19 Martie 2024, 06:43:46 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Lupta cu Viata!  (Citit de 20211 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mika
Vizitator
« : 30 Mai 2010, 11:06:58 »

Traiesc zilnic aceeasi viata,doar ca zilnic pierd cate ceva.Viata e grea uneori dar cateodata si oamenii o fac mai grea.Nu inteleg de ce cand ai un lucru vrei sa il pierzi?Am multe intrebari dar mai multe sunt raspunsurile pe care le gasesc.Nu stiu cum e sa castigi intotdeauna dar stiu cum e sa pierzi cate ceva.Poate ca multi ar spune ca e imposibil sau ca exagerez spunand ca pierd cate ceva in fiecare zi dar e adevarat.
Cand pierzi o suma de bani nu fi disperat bani pot fi recuperati,daca ai pierdut trenul nu intra in panica, va veni altul.Ai picat un examen?Nu fi descurajat il poti da din nou si vei lua o nota mare.Ai uitat sa plangi cand ai cazut?Nu ai pierdut nimic,vei mai avea motive sa plangi.Dar daca a trecut o zi in care nu ai zambit,ai pierdut mai multe daca iti poti imagina.Dar nu conteaza de azi vei zambi tot timpul pentru a nu mai pierde nimic din ce iti poate oferi zambetul.
Daca te gandesti vreodata sa renunti inainte sa incepi un nou inceput,schimba-ti planul.Nu renunta sa lupti doar pentru ca nu sti ce vei descoperi.Daca renunti intotdeauna vei regreta pentru ca nu ai incercat,deci lupta cu frica si imprieteneste-te cu adrenalina si curajul.Pentru a castiga asigurate ca alaturi de tine sunt speranta,simtul umorului,optimismul si dorinta de a castiga.Inainte de a realiza ceva trebuie sa visezi,deci nu uita sa visezi.
Ai incredere ca vei reusi si nu te da batut doar pentru ca ai pierdut atunci cand ai simtit nevoia sa castigi.In viata de multe ori vei pierde dar nu uita mergi mai departe incepand cu un zambet.A fi puternic insemna sa zambesti atunci cand sufletul suspina de durere.Dai dovada de curaj  atunci cand cauti lumina iar in jurul tau e doar intuneric.A fi intelept insemna a tacea atunci cand doar tu cunosti adevarul,lasandu-i pe ceilalti sa caute un raspuns.
Vei fi cu adevarat fericit daca vei iubi si daca vei avea norocul sa fi iubit.Vei avea succes cu adevarat daca vei fi iubit de o persoana care nu iti apartine,intr-un final vei intelege ca nimeni nu poseda pe nimeni.Iar daca se va intampla vreodata sa ,,pierzi,, o persoana fiind ca te-a parasit nu te mai amagi…,niciodata nu a fost a ta…!Nu o poti poseda,vei intelege intr-o zi ca persoana care iti apartine esti doar tu.Poate ca vei cunoste multe persoane dar nu uita,nici una nu iti apartine…!Iubirea insemna libertate si curaj nu reguli si gelozie!  yahoo_batting yahoo_love
« Ultima modificare: 09 Iulie 2010, 11:51:24 de către Mika » Memorat
Andrada
Incepător
*

Popularitate: 17
Mesaje: 29



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : 30 Mai 2010, 11:11:09 »

 yahoo_love Te sustin  yahoo_kiss
Memorat
Claudia05
Vizitator
« Răspunde #2 : 01 Iulie 2010, 19:10:56 »

Inteleg Mika ce vrei sa spui...e bn ca gasesti rasp la intrebarile pe care le cauti..si mereu dintr-o greseala inveti cate ceva si asta ar putea fi chiar un raspuns la o intrb de-a ta.
Spuneai ca e bine sa visezi..da,intr-adevar e bine dar daca unii nu stiu sa se opreasca la un moment dat?raman visand iar asta nu e bn...visele sunt decat pentru suflet nu pentru realitate...
tu nu ai observat ca tot timpul mai multe lucruri rele se intampla decat bune????adica la mine asa este..raul este deasupra binelui...
Oricum totul tine de noi...sa avem incredere in noi,sa depasim totul indiferent de cat de greu ne este...
Eu stateam si ma gandeam....dar oare cate ore plang eu dintr-o infrangere...mi le va da cineva inapoi??si am gasit raspuns...nu,nu le primesc inapoi ca sa ma bucur de ele...am fst trista atat...acum sa merg mai departe,,,,
yahoo_kiss
Memorat
Mika
Vizitator
« Răspunde #3 : 09 Iulie 2010, 11:43:18 »

Buna Claudia yahoo_smiley E bine sa visezi deoarece eu definesc  visul, o noua provocare sau o noua speranta,acum de fiecare depinde cum isi defineste visul.Unii poate cred ca e doar un basm scris din cartii de aceea viseaza toata viata.Iar altii din pacate viseaza dar nu cred ca visul se va implini,in aceste cazuri visul nu isi are rostul.As vrea sa iti mai raspund la intrebarea ta cea la care ai spus daca am daca nu am observat ca se intampla mai multe lucruri rele decat bune.Ei bine vreau sa iti spun ca viata nu m-a scutit nici de suferinta,nici de infrangeri sau altele.Chiar daca am numai 15 ani,an trecut peste multe probleme,mi-am dat seama ca nu are rost sa resping realitatea indiferent cat de grea ar fi.De multe ori m-am gandit ca suferinta are un scop,iar acel de a deveni mai inteleptSi inca ceva,daca exista momente de infrangere nu te mai gandi la ele,pe moment arunca o lacrima amara plina de durere si chin in infrangerea ta si mergi mai departe!Nu are rost sa te gandesti la cat de mult ai suferit deoarece aceste ganduri iti vor provoca iar suferinta,lasa trecutul deoparte si gandeste-te cum poti gasi drumul spre succes cat mai repede!Succes! yahoo_flower yahoo_batting yahoo_love
« Ultima modificare: 09 Iulie 2010, 11:45:47 de către Mika » Memorat
harciog
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #4 : 01 Septembrie 2010, 12:43:54 »

Se spune ca noi oamenii tindem mereu spre ce nu avem iar in momentul dobindirii ce importanta ar mai avea cind oricum stim ca-i al nostru?Cea ce pierzi in fiecare zi pierdem fiecare ptr ca omul in fiecare secunda devine altceva decit cea ce a fost.Ptr a cistiga?Imi pare nespus de rau dar te cam contrazic ptr ca in opinia mea ptr a cistiga este de ajuns doar "sa stii sa pierzi"si asta cu zimbetul pe buze.A renunta poate insemna ptr tine continuarea luptei in alte moduri decit cum inteleg ceilanti.Chestie de relativitate.A fi puternic nu inseamna numai sa zimbesti ptr ca zimbetul fara un motiv inseamna ca zimbesti "de ce-ti aduci aminte".A fi puternic inseamna in primul rind sa constientizezi cit esti de slab.Trebuie sa stii ca  lumina fara intunerec nu poate fi perceputa.Deci putem spune ca trebuie sa existe amindoua chiar daca te referi la o "lumina"celesta.Te imbratisez ptr incheiere.Intradevar asa este.O zi buna.
Memorat
Mary
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #5 : 03 Decembrie 2013, 21:30:54 »

Foarte frumos si adevarat ai spus mika.stii foarte bine despre ce vorbesti ma regasesc in textul tau.pot sa stiu cati Ani ai?
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: