19 Martie 2024, 08:47:36 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Viata  (Citit de 102655 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
alvera
Incepător
*

Popularitate: 1
Mesaje: 14


A photographer working with dreams at Dreamstime.


Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : 08 Februarie 2012, 08:21:20 »

"Să ştiţi că suntem pe pământ străin şi călători. Nimeni nu rămâne în lumea aceasta. N-am venit să stăm aici. Aici este o trecere necontenită; am răsărit prin naştere şi asfinţim prin moarte.

Ştiţi ce rămâne în veci? Sufletul. Trupul vedeţi că se face ţărână. Că îngropăm şi dezgropăm morţii şi se fac în puţină vreme ţărână. Mai ales după o vreme nici oasele nu mai rămân; toate se fac nimic.

Asta-i şi porunca cea dintâi, că pământ eşti şi în pământ vei merge. Dar sufletul nu moare niciodată. Sufletul rămâne în vecii vecilor, că el este duh şi nu poate să moară. Aşa l-a făcut Dumnezeu."

Părintele CLEOPA
Memorat

My photo-blog is alveraphoto.blogspot.com. Enjoy and have a nice day!
UKA
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 1


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : 25 Martie 2012, 10:38:03 »

"Prezentul e trecut, viitorul e prezent iar trecutul e viitor."
Memorat
Paulpăvălachepreda
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #12 : 27 Martie 2012, 16:04:51 »

Trecutul l-ai văzut, prezentul, îl vezi, dar banii... nu-i mai vezi. Aşa spune vestitul comic numit "Tomazian". Şi aşa este şi omul: ieri a fost, astăzi este, şi mâine... asta, frământă pe oameni, căci acest mâine, tu, nu-l mai vezi, dar în schimb, îl văd cei rămaşi. Aportul tău la acest "mâine" neştiut de tine, este că, ai născut pe cel ce va vedea acest "mâine", căci dacă nu l-ai fi născut, tu, cel ce n-ai apucat să vezi acest viitor apropiat, nu l-ai fi văzut prin ochii celor pe care i-ai născut, le-ai dat viaţă, să vadă ceea ce tu nu ai cum să mai vezi. Şi tot aşa. Se zice că, la deces, lumea ta se sfârşeşte, şi odată cu tine, toată lumea. Dar lumea rămâne, continuă să existe şi fără tine, pentrucă, tu, ai dat lumii, un altul ca tine, şi tot aşa. Adevăratul sfârşit al lumii este, când devenim roboţi, şi... adio sex, adio continuarea vieţii pe pământ. Şi nu suntem departe de împlinirea acestui vis al satanei. Cine încurcă totuşi planurile lui Lucifer de a distruge omenirea? Bineînţeles Dumnezeu care, face El ce face, şi dacă... de exemplu, satana face prin intermediul omului o clonare distructivă pe termen lung, vine Dumnezeu şi remediază situaţia creată. Aşa vedem noi în natură, o joacă de-a şoarecele şi pisica, în sensul că, dacă... lupul să zicem, ar alerga începând de astăzi mai repede decât căprioara cu 20 de Km la oră, căprioara, ar face salturi şi fente mult mai inteligente spre a supravieţui, şi obosind leul sau lupul, acesta va avea de suferit. Totuşi, Dumnezeu, are grijă să nu dispară nici leul sau lupul dezechilibrând ecosistemul planetar, şi îi va ajuta să supravieţuiască, prin îmbolnăvirea, sau naşterea cu deficienţe în alergare, a unor căprioare, de exemplu. Problema cea mai acută, este omul. Omul vânează fără milă. Omul este capabil să distrugă flora şi fauna întregului pământ. Peste chinezi s-a năpustit o mare furtună de nisip, care au pus pe jar autorităţile. S-a constatat că, motivul este tăierea abuzivă a pădurilor. Dumnezeu chiar şi în Sfânta Scriptură spune să nu distrugem copacii. Copacii dau oxigenul necesar respiraţiei omului. Omul, transformă prin arderea sa internă(suntem o maşinărie totuşi), transformă oxigenul din plămâni, în bioxid de carbon. Şi ciclul vieţii se repetă. Apa. Apa iarăşi are acelaşi circuit. Cu alte cuvinte, Dumnezeu a calculat câtă apă are nevoie pământul să întreţină viaţa în optime condiţii; a calculat câtă vegetaţie, cât deşert, cât pământ fertil, câte lacuri, râuri, munţi... fără de care râurile nu ar curge la vale; apoi câte mări, oceane, cât de adânci să fie acestea, şi tot aşa. Apropo de adâncul oceanelor, căci în Groapa Marianelor(cred că am scris bine), nu ştim şi nu am văzut încă filmul, dar... temerarul care a reuşit acest record de a coborî cu un submarin la peste 11 mii de metri şi la o presiune de... omie de ori mai mare decât cea de la suprafaţă pe care o suportăm noi, se pare că a fost fascinat de ce a văzut şi filmat, căci se zice cum că, apa, la această adâncime şi presiune de necrezut, devine vâscoasă, ca o plasmă... au descris-o în trei cuvinte cei de la ştiri, şi că... atenţie... sunt fiinţe bizare totuşi, adică există viaţă şi în aceste condiţii unde, cred eu că, nu există gram de lumină solară. Cu alte cuvinte, trebuie să ne schimbăm gândirea cu teoriile noastre despre apariţia vieţii în univers datorită apei, luminii şi călduri. Deasemeni, trebuie să ne revizuim iarăşi căutările în spaţiu cosmic, a planetelor de mărimea Terei noastre. Universul este plin de fiinţe create de Dumnezeu. Astronauţii care se zice că au ajuns totuşi pe lună... ceea ce nu cred(vezi Apolo 13 care au avut vedenii şi au eşuat), au rămas pur şi simplu paralizaţi de ceea ce au văzut. Posibil să fi vâzut fiinţe extratereştre doar cu cap şi fără corp; posibil să fi văzut un fel de îngeri strălucitori, farfurii zburătoare, şi multe alte ciudăţenii. Şi probabil, ciudăţeniile acestea, s-au pus pe seama radioactivităţii cosmice, s-au clasat dosarele acestea... "X", poate că li s-au administrat ceva droguri de pierderea memoriei cosmonauţilor respectivi, şi totul a rămas în negură. Stau şi mă gândesc, de ce NU... se mai duc pe lună, şi îi interesează acum, planeta Marte? Păi, şi de acolo ne vin semnale că ar exista ceva viaţă extraterestră, sau chiar colonii... ale extratereştrilor care urmăresc activitatea în bune condiţii a vieţii şi omului pe pământ. Şi ca fapt convingător, extratereştrii, se zice că ar fi intervenit rapid la explozia reactorului nuclear de la Cernobâl, şi ar fi absorbit radioactivitatea ce punea în pericol viaţa pe întreaga planetă. Cine comandă oare aceste activităţi extraterestre, şi de ce? Răspunsul este că, noi, oamenii, suntem extratereştri, suntem aduşi acum 6-7 mii de ani să colonizăm acest spaţiu cosmic necolonizat, şi că vom merge mai departe, şi... mai departe prin spaţiul cosmic - în momentul în care aici, în acest spaţiu şi timp, nu vom mai putea exista. Chiar Domnul Hristos ne spune că, El, ca ocrotitor şi salvator al nostru, ne va răpi pe norii cerului, unde... Îl vom întâmpina, şi ne vom înălţa cu El, pentru totdeauna. Şi încă ceva, prin care este demonstrat că... Domnul Hristos este Cel ce S-a înălţat cu trupul la ceruri, şi are grijă de noi de la înălţimea cerului, căci, la Cernobâl(poate nu aşa se scrie...), sau mai bine zis... în apropierea acestuia, există o biserică... Ortodoxă cred, de care... atenţie... NU s-a legat în niciun fel radioactivitatea, adică, nu s-a găsit gram de radioactivitate în jurul acelui loc, despre care ştim că ucide, nu glumeşte... leucemie, cancer... de fapt ştim de la Japoneji cum şi cât sunt de periculoase bombele atomice. Şi a mai existat... tot în Rusia, o bombă atomică... în 2008, pe când nici nu se visa la descoperirea bombei atomice. Fenomenul Tungustra, se numeşte, când, martorii oculari au văzut, ce credeţi... O.Z.N-uri. Şi că... atenţie, după vuietul şi fulgerele pe cer ce s-au văzut ca fiind îndreptate unul către celălalt, s-ar fi războit, şi unul dintre ele ar fi căzut în tundra(jungla), de acolo, şi ar fi culcat într-o secundă zeci de hehtare de pădure carbonizând-o pe loc. Bineînţeles că au urmat cercetări, expediţii, s-au scris articole, dar... s-a uitat. Deci, Tera, Universul, tot ce ne înconjoară, încă nu este cunoscut în întregimea sa, şi nici nu le vom cunoaşte vreodată, căci... NU le putem duce, cum zicea Domnul Hristos, şi că... "Mângâietorul", adică Duhul Sfânt care purcede de la Tatăl Ceresc şi Creatorul a tot ce se numeşte fiinţă şi viaţă, este Singurul care ne poate dezvălui aceste taine, dar când? Da, aici este aici, căci... la venirea a doua oară a Fiului Omului, adică a Domnului Hristos. Şi a pus o întrebare Domnul Hristos: "Oare, va găsi Fiul Omului la venirea Sa, credinţă?" Răspunsul depinde de noi. Noi, ce facem? Păi noi... dormim, ce să facem. Treziţi-vă, zice Domnul, până nu este pre târziu. Păi cum să ne trezim, dacă... sforăim? Trăgeţi-i jos din pat, eu zic. Suflet există. Sufletul este nemuritor. Sufletul este o energie, o dublură a ta ca om. Trupul se-ntoarce de unde a venit... în ţărână adică. Dar sufletul nu. Sufletul se întoarce la Dumnezeu... dacă se întoarce că ai crezut în El, dacă nu... NU, bântuie prin infinit, face umbră planetelor... că acest lucru au văzut cosmonauţii paralizaţi de frică, şi care nu au ştiut a explica ce au văzut. Şi se găsesc şi pe pămând destule suflete nemântuite, şi care bântuie în căutarea unui salvator, unui om care să le facă cele Duhovniceşti şi să se ridice în Astral, în astepţare adică. Şi am să închei cu un aspect descoperit de curând la o emisiune pe TV. Speranţa(pocăiţi), unde, un Pastor pe care îl credeam mult mai priceput decât un Preot Ortodox sau Catolic, zicea... NU, sufletul nu este nemurilor precum spun vechiii... Egipteni... etc, ci... ai murit şi gata, nu mai ştii nimic de tine, salut... calu'. Oare chiar aşa să fie? Şi nu făceam acest comentariu, dacă nu citeam mai sus pe un comentator, cu un citat al unui Preot, care precum zic eu, a zis şi domnia sa că, sufletul, este nemuritor nene, şi e vai de tine şi de mama ta, când vei părăsi acest corp, acest trup, această maşinărie la volanul căreia te afli, şi vei rămâne în întunericul veşnic de afară, adică judecat, găsit vinovat, şi în beznă aruncat. Şi când te gândeşti cât, de sofisticată este maşinăria aceasta după care s-a inspirat omul făcând automobilele, căci exact precum omul, şi un automobil respiră, evacuiază arderea, are rezervor de combustibil, are filtru de aer(nasul este la om aşa ceva), are circuit electric, are circuit al apei... şi de răcire; are compiuter de bord... bine protejat de intemperii(creierul este la om compiuterul), are chiar şi doi ochi, şi multe alte asemănări precum pompe, inimă(motor), ţeavă de evacuare prin spate(de ce oare nu a pus Dumnezeu "ţeava" ta... în frunte, sau nasul la... dos, şi le-a pus exact unde trebuieşte?)
Ajunge, eu zic.
Mulţumescu-ţi Doamne Ţie!
Pentru-această-Ţi Măreţie.
27.03.2012
Memorat
catalin70
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 2


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #13 : 22 Ianuarie 2013, 21:48:37 »

Viata este viata si trebuie traita !!!!
Memorat
Popa George
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : 20 Aprilie 2013, 06:01:39 »

Viaţa este o artă a timpului , ia ne arată cât timp mai avem de trăit , printr-o clepsidră de nisip care se scurge. (Popa George-Placido)

Prin viaţă înţelegem ce trebuie să construim , Dumnezeu ne-a dat viaţă noi trebuie să o urmăm indiferent că ne vom lovi de ziduri întunecate sau de stele ce strălucesc. (Popa George-Placido)



Memorat

Durerea omului provine din propria greşeală , iar greşeala de multe ori nu o putem îndrepta , suferim până la capăt pentru ce am avut lângă noi şi am pierdut , pentru ce am preţuit şi am osândit. (Popa George)
Stablon
Incepător
*

Popularitate: 2
Mesaje: 5


Vezi Profilul
« Răspunde #15 : 29 Aprilie 2014, 01:10:08 »

Viata este doar o pregatire..restul se numeste suflet!
Memorat
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: