maidanez, etc. Şi toate acestea se tin în lanţ, generând la rândul său alte... şi alte păcate... spre pieirea noastră şi ca oameni pe pământ, dar şi ca fiinţe cu suflet de la Dumnezeu. Iar când un om îşi pierde sufletul, îşi pierde raţiunea de a mai fi om, se drogheaţă, nu munceşte, fură, dă în cap altuia doar de plăcerea de a lovi, face scandal, lăuda cine este el pe pământ, etc. Mulţumesc.
Memorat
Paulpăvălachepreda
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #13 : 07 Iunie 2012, 07:17:50 »

Dragii meu, am aşteptat ceva să îmi scrieţi
Aveţi picioare, mâini, stiu că puteţi
Că puteţi să-mi scrieţi un cuvânt măcar
A ne mai trece-n viaţ-aceasta de amar.

N-am să mai VIU nici eu să vă mai scriu
Unde e totul mort, nimic, nimic nu-i viu.
Stai zile-ntregi, şi stai, şi stai în aşteptare
Curând te stingi şi tu... încet, încet; şi doare.

Rămâne-acum... o ultimă... mică, speraţa vie
Iar dacă nu... poate renunţ definitiv la poezie
Eşti cel care pe-aici în viaţa ta nu ai venit
Munceşti, munceşti; şi n-ai niciun profit?

Nu pot să cred că munca noastră e-n zadar
Oile Domnului, nu pot avea pe-acest pământ hotar
Iisus este Păstor, Păstor Curat, desăvârşit
Nu poate fi de turmă Lui de oi, azi, părăsit.

Iisus te strigă, plânge, plânge pentru tine
Curând, foarte curând, se-apropie şi vine
Iisus Hristos, a şi venit, este la uşa ta şi bate
NU poţi să nu-L primeşti ca soră sau ca frate.

Să fie să Îi dăm... să-I dăm speranţa vie
Un credincios adevărat, soseşte şi îmi scrie
Nu poţi lăsa pe Domnul tău, plângând, îndurerat
TE duci la El, nu zăboveşti: te duci imediat.

Mulţumesc.






Memorat
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: