19 Martie 2024, 07:02:44 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Va placut romanul Winnetou?
da - 7 (100%)
asa si asa - 0 (0%)
nu prea - 0 (0%)
Numărul votanţilor: 4

Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Va placut Winnetou?  (Citit de 55128 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lostjohn
Vizitator
« : 06 Noiembrie 2009, 02:06:49 »

Am deschis acest topic pt cititorii lui Karl May, eu fiind un cititor inrait al cartilor sale. Va astept sa discutam acest roman.
Memorat
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #1 : 06 Noiembrie 2009, 09:44:10 »

Ehei, au trecut mai bine de 20 de ani de când am citit cărţile lui Karl May, dar tot mi-au rămas la inimă cum puţine cărţi au reuşit...  yahoo_daydream
Memorat
lostjohn
Vizitator
« Răspunde #2 : 06 Noiembrie 2009, 11:44:52 »

Hmmm....ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care pretuiesc cartile lui Karl May, eu unul il consider un scriitor cu o imaginatie foarte bogata dar si reusita.  De Karl may am citit asa: Winnetou, Old Surehand, Winnetou si fiul vanatorului de ursi , Urmasii lui Winnetou, aceasta din urma am citit-o foarte greu pt ca lipsea personajul favorit yahoo_cry
Memorat
Ramz
Vizitator
« Răspunde #3 : 29 Noiembrie 2009, 20:50:20 »

Am citit şi eu Winnetou cu ceva vreme în urmă [ să fie 2 - 3 ani? ] şi nu ţin minte chiar fiecare mic detaliu apărut în carte; dar evident , am reţinut esenţialul.
Mi-a plăcut tare mult. Indienii pur şi simplu m-au captivat, în tot ceea ce înseamnă aceştia. Cartea a fost pur şi simplu superbă, am adorat-o în adevăratul sens al cuvântului. Citeam parcă pe nerăsuflate, şi acţiunea a fost foarte interesantă. Deşi recunosc, unele pasaje au fost puţin cam plictisitoare. Karl May a scris într-adevăr foarte frumos [ cel puţin mie aşa mi s-a părut ].
Winnetou a fost personajul meu preferat; l-am privit ca pe o personalitate genială şi misterioasă. Ceva greu de atins şi un stadiu greu de dobândit. Într-adevăr fermecător [ şi aici din mai multe puncte de vedere ] . Moartea sa nu a fost un adevărat şo... Mă aşteptam la asta, deşi nu mă aşteptam să fie aşa cum a a fost. Trist, evident. Cred că mi-au scăpat câteva lacrimi. Nu mă puteam abţine, pentru tot conţinutul şi tot timpul pe care l-am dat pentru acea carte. Şi a meritat, mă bucur că am citit-o la îndemnul profesorului de română .
Aventura nu mai este azi geul meu favorit, dar tot îmi place. Şi cred că dacă aş avea timp aş reciti cu mare plăcere Winnetou. Este o carte foarte frumoasă.
Memorat
vanghelis007
Erou
*****

Popularitate: 2
Mesaje: 623


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #4 : 30 Noiembrie 2009, 20:07:00 »

"Acest Rattler era un galigan inalt, lat in spate, care parea sa aiba o forta cat trei patru oameni la un loc, un tip brutal si totodata colegul preferat intru betie a lui Bancroft.Nu ma puteaq suferi si se folosi bucuros de prilej ca sa-si dea arama pe fata. Se apropie grabit, imi apuca bratul  in timp ce eu il mai strangeam inca pe al lui Bancroft  si raspunse:
-Nu mister Bancroft, asta n-o pot rabda. Baietasul inca nu si-a rupt primii ciorapei si cuteaza sa ne infrunte pe noi, oameni in toata firea, sa ne insulte, sa ne barfeasca.Ia mana  baiete de pe mister Bancroft, altminteri iti arat eu ce greenhorn de nimic imi esti.
(...)
Imi smulsei bratul din stransoarea lui.
-Eu, baietas? Eu greenhorn? Retrageti imediat cuvintele mister Rattler, ca de nu te culc la pamant.
-Tu pe mine?-rase el.Ia te uita greenhornul, neghiobul care isi inchipuie ca ...
 Nu mai putu continua.Il lovii cu pumnul in tampla.Omul se prabusi ca un sac si ramase asa, buimacit.Cateva clipe domni o tacere adanca.Apoi unul dintre camarazii lui Rattler, striga:
-All devils.Pe toti dracii.Sa privim linistiti cum veneticul asta il loveste pe sef?Ticalosul! Pe el baieti.
Se napusti asupra mea.Il lovii cu piciorul in burta.(...) Individul se prabusi.(Inainte de a se ridica)ingenuncheai rapid langa dansul si ii repezii in tampla, pumnul meu nimicitor.Ma ridicai apoi, scosei (cu o miscare iute) pistoalele de la brau si strigai:
-Cine vine la rand? Sa pofteasca.Intreaga banda a lui Rattler ar fi avut desigur chef sa razbune infrangerea camarazilor.Se uitau intrebatori unul la altul
(...)
Atunci Sam Hawkens trecu langa mine si rosti:
-Vreau sa va previn, la randul meu (...) ca acest tanar greenhorn  se afla sub deplina mea ocrotire.Cine cuteaza sa se atinga de un singur fir de par din capul lui, se alege cu un glont in burta.
(Si cu o miscare la fel de rapida, batranul Hawkens isi arma batrana sa carabina.) Dick Stone si Will Parker, fara sa rosteasca un cuvant, se postara in stanga si in dreapta mea, iar privirile lor de gheata, aruncate pe sub palariile Stenton, ii intimida pe agresori, care batura in retragere.White ma urmarise tot timpul cu ochii holbati.Clatina din cap si zise cu o uimirea neretinuta, cu vocea sa taraganata si usor cantata:
-E uluitor , sir.N-as vrea cu nici un pret sa cad in mainile Dvs.Ar trebui sa vi se spuna Shatterhand,  ceva in genul:"Pumn de fier",daca reusiti sa doborati dintr-o singura lovitura de pumn, un om tare ca stejarul."
Memorat
lostjohn
Vizitator
« Răspunde #5 : 09 Februarie 2010, 16:17:14 »

Canada Bill de Karl May

Intr-o zi s-au adunat mai multi vanatori la mama Thick si au inceput sa-si povesteasa aventuri prin care au trecut. Omul din Colorado sorbit o ceasca de vin dupa care s-a apucat sa dapene amintirile.
Pe cand era mai tanar, locuia la o ferma impreuna cu tatal si mama sa si ii avea ca vecini pe Fred Hammer si cele doua fice ale sale Mary si Betty, precum si pe un alt fermier nu mai putin dedicat muncii sale, Holborn.
Intr-o zi a iesit la camp si a zarit apropiindu-se de el un calaret. Dupa ce s-a intalnit a aflat ca acel om dorea sa poposeasca undeva si i-a recomandat ferma lor. Ajuns la ei acasa omul acela i-a invatat un joc de carti pe nume "three card monte" si nu dupa mult timp a castigat foarte multi bani de pe urma gazdei dar Tim Croner (povestitorul) l-a prins trisand. Astfel a fost alungat de la casa lor, dar dupa cateva zile s-a intors insotit de alti talhari si le-a furat multe bunuri precum si pe Mary, viitoarea mireasa a lui Tim. Asa se face ca Tim Kroner a plecat pe urma banditilor si pe drum s-a intalanit cu un om care tinea o cuvantare in padure. Acel om se numea Abraham Lincoln. S-au aliat si i-au gasit in cele din urma pe banditi precum si pe mireasa sa. Dar el nu s-a putut  stapani si a sarit in mijlocul lor salvand-o pe fata. Banditii au fugit insa Canada Bill (cel cu cartile) a ucis-o pe Mary precum si pe tatal lui Kim. Ulterior Kim a vandut ferma vecinului sau Fred si a plecat sa cutreiere preria. S-a intalnit din nou cu Abraham si impreuna au salvat un fort intreg de niste indienii instigati de insasi Canada Bill. Dupa un timp s-au intalnit iarasi cu el la Fred acasa care i-a gazduit pe Bill si prietenul sau David Holman. Nestiind ca si-au bagat mortul in casa , lui Fred i-a fost incendiata noua asezare. Canada Bill a fost de negasit.
Apoi dupa ce si-a terminat povestirea Omul din Colorado a fost precedat de un alt vanator care i-a spus ca Bill si-a schimbat din nou numele si ca si-a deschis  un spital in podul unei manastiri locuita de Carlos Werner si familia lui. "Doctorul" Bill jefuia in continuare pacienti si le lua aurul. Dupa un timp s-a indragostit de Anita, fiica lui Werner si i-a facut concurenta lui Eduard, un tanar din Germania care a lucrat 6 lui ca sa stranga 3000 de $ pt a-l convinge pe tatal Anitei ca are bani sa-si intretina viitoarea familie. In timp ce cauta dupa au Eduard s-a intalnit cu Inciu Ciuna (capetenia apasilor) si cu Old Firehand (vestitul vanator) care i-au aratat locul unde sa sape pt a da de aur. Ajuns inapoi, Eduard a fost intampinat de "Doctor" si a fost impuscat in piept dupa care i s-a furat aurul ce il avea asupra sa. Insa Old Firehand l-a gasit pe Eduard si sprea marea lor surprindere glontul nu a patruns in piele ci s-a oprit in pepitele ce le tinea Eduarg in buzunarul de la haina. Au mers amandoi la Werner acasa unde se afla si doctorul bucuros ca se va insura cu fata acestuia. Canada Bill a fost demascat si a fost dat pe mana legii de catre Old Firehand care a avut grija sa-i administreze un pumn sanator in cap astfel incat Bill sa-si piarda minitiile si se zice ca a murit in chinuri. Omul din colorado privea pusca ganditor dupa care a insemnat cu cutitul  o cruce mare pe patul acesteia, semn ca dusmanul sau de moarte a fost in sfarsit pedepsit.
Memorat
rares
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #6 : 11 Martie 2010, 11:30:57 »

ce faza din winnetou va placut cel mai mult?
Memorat
Razvan
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #7 : 11 Martie 2010, 12:35:26 »

Mie sincer mi-a placut Winnetou dar faza cu moartea lui Winnetou m-a socat putin nu credeam in asta(pana sa prezica el moartea cu glontul).Sam Hawkens mi-a placut dar nu a mai aparut prea des in volumele 2 si 3 yahoo_sad
PS:sunt clasa a 6-a
Memorat
Danut
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #8 : 11 Martie 2010, 12:37:28 »

Mie mi-a placut faza cand era Sam Hawkens indragostit de Cliuna-ai care inseamna luna si Old Shatterhand facea misto de el(Cliuna-ai il refuza). yahoo_shame
Memorat
Alexandru Uvra
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 20



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #9 : 01 Aprilie 2010, 23:08:45 »

Marele Sef al comansilor care a deschis discutia sa afle ca in limba apasilor se scrie corect "V-a placut Winnetou?" si nu "Va". Daca nu vrea sa-si piarda scalpul sa faca bine sa corecteze! Howgh!  yahoo_mean
Memorat

hello
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: