19 Aprilie 2024, 18:24:33 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Se marita Nausicaa?  (Citit de 48649 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vanghelis007
Erou
*****

Popularitate: 2
Mesaje: 623


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #10 : 28 August 2009, 06:30:34 »

- Situaţia este gravă d-le., zise regina.
- Ba devine din ce în ce mai palpitantă.( se vârâ în discuţie Autonoe }. Ca în " Lacrimi de iubire ."
- Iar aveţi de gând să plângeţi?
Cele trei femei dădură simultan din cap.
- Va trebui să deschidem pe un forum al televiziunii noastre naţionale, un topic pe această temă.( Se burzului Alcinou )
Regele se întoarse spre regină:
- Măi Areto, măi. Cum evoluează dragă lucrurile, odată cu timpul. Ce-ar fi zis taică-tău şi maică-ta, dacă aş fi venit să-ţi cer mâna în pielea goală şi numai în adidaşi?
- Ori toată, ori nimic.
- Mulţumesc pentru precizare. Va să zică aşa...A apărut despuiat în faţa ta copilă.
- Ţineam o ramură cu frunze în mână.
- Auziţi, ţinea ceva în mână.( interveni Autonoe care nu se putea abţine să nu spună şi ea ceva.)
- Asta este şi mai grav. Seamănă cu o declaraţie de dragoste la prima vedere.
- Dar n-o cere prea repede? (întrebă regina). Cu viteza care s-au desfăşurat lucrurile, nu m-ar mira să apară pe uşă şi câţiva nepoţi sau nepoate.
- Şi pe urmă ce-a mai făcut? Mă interesează, pentru a mă pune şi eu la punct cu ultimele noutăţi. Şi aşa zice maică-ta că de când m-am însurat, n-am mai pus mâna pe o carte.
- M-a cuprins cu mâinile de genunchi.(zise Nausicaa).
- Şarpele! (exclamă Areta.)
- Ce romantic..(Cine a scos această exclamaţie, trecem sub tăcere.)
- Prin urmare, apare el, în costumul acela neortodox..
- Musulman? - întrebă dădaca.
- A lui Adam, fă, -interveni Autonoe care era mai bine documentată cu vestimentaţia începutului de mileniu.
- Tu pe ăsta de unde îl cunoşti?...O ia pe genunchi..
- De genunchi, încercă d-l Sardinelis să mai îndrepte situaţia, care semăna cu o bancă cu puţin mai înainte de a da faliment.
- De aici, de la balconul palatului s-a văzut altfel. Ascultă-mă pe mine, care sunt doctor în probleme matrimoniale şi patru ani am deţinut rubrica inimilor străpunse, bătute sau strânse de gât, din cotidianul local Amoraşul.În concluzie, îţi spun între patru ochi, care de fapt sunt mai mulţi, că nunta, felicitările şi darul, se vor organiza în cursul zilei de mâine, la biserica din colţ. Să mergem Areto.
- Măria Ta, (strigă disperat d-l Sardinelis, văzând că toţi vor să iasă, lăsându-l singur numai cu Nausicaa.)
-Poftim.
Regele se opri o clipă din mers.
- Care este maximul de pedeapsă pentru bigamie?
- Două soacre.

Se spune că Ulise, a ajuns în cele din urmă, la casele lui din Itaka, unde s-a însurat pentru a doua oară cu Penelopa, ca să nu uite cumva femeia că este măritată.
Regele Alcinou, mai trăieşte şi el. A făcut burtă, a chelit puţin, şi aleargă după dădacă, pe care nu reuşeşte s-o prindă niciodată, pentru că nu-l mai ţin puterile, şi mai ales pentru că este păzit în permanenţă de scorpia de nevastă-sa, care îi cere note explicative pentru orice mişcare.
Nausicaa, şi-a găsit şi ea sufletul pereche, dar uneori nu ştie nimeni de ce, atunci când priveşte spre mare, parcă îi vine puţin de tot ca să plângă.
Autonoe, şi-a cumpărat calculator şi s-a băgat pe un forum la o.t.v., aducându-i la disperare pe cei de acolo. Îi plac telenovelele şi are un dulap plin cu batiste. Iar cheia o ţine de gât, pentru orice eventualitate.
Memorat
vanghelis007
Erou
*****

Popularitate: 2
Mesaje: 623


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #11 : 28 August 2009, 06:55:02 »

Am raspuns la provocare.
« Ultima modificare: 28 August 2009, 11:01:10 de către Lucian Velea » Memorat
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: