19 Martie 2024, 13:54:12 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: filozofie pentru orice nivel  (Citit de 5004 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
tudor.paroiu
Vizitator


Adresa de email
« : 16 Martie 2010, 10:51:07 »

sa incepem cu ceva mai simplu si mdaca se poate adaptat la fiecare din noi, in general oamenii cred ca filozofia este ceva savant, dar v-as intreba eu, muzica, pictura, scrisul sau cititul este ceva savant, oracolel sau horoscopul, sau probabilitatea este ceva savant, desigur ca nuciuna nu este pina la un punct ceva savant, dar sa cobor la tine ca persoana ce este savant ain a-ti lamuri incertitudinile, a-ti lamuri de ce nuti poti depasi limitele, de ce cred oamenii ca personlitatea lor, spiritul lor ar fi mai mult sau mai putin savant? este o senzatie, un instinct, sau asa simtim fiecare in raport de ceilalti, sa nu credeti ca un psiholog va scoate din acest impas, cel mai sigur eti tu, cu o conditie ca simturile, instinctele, gindirea, sentimentele si intuitiile tale sa concorde cu necesitatile tale, sa le inteleaga si sa poata sa le respecte. Mai concret crede cineva ca exista cineva care nu are in el o teorie despre libertate, se in seala toti cerdem intr-o idee de libertate, poate doar nu o poate exprima in scris sau verbal, sau sentimental, etc., asta nu insewamna ce nu o are, baiatul meu de multe ori imi spune ca stie ce este un cuvint dar nu poate sa-l defineasca si pruncul din sarcina mamei are o idee de libertate chiar daca nu stie ce este aia, sa cred ca daca va spun ca libertatea depinde de instinct, de sentimente, de gindire, de intuitie, desimturi este cineva care nu intelege, sa cred ca tu nu crezi ca libertatea ta este dependenta de setomentele tale sau de ceea ce gindesti, nu tecred, chiar daca ai fi omul primitiv nu poti sa nu simti ca traiesti, poate ca nu face legatura intre libertate si constringerile tale, mai exact nu intelegi de ce libertatea nu exista fara constringeri, asta 3este altceva si daca doresi sa continui sa-mi spui, oricum teoria ta despre libertatea ta sau a celorlalti este lafel de importanta ca orice teorie, (depinde de cnditiile unde o gasim sau o folosim sau o expunem) este unica in tot universul pentru ca nu exista identitate in univers, indiferent daca tu sau altii ii da sau nu valoare pentru tine este singura care te identifica, este mult de spus dar doar pentru cei care ii intereseaza....
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: