19 Martie 2024, 09:08:47 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Ce fel de versuri preferi?
Versuri cu rimă - 21 (67.7%)
Versuri albe - 10 (32.3%)
Numărul votanţilor: 18

Pagini: [1] 2 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Ce fel de versuri preferi?  (Citit de 122648 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« : 18 Iulie 2008, 10:04:38 »

Desigur, ar fi interesantă şi o motivaţie - ca cititor, ca poet...
Memorat
bluethink
Vizitator
« Răspunde #1 : 18 Iulie 2008, 10:47:29 »

Desigur, ar fi interesantă şi o motivaţie - ca cititor, ca poet...

Bună ziua! Bun găsit!

Ca cititor, prefer versurile albe. Îmi place să intuiesc coloana sonoră a sufletului celui ce  le-a compus,ce a avut acele trăiri. Nu resping versurile cu rimă dar mi se par mult mai uşor de pătruns. Au o muzicalitate cumva impusă de regulile fiecărui gen literar poetic.

Ca scriitor nu am avut de ales: a curs în versuri albe...am urmat calea...
Din când în când scriu şi versuri cu rimă dar simt că ceva nu merge. Parcă "miroase" a plastic.  yahoo_yingyang yahoo_flower
Memorat
tla26
Vizitator
« Răspunde #2 : 18 Iulie 2008, 17:47:43 »

Imi place cum spui, Anne Marie, "sa intuiesc coloana sonora a sufletului..." si, da, de acord cu tine, imi plac mult versurile cu rima alba, par mai pline de profunzimi, de reflectie, cand sunt bine scrise, e clar. Insa exista si versuri clasice care au frumusetea lor, iar frumusetea lor vine tocmai din imbinarea cantabilului cu ideea. Mie imi plac, de ex, in mod deosebit sonetele lui Voiculescu.
Memorat
spirala
Vizitator
« Răspunde #3 : 22 Iulie 2008, 14:40:10 »

Versurile albe pentru că autorul se poate exprima mai liber.
Însă şi cele cu rimă au farmecul lor. yahoo_shamrock
Memorat
monica trif
Vizitator
« Răspunde #4 : 30 Iulie 2008, 17:46:56 »

Acuma depinde de versuri, uneori sunt cu rima dar sunt atat de simple incat suna prea banal, altele fara rima suna mai frumos.
Dar daca sunt si cu rima si cu un continut mai profund, este cel mai bine si mai frumos
Memorat
elena denisa
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #5 : 01 August 2008, 22:31:26 »

cele albastre sunt cele mai frumoase yahoo_smiley
Memorat
Afanase Paul
Incepător
*

Popularitate: 1
Mesaje: 6



Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #6 : 08 August 2008, 20:48:52 »

Versul alb permite o mai buna exprimare a ideilor acestea find incadrate de cuvinte ce se intrepradut dand nastere muzicalitati interiore...nici cele ce au rima nu sunt rele,in principal daca autorul isi atinge scopul de a trasminte un mesaj receptibil ramane doar la alegerea publicului de aprecia calitatea versurilor albe sa fie ele cu rima
Memorat

Nu vreau ca stanca personalitatii mele, chiar colturoasa cum este, sa fie rotunjita de valul social impotriva vointei mele, pentru a deveni la fel cu celelalte pietre, adica fara identitate si fara nume."
Ionut Caragea
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #7 : 08 August 2008, 22:08:16 »

Chiar daca am scris mai mult in vers alb, consider ca adevarata arta a unui poet -adevaratul costum de haine - il reprezinta poezia cu rima. Problema este ca multi nu iubesc poezia cu rima pentru ca sunt incapabili sa o scrie. Trebuie sa ai un adevarat har sa exprimi prin cuvinte rimate ceea ce mintea si sufletul iti dicteaza. Trebuie intuitie si talent iesite din comun. O alta problema ar mai fi ca foarte multi incearca sa construiasca poezie cu rima, numai la modul tehnic, fara a fi marcati sufleteste de cuvintele folosite. Este plin de epigoni, de sonetisti, de versificatori marunti care au retrogradat poezia cu rima la ordinul poeziei vetuste. Si nu este corect.

Poezia cu rima este mai usor de retinut, are impact mai puternic asupra cititorului si poate fi pusa usor si pe note muzicale. Dupa parerea mea, poezia in vers alb are la baza poezia cu rima intrucat si versul alb are nevoie de o rima interioara, de o muzicalitate, de o curgere a cuvintelor.

Votez pt poezia cu rima.
Memorat
dorina
Vizitator
« Răspunde #8 : 22 Octombrie 2008, 20:21:23 »

Nu cred ca o poezie este mai frumoasa daca are sau nu rima.Frumusetea ei  @};-este data de muzicalitatea ce o are imbinarea cuvintelor in versuri si apoi...cand se naste este unica, asemenea persoanei care a compus-o!Eu niciodata nu stiu cum va fi, sau nu-mi propun sa scriu o anumita poezie.Ea pur si simplu vine yahoo_shamrock
Memorat
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : 03 Ianuarie 2009, 21:03:12 »

Prefer poezia cu rimă.
 
 
« Ultima modificare: 22 Ianuarie 2009, 22:29:17 de către Simona » Memorat
Pagini: [1] 2 3
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: