19 Martie 2024, 05:01:32 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Ce este un haiku?  (Citit de 20910 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« : 23 August 2008, 14:09:46 »

Conform DEX: "Poezie japoneză alcătuită din 17 silabe dispuse în trei grupe."

Conform Wikipedia: "Haiku este un gen de poezie cu formă fixă, tradiţional japoneză, (limba japoneză fiind o limbă silabică), alcătuită din 17 silabe repartizate pe 3 "versuri" formate din 5, 7, 5 silabe."; se adaugă: "Haiku-urile trebuie să conţină cel puţin o imagine sau un cuvânt care să exprime anotimpul (kigo) în care acesta a fost scris."

Acesta este haiku-ul original japonez. În alte limbi se admit abateri de la aceste reguli atât de stricte, pentru adaptare la particularităţile limbii şi locului, dar şi pentru a face posibile traducerile.

Pentru Citatepedia, am stabilit că un haiku trebuie să aibă 3 versuri. Mi se pare însă prea puţin ca aceasta să fie singura regulă. Aştept părerile celor cu experienţă la acest capitol.
Memorat
monica trif
Vizitator
« Răspunde #1 : 26 August 2008, 12:25:08 »

La fel ca orice gen de poezie haiku-ul nu este doar un tristih de 17 silabe. Un haiku trebuie să surprindă un “moment haiku” (o imagine din natură care să ofere o “deschidere” spre metafizic), rostul haiku-ului este acela de a pune în faţa omului un fenomen care brusc să-l facă pe deplin conştient de o anume măreţie cosmică surprinsă într-un fapt întîmplător, aparent neînsemnat.
Pt un poet care scrie haiku este necesar sa se initieze cat de cat in cultura japoneza, Zen, deasemenea sa cunoasca si formele estetice ale haiku-ului, acestea fiind: karumi, mushin, sabi, wabi, yugen, mei, mono no aware, fueki, ryuko, aware. Nu stiou daca am omis vreo una. Fiecare din acestea avand propriul caracter si definitie.
Memorat
sorin520
Vizitator
« Răspunde #2 : 26 August 2008, 18:02:41 »

Iasomnia e-n floare astazi,fluturii danseaza,frasinul fosneste
Acesta este adevaratul miracol
Acesta este realitatea 
Ce pacat ca limba romana nu a fost facuta pentru asemenea bijuterii
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: