19 Martie 2024, 04:14:02 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Care este autorul tau preferat ??
Murphy - 7 (10.4%)
Lucian Blaga - 12 (17.9%)
Albert Einstein - 5 (7.5%)
Alexandre Dumas - 7 (10.4%)
Blaise Pascal - 7 (10.4%)
Liviu Rebreanu - 9 (13.4%)
Tudor Arghezi - 6 (9%)
Mihai Eminescu - 14 (20.9%)
Numărul votanţilor: 14

Pagini: 1 [2] 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: autorul preferat  (Citit de 140020 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : 15 Decembrie 2008, 21:40:45 »

Emil Cioran şi Fiodor Dostoievski
« Ultima modificare: 12 Iulie 2011, 23:18:55 de către Madame » Memorat
take_it_to_the_limit
Vizitator
« Răspunde #11 : 08 Ianuarie 2009, 13:28:09 »

Mircea Eliade, Ioan Slavici, Liviu Rebreanu, Honore de Balzac("Dacă lumina este prima dragoste a vieţii, dragostea nu este ea lumina inimii?")
Memorat
Musat Cristina Carmen
Vizitator
« Răspunde #12 : 17 Ianuarie 2009, 10:56:59 »

Scriitorul meu favorit este Emil Cioran!Cine daca nu Cioran a fost cel mai mare din vremea lui?Noica,Ionesco?Buni,dar nu exceptionali,si mai mult ca orice,nu "umani"...
Memorat
sorina
Vizitator
« Răspunde #13 : 08 Martie 2009, 23:49:41 »

putini autori pentru cate citate putem extrage din multe,foarte multe alte carti...intalnim citate la fiecare autor mai mult sau mai putin important...marc levy este unul dintre preferatii mei...insa citate putem gasi atat la bacovia,cat si la paulo coelho,la eliade si lista poate continua...
Memorat
alecsandraa
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #14 : 26 Martie 2009, 21:05:03 »

autorul meu preferat este paulo coelho,mircea eliade sunt acei autori ale caror opere iti schimba modul de a gandi yahoo_wink yahoo_wink yahoo_peace si de ce nu .....te fac sa vezi viata in alt mod merita citite operele sale



Memorat
bebyc
Vizitator
« Răspunde #15 : 31 Martie 2009, 00:24:33 »

cam putnie variante si cred ca fiecare autor pus aici a avut farmecul lui in ceea ce a scris:)
Memorat
corina c
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #16 : 30 Mai 2009, 07:55:42 »

Din lista afisata as raspunde cu Lucian Blaga si Mihai Eminescu. Dar din lista personala, care e mult mai larga ii notez pe Nietzsche, Cioran, Platon, Osho, Krishnamurti, Jack London, Jules Verne, Heidegger, Sven Hassel,James Clavell, Garcia-Marquez, Loock,  etc. Propun sa se construiasca o lista mai ampla de nume unde ar fi interesant de spus parerea si mai ales de citit rezultatele.. Poate si in romania se citeste..yahoo_smiley   (poate exista posibilitatea de a discuta pe anumite cartii citite.)
Memorat
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #17 : 31 Mai 2009, 08:39:38 »

Bineînţeles că există posibilitatea de a discuta despre cărţi. Sunt deja începute câteva discuţii despre anumite cărţi şi m-aş bucura să fie mai multe. Mult mai multe yahoo_wink

http://forum.citatepedia.ro/index.php?board=3.0
Memorat
indru_36
Incepător
*

Popularitate: 2
Mesaje: 7



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #18 : 06 Iulie 2009, 09:57:08 »

  Platon,Lao Tse,....Ioan Dan,Karl May,Zevaco,Dumas,Eminescu,....Platon!
Memorat

Spun filosofii ca apropierea dintre oameni,prietenia,dreapta masura,chibzuinta si dreptatea,iata ce leaga impreuna cerul,pamantul,pe zei si pe oameni.
bianca_felicita
Vizitator
« Răspunde #19 : 11 August 2009, 19:31:09 »

Am obs k s-au enumerat multi autori...de catre diferite persoane...da,si eu stiu autori multi, dar oare pe  cati dintre ei i-ati citit...nu conteaza k am auzit de ei...conteaza k stim ceea ce scriu si despre ceea ce scriu...mie imi place foarte mult M. Eliade
Memorat
Pagini: 1 [2] 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: