19 Martie 2024, 12:22:07 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Tăcerea lui Dumnezeu  (Citit de 32259 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« : 08 Noiembrie 2009, 15:42:23 »

O veche legendă norvegiană povesteşte despre un om pe nume Haakon care privea mereu imaginea lui Christos răstignit. Crucea era foarte veche şi acolo veneau mulţi oameni să se roage cu evlavie.   
Mulţi veneau aici pentru a cere câte o minune.

Într-o zi şi Haakon s-a gândit să ceară o favoare. Împins de un sentiment generos, a îngenuncheat în faţa crucii şi a spus:

- "Doamne, vreau să fiu în locul Tău. Lasă-mă să stau în locul Tău pe cruce".  Şi rămase cu privirea aţintită asupra crucii, parcă aşteptând un răspuns. 

Domnul vorbi iar vorbele Lui căzură din înalt şoptitoare dar ferme.

- "Fiule, îţi voi îndeplini dorinţa, dar cu o condiţie".

- "Care, Doamne?" întrebă Haakon. "Este o condiţie greu de îndeplinit? Sunt dispus să mi-o asum şi cu ajutorul Tău, Doamne, voi reuşi".

- "Ascultă... Orice ar fi să se  întâmple şi orice ar fi să vezi, trebuie să păstrezi tăcere pentru totdeauna".

Haakon răspunse:
- "Îţi promit, Doamne!" Şi schimbul se făcu.

Nimeni nu observă schimbarea. Nimeni nu-l recunoscu pe Haakon bătut în cuie pe cruce. Între timp Domnul ţinea locul lui Haakon. Şi pentru mult timp fu astfel şi nimeni nu observă nimic. 

Dar într-o zi veni un om bogat şi după ce se rugă, plecă uitându-şi portofelul lângă cruce. Haakon văzu şi tăcu. 

Nu spuse nimic nici când un sărac, care veni câteva ore mai târziu, fură portofelul uitat de bogătaş. 

Şi nu spuse nimic nici când un băiat veni să se roage pentru binecuvântare înainte de a face o lungă călătorie.. 

Dar în acel moment se întoarse bogătaşul în căutarea portofelului. Fără să stea pe gânduri, spuse că băiatul furase portofelul.

Bogătaşul se apropie de băiat şi-i spuse furios:

- "Dă-mi înapoi portofelul pe care mi l-ai furat!"

Tânărul replică surprins:

- "Eu nu am furat niciun portofel!"

- "Nu minţi şi dă-mi-l înapoi imediat!"

- "Vă repet că nu am luat niciun portofel!" răspunse băiatul.

Bogătaşul furios începu să-l lovească pe tânăr. Atunci se auzi o voce puternică:

- "Opreşte-te!"

Bogătaşul privi în sus şi văzu că imaginea de pe cruce îi vorbise. 

Haakon care nu mai putuse păstra tăcerea, strigă apărându-l pe tânăr şi acuzându-l pe bogătaş pentru falsele învinuiri pe care i le aducea. Acesta rămase uimit şi ieşi din locul de rugăciune. Tânărul plecă de asemenea fiindcă se grăbea să plece în călătorie. 

Când cei doi plecară, Christos îi spuse credinciosului:

-  "Coboară de pe cruce. Nu poţi să-mi ocupi locul. Nu ai fost în stare să păstrezi tăcere."

- "Dar, Doamne... - spuse Haakon - cum puteam să permit o asemenea nedreptate?"

Locurile se schimbară, Iisus se întoarse pe cruce şi credinciosul în faţa acesteia.

Dumnezeu continuă să vorbească:

- "Tu nu ştiai că a fost bine ca bogătaşul să piardă portofelul fiindcă avea în el banii pentru a cumpăra virginitatea unei tinere. În schimb săracul avea nevoie de banii aceia şi a fost foarte bine că i-a luat. 

- Iar băiatului i-a prins bine bătaia primită fiindcă din cauza rănilor nu a mai putut pleca în acea călătorie... 

... Pentru că doar acum câteva minute s-a scufundat vaporul cu care ar fi trebuit să plece...

Tu nu ştiai nimic. Eu, da. De aceea tac".

Şi Domnul se afundă din nou în tăcere.

De multe ori ne întrebăm:

De ce Dumnezeu nu ne răspunde? De ce Dumnezeu păstrează tăcerea? Mulţi şi-ar dori ca Dumnezeu să ne răspundă ceea ce doresc ei să audă... Dar nu este aşa. 

Dumnezeu ne răspunde chiar şi prin tăcere!

Trebuie să învăţăm să ascultăm. Tăcerea Lui divină este menită să ne spună, fără cuvinte, că El ştie ce face.

Şi în tăcerea Sa ne spune cu iubire:

AI ÎNCREDERE ÎN MINE... ŞTIU BINE CE AM DE FĂCUT!
Memorat
Anticristul
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 17 Noiembrie 2009, 01:20:53 »

 Mesajul bine ticluit reprezintă ambiguitatea "idologiei creştine".Astfel în situaţia în care d-zeu spune că;el este bun şi milostiv cu cei nemulţumitori şi răi,tot el mai spune că aceştia au de tată pe diavolul,care este un ucigaş şi tatăl minciuni.Se ajunge la reala "concluzie" că  el este Dracu,s-au marele ocrotitor al "neghinei". în detrimentul grîului(fii luminii),PUŞI ÎN SITUAŢIA de a suferi manifestările "diavoleşti"datorită faptului că ;aceasta e voia tatălui ceresc. 
 Din "pilda" bogatului care avea bani ca să cumpere VIRGINĂTATEA fetei,reiese clar că "bogatul creştin"ştia că;toate păcatele îi sunt iertate,în afara hulei înpotriva duhului sfînt,aşa că,curvia,mincuna etc...nu constituiau o problemă pt. el,deoarece acestea sunt iertate(nepedepsite) pînă la  70*70 pe zi,cu condiţia respectări "reciprocităţii" faptelor antisociale şi imorale,coform citatului:iartăne după cum şi noi iertăm.
Tînărul a luat de asemeni banii care nu erau ai lui,tot datorită "iertării",dacă îi lăsa acolo păgubitul reîntors să-şi ia banii avea de unde'i lua. 
Concluzie,bogatul era bogat deoarece îşi însuşea munca semenilor săi,dîndule lor din munca depusă doar suma necesară subzistenţei.Tînărul era sărac deoarece era "rob democratic",muncea pt.bunăstarea şi fericirea "robului şi robilor" exploatatorii.Toate acestea datorită tatălui ceresc,care a înpărţit societatea în ROBI EZPLOATATORI şi ROBI EXPLOATAŢI,ruşine să'i fie.     
« Ultima modificare: 17 Noiembrie 2009, 09:52:17 de către Lucian Velea » Memorat
bogdan2002
Vizitator
« Răspunde #2 : 17 Noiembrie 2009, 01:52:05 »

Excelentă pilda și foarte relevantă. Nu ştiu de unde ai cules-o dar mi-a plăcut. Felicitări.
Memorat
Andrada
Incepător
*

Popularitate: 17
Mesaje: 29



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #3 : 01 Ianuarie 2010, 19:48:16 »

Foarte frumos  yahoo_kiss Felicitari
Memorat
mala
Vizitator
« Răspunde #4 : 15 Ianuarie 2010, 09:40:11 »

foarte sensibile temele abordate in poveste...cum sensibila e povestea in sine yahoo_clap
« Ultima modificare: 15 Ianuarie 2010, 10:41:02 de către Lucian Velea » Memorat
Girel Barbu
Junior
**

Popularitate: 4
Mesaje: 70



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #5 : 31 Martie 2011, 21:14:01 »

Dumnezeu nu tace, dar noi nu-l auzim ,pentru că nu suntem ferm convinşi că el există.
Memorat
Sylver Cheetah 53
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 21


Last Man Standing

225576104 sylvercheetah53@hotmail.com sylvercheetah53 sylvercheetah53
Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #6 : 23 Aprilie 2016, 01:42:39 »

Tace fiindcă ori nu există, ori nu-i pasă de noi.
Memorat

Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: