28 Martie 2024, 15:49:57 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: "Procesul" de Franz Kafka  (Citit de 29459 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
sorin520
Vizitator
« : 23 August 2008, 20:07:18 »

Profit de bunavointa webmasterului sa postez inca un citat tare drag mie Poate si celor care il vor citi!
-Tu esti Josef K,spuse preotul si ridica o mina pe balustrada intr-un gest de o semnificatie nelamurita
-Da,spuse K ,gindindu-se cu cita seninatate isi rostea odinioara numele
   De citava vreme,dimpotriva,asta insemna un adevarat chin pentru el;de-acum toata lumea,chiar si cei cu care venea pentru prima oara in contact,ii cunostea numele
  Cit de bine e sa nu fii cunoscut decit dupa ce te-ai prezentat!
-Esti acuzat,ii spuse preotul extrem de incet
-Da,spuse K,mi s-a anuntat acest lucru
-Atunci tu esti cel pe care-l caut,spuse preotul Eu sunt preotul inchisorii
-Asa!spuse K
-Eu te-am facut sa vii aici,spuse preotul,ca sa-ti vorbesc
-Nu stiam,spuse K Eu venisem sa-i arat catedrala unui italian
-Lasa nimicurile,spuse preotul Ce tii in mina?O carte de rugaciuni?
-Nu ,raspunse k,e un album cu monumentele de arta ale orasului
-Arunca-l,ii spuse preotul
Si K il arunca,dar cu atita putere,incit albumul trosni si se rostogoli huruind peste dale
-Sti ca procesul tau merge prost?
-Asa mi se pare si mie,spuse K
-Si cum crezi ca o sa se termine?
-Inainte ma gindeam ca procesul o sa se termine bine,dar acum ma indoiesc uneori,spuse K Nu stiu cum o sa se termine Sti tu ,cumva?
-Nu,spuse preotul,dar mi-e teama ca se va termina rau Esti socotit vinovat Procesul tau nu o sa iasa din resortul unui tribunal inferior Deocamdata,cel putin,vina ti se socoteste dovedita
-Dar nu sunt vinovat!spuseK,e o eroare de astfel,cum ar putea un om sa fie vinovat?Doar toti suntem oameni aici,si unul si celalalt
-Asta e adevarat,spuse preotul,dar de obicei asa vorbesc vinovatii
-Si tu ai pareri preconcepute impotriva mea?
-Eu n-am pareri preconcepute impotriva ta,raspunse preotul
-Iti multumesc,spuse K Dar toti cei care se ocupa de proces au pareri preconcepute impotriva mea Si le transmit si celor care n-au nici un amestec in toate acestea,iar situatia devine din ce in ce mai grea
-Intelegi gresit faptele,spuse preotul Sentinta nu vine dintr-o data,procedura ajunge la ea cu incetul

Acest fragment este din volumul"PROCESUL" de FRANZ  KAFKA
« Ultima modificare: 23 August 2008, 20:29:00 de către Lucian Velea » Memorat
Ana Truta
Vizitator
« Răspunde #1 : 09 Noiembrie 2015, 20:47:19 »

Mi-a placut! Este scris intr-o maniera inteligenta si chiar nu te exaspereaza. Iti recomand al doilea autor preferat al meu (primul fiind Camus) Knut Hamsun - Foamea si iti garantez ca iti va placea! yahoo_smiley
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: