29 Martie 2024, 17:18:02 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Un citat din avva Moise  (Citit de 27473 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Amadeus
Vizitator
« : 22 Octombrie 2008, 20:09:50 »

Îmi poate spune cineva, vă rog, de unde este preluat următorul citat al avvei Moise: „Tot ce întrece dreapta măsură e vătămător: atât întinderea peste măsură a postului, cât şi săturarea; atât privegherea peste măsură, cât şi somnul prea mult”? Fiindcă lucrez la o traducere unde chiar am nevoie de acest citat, însă nu l-am găsit în Pateric și nu știu unde aș putea să îl caut.
Memorat
janyn
Vizitator
« Răspunde #1 : 31 Ianuarie 2011, 22:31:39 »

Buna as vrea sa te ajut daca doresti.Parerea mea este ca textul se refera la o buna conduita,adica sa fii ponderat,sa nu exagerezi,sa fii cu masura in toate,chibzuinta.face referire la crestinul de astazi,autorul adaugind ca si un monolog -inteleciunea unui ascet,sint greu de interpretat pt cine nu cunoaste duhovnicia,pt ca ele nu pot fi traduse,usoare pt acela care stie ce inseamna duhovnicia-avind strinsa legatura cu credinta,virtutile morale,cartile spiritoale,duhovnicesti,sfintii din proloage.Asadar pe linga teorie trebue si practica, nu e usor,dar nici greu, si nu trebue sa fii te teolog sa stii sa traduci acest text.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: