19 Martie 2024, 10:50:09 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Principele  (Citit de 19687 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
sorin
Vizitator
« : 19 August 2008, 18:15:15 »

Am recitit zilele acestea o carte care, cred ,ca m-a aruncat in realitatea strazii dar in acelasi timp m-a impresionat mult Deoarece citatul este lung si nu a intrat acolo unde vruiam sa il postez o fac aici Sper ca macar v-a fi citit Deci:
"Din cloaca de la Curtea Arsa se auzi strigatul lui Malamos Bozagiul:
     -Fratilor a sosit!
Cersitorii,chandralii,orbii si sontorogii se ivira de sub bolnite si privira fluturii Ii primira cu strigate de bucurie si de sub caramizile prabusite se ivira oale de vin si rachiu din care se bau cu sete pe nerasuflate
- A sosit ciuma fratilor,mai spuse Malamos si se arata deasupra fostelor grajduri ale seimenilor Ni i-a trimis Sfintii Parinti,Tanase si Haralambie
 Era inalt,teapan ca un prooroc si le vesti rasucindu-se in gluga lui de calugar,legata de mijloc cu funia unui spinzurat:
  -Al nostru o sa fie orasul!
Ridica bratul drept si cersitorii ii vazura inelele facute din cuie de cosciug,vindecatoarele cu care le lua durerile de cap si-i lecuia de spinz
-Sa traiasca Imparatul nostru! strigara milogii,care din carucioare,care de pe gramezile de gunoaie in care misunau sobolanii cit viteii de lapte Duhoarea pimnitelor fu rascolita de acea miscare
-Aud ciinele pamintului!vesti Bozagiul,a trimis fluturii sa aduca apa copiilor morti!Pe urma tacu si el si se aseza asteptind sa treaca norul nefast
 Citatul este din "PRINCIPELE" de EUGEN BARBU  si cred ca v-a face pe cineva intereresat sa citeasca volumul
« Ultima modificare: 19 August 2008, 18:25:12 de către sorin » Memorat
sorin
Vizitator
« Răspunde #1 : 20 August 2008, 17:41:37 »

Ajunsa aici Evanghelina se lovise cu palmele peste poale ca o femeie de rind,intr-atit nu se mai putea stapini;
  -Cine?Chandralii nostri de boeri care abia isi tiriie bucile pe salile palatului meu? Astia,indopati ca ginsacii ce nu stiu macar a-si plimba hainele,dara-mi-te sa spuna vorbe alese? Unde te crezi,messer Ottaviano?La Florenta?La Mantova?Toti boerii mei au fost negustori de placinte la Stambul si au crestetul capului tocit de greutatea tavilor pe care le carau Boerii mei sint neste scursori,nu alta ceva...
  -Uita sublima doamna ca si trindava noblete napolitana sub care pute locul a facut afaceri si iat-o astazi Dante,in Convito atribuie nobletea superioritatii morale si intelectuale...
  Femeia il oprise cu gestul sau autoritar,atit de cunoscut,repezindu-si palmele grele de grajdar spre chipul celui din fata sa :
  -Nu cred intr-o astfel de noblete,parca am mai vorbit noi Ea nu are radacini aici Tu esti un copil,dragul meu Visezi palate acolo unde monumentul sare in ochi ca un lucru necurat Visezi giostri si turniruri intr-un loc unde exista decit doua ocupatii de baza;intriga si numararea paralelor Vrei intermezzi si moresche intr-un loc unde se maninca in fiecare zi panem doloris Pe pamintul acesta se traeste mai bine din slujbele de inmormintare decit din binecuvintarile nuntilor Mai bine citeste altceva....
Acest citat este ca si precedentul din PRINCIPELE de EUGEN BARBU
Memorat
sorin
Vizitator
« Răspunde #2 : 20 August 2008, 17:42:53 »

Deoarece consider ca o discutie in care partenerii sunt de acord asupra temei este un non-sens astept criticile sau propunerile
« Ultima modificare: 20 August 2008, 17:55:45 de către sorin » Memorat
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #3 : 23 August 2008, 20:43:14 »

Se pare că titlul este "Princepele", nu "Principele". Ştiu că nu este corect ortografic, cel puţin conform ortografiei actuale. Posibil să fie o ortografie veche sau să existe o altă explicaţie.
Memorat
sorin520
Vizitator
« Răspunde #4 : 23 August 2008, 21:06:39 »

Aveti perfecta dreptate Titlul este scris dupa ortografia veche Ca de altfel si citatele din cuprins care la vremea lor au stirnit atita vilva
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: