19 Martie 2024, 04:33:38 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Versuri din cântece  (Citit de 120341 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« : 09 Noiembrie 2008, 11:58:21 »

Un subiect cu versuri penibile din cântece există deja, dar cred ca trebuie sa existe unul si cu versuri interesante / care ne plac.

De exemplu, un cântec care mi se pare genial, atât pentru versuri cât şi pentru melodie, este "Fericire" , al trupei Vama Veche.

Versurile sună cam aşa :
 

Fericire

"Progresăm şi uităm să fim fericiţi..
Îngropăm bucurii într-o mare de biţi.
Nu te mai poţi ascunde, eşti mult prea conectat..
Nu mai poţi să fii singur, eşti identificat..
Nu mai poţi să refuzi, nu te lasă să crezi...
Te învaţă să-ţi cauţi iubirea pe net..
Viaţa este viteză, nu mai poţi să te-opresti!
Te strivesc cei din urmă dacă încetineşti!

Cineva să oprească invazia de biţi!
Cineva să ne facă din nou fericiţi..."

Fericire-i când iarba apare,
Fericire-i când raza de soare
Intră-n cort şi îţi mângâie faţa
Aerul sărat...

Fericire-i o sticlă de vin,
Fericire e cerul senin
Într-o zi-n care ai hotărât
Să alergi pe câmp...

Fericire-i când puiul de om
Vrea în braţe şi moare de somn,
Fericire-i când frunzele cad
La un picnic in parc...

Fericire-i când îţi aminteşti
Cât de fericit eşti când iubeşti,
Fericire-i când dormi tu la ea
Chiar pe canapea...

Fericire e când tatăl tău
Te invită la el în birou
Şi deschide o sticlă de bere,
Prima bere din viaţa ta!

"Fericiţi...
Fericiţi..."
« Ultima modificare: 09 Noiembrie 2008, 12:14:51 de către scofieldutza » Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : 09 Noiembrie 2008, 12:42:53 »

Mai am o melodie preferată, de la trupa Vama : "17 ani..infinit"

Versurile melodiei :

17 ani, bairame... timiditate, inceput..
Salivă, buze, răsuflare..
Noapte albă, lacul tei.
Ciorapi de damă, suferinţă... fotografie, rămas-bun.
Disperare, hohote de râs... poliţie, răsărit, metrou.

Prietenie, plajă, foc... dragoste, putere, tinereţe, fum.
Iubire, amintire, val... nepăsare, luptă, orgasm ideal.

17 mii, pahar, ţigară... cămin, speranţă, aşternut.
Beţie, cântec, ignoranţă... rucsac, nisip, Gara de Nord.
Carte de muncă, libertate, urlet, rană...

Scârbă, milă, laşitate, orgoliu, furie, nedreptate,
Mizerie, otravă, răutate, violenţă, sânge.

Succes, povară, somnifer... avuţie, aer, secundă, ger...
Invidie, depravare, zar... nerabdare, goană, depresie, mal.

Delfini, lumină, orizont... linişte, furtuna, despartire, somn.
Albastru, cersetor, destin, rătăcire, suflet, coroană, chin..
Uitare, lacrimă, copil, oboseală, tremur, prevestire, har..
Speranţă, judecată, scrum..
Aşteptare, zâmbet, credinţă, drum..
Deşertăciune, stele, foc,
Întuneric, înger, nemurire, nimic...
Călătorie, univers, moleculă, dor, infinit.…


Cred că acest cântec surprinde cel mai bine viaţa trăită cu intensitate, experienţele din adolescenţă (şi nu numai) care ne definesc. Pe mine, cel puţin, mă va duce mereu în visare, către acele momente şi amintiri.. yahoo_daydream Şi mi se pare uimitor cum nişte simple înşiruiri de cuvinte pot face asta.   
Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #2 : 09 Noiembrie 2008, 13:40:47 »

Da, nu sunt "mare/soare" yahoo_smiley

În general, dacă este un cântec în limba română şi nu doreşti să te referi doar la câteva versuri anume, este mai bine să adaugi cântecul aici
http://www.citatepedia.ro/trimite_cantec.php
Impresiile le poţi scrie la comentariile pentru respectivul cântec, poţi şi să-l votezi. Astfel i se aplică toate facilităţile existente şi viitoare (când se vor aduna mai multe cântece, vor fi şi clasamente etc).
Memorat
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : 09 Noiembrie 2008, 14:53:11 »

Ok, am să ţin cont de asta yahoo_smiley.
Până una, alta, m-am gândit să scriu câteva versuri care îmi plac din melodiile formaţiilor străine pe care le ascult.

(Dacă ar fi să le trec pe toate într-un caiet , cred că l-aş umple cu versuri de la Coldplay, Death Cab for Cutie, Blue, Keane,...şi mulţi alţii yahoo_smiley )

"When the tears come streaming down your face, / When you lose something that you can't replace.. / When you love someone, but it goes to waste.. / Lights will guide you home, and ignite you bones.. / And i will try..to fix you" (Coldplay, "Fix you")

"Love of mine..someday you will die../ But i'll be close behind, /I'll follow you into the dark [..] If there's no one beside you / When your soul embarks / Then i'll follow you into the dark.." (Death Cab, "I will follow you into the dark")

"Hold me when i'm here, right me when i'm wrong, / Hold me when I'm scared and love me when i'm gone / Everything I am and everything in me / Wants to be the one you wanted me to be.." (Three doors down, "When i'm gone")

"Together we faced the cold outside / No one can say we didn´t try / And I will never give you up or let you go / Together we faced our final fears / Remember the moments that we shared / That´s why I'll never give you up or let you go" (Blue, "Curtain falls")

"At the end of the world / Or the last thing I see / You are / Never coming home / Never coming home / Could I? Should I? / And all the things that you never ever told me / And all the smiles that are ever gonna haunt me.." (My chemical romance, "The ghost of you")

"When you go / Would you even turn to say / "I don't love you / Like I did / Yesterday" / Well come on, come on / When you go / Would you have the guts to say / "I don't love you / Like I loved you / Yesterday".." (My chemical romance, "I don't love you")

"When the truth is, I miss you / Yeah the truth is, that I miss you so / A warning sign / It came back to haunt me, and I realised / That you were an island and I passed you by / And you were an island to discover.." (Coldplay, "Warning sign")

"Every step that you take / Could be your biggest mistake / It could bend or it could break / That's the risk that you take / What if you should decide / That you don't want me there by your side / That you don't want me there in your life.." ( Coldplay, "What if")

"De-acum şi până mor îţi dau viaţa mea, / Te rog s- o primeşti.. / Un satelit de dor în jurul tău voi fi, / Ai să străluceşti / Cu tine vreau s-alerg, / Cu tine vreau să râd, /Cu tine vreau să tac, /Cu tine vreau să plang, / Cu tine vreau să sper /Cu tine vreau să iert /Cu tine vreau să pierd / Cu tine vreau să mor / Cu tine vreau tot.." (Vama veche, "Cu tine" )

Am ales acestea mai ales pentru că pot deveni dedicaţii, bineînţeles că sunt şi altfel de versuri..Dar pe astea le poţi cânta persoanei iubite de exemplu yahoo_smiley.
Voi aveţi versuri pe care să le cântaţi celor dragi.. yahoo_daydream? Eu le-am cam epuizat , trebuie să găsesc ceva nou yahoo_smiley.
Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
S
Junior
**

Popularitate: 13
Mesaje: 61


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : 26 Decembrie 2008, 01:04:48 »

Per Un'Ora D'Amore! - Subsonica & Antonella Ruggiero

Per un'ora d'amore non sò cosa farei,
per poterti sfiorare non sò cosa darei...
Chiudo gli occhi, senza te
le serate non finiscono mai,
sole giallo, mare blu,
non vorrei farti restare così.
Un ricordo d'estate di più
e per un'ora d'amore venderei anche il cuore.
Per un'ora d'amore non sò cosa farei,
per poterti sfiorare non sò cosa darei...
Chiudo gli occhi, ti vorrei
non nei sogni ma così come sei,
sole giallo, mare blu,
che risveglio ora che manchi tu.
Aspettarti e sapere che ormai
io per un'ora d'amore venderei anche il cuore. 
Chiudo gli occhi, penso a te,
i ricordi non finiscono mai,
sole giallo, mare blu,
come il vento sei volata anche tu...
Non rimane che dire "Vorrei"
e per un'ora d'amore venderei anche il cuore.
Per un'ora d'amore non sò cosa farei,
per poterti sfiorare non sò cosa darei...

Memorat
Koulapic
Vizitator
« Răspunde #5 : 21 Iunie 2009, 00:48:06 »

yahoo_flower ”Adevărul florilor/ Ce fac frumoasă lumea/ Şi lasă-n urma lor un gol/ Când le adună toamna
Adevărul florilor/ Să-i ascultăm chemarea/ Că anii dulci dispar în zbor/ Eternă-i doar iubirea” yahoo_flower


”Dacă totuşi vei pleca/ Lasă-mi dreptul de-a spera/ Că nu pleci ca un străin...”


”Să fiu mereu în umbra ta/ Iubirea ta-i un Paradis/ Să aprindem lângă noi/ O mică stea
E-adevărat iubirea mea/ Tu eşti mai mult decât visam/ Chiar şi-atunci când nu-mi vorbeşti/ Simt că iubesc/ Tăcerea ta”

Mihaela Runceanu





Memorat
vanghelis007
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #6 : 19 August 2009, 06:40:12 »

Am citit cu atentie versurile poeziilor enumerate.Exceptand cele de limba straina pe care nu le inteleg, necunoscand limbile respective, am de spus urmatoarele:
-Uneori ne plac cantecele pentru muzica si nu din cauza versurilor, care sunt lamentabile ca logica si ca rima.
-Scofi, formatia ta favorita, scrie versuri de doi bani, dar important este ca tu ii iubesti si dragostea sterge greselile si face oamenii(sau formatia ) mai buni.
"Te învaţă să-ţi cauţi iubirea pe net.."-versul asta nu mai are rima cu nici un alt vers, probabil ca a fost un semnal venit dintr-o galaxie indepartata.
"Fericire-i când îţi aminteşti
Cât de fericit eşti când iubeşti,
Fericire-i când dormi tu la ea
Chiar pe canapea..."
Potrivit standardelor mele, fericirea nu se traieste din amintiri, ci din prezent.Iar de dormit, faptul ca dormi la ea pe canapea, in loc sa dormi la tine acasa sub plapuma si cu geamul deschis, mi se pare o aberatie.Nu crezi ca daca ar fi dormit-spre exemplu-cu ea, el, ar fi descris altfel fericirea?Si atunci ar fi fost logica aparitia pustiului din brate care pica de somn.Altfel, prezenta acestuia constituie o enigma si ma intreb daca nu cumva copilul s-a ratacit pe plaja si ar fi trebuit sa fie anuntata paza si respectiv parintii lui prin megafon.Sau in situatii mai subtile, pustiul poate reprezenta perechea de coarne pe care sotul o primeste mostenire odata cu sotia sa.
Ideea tatalui care isi invata fiul cum sa devina betiv, mi se pare interesanta, si asta reproseaza intotdeauna femeile maritate sotului lor, ca au invatat sa fie niste brute si niste betivani din cadrul familiei.Multe probleme de cuplu s-ar  putea rezolva daca viitoarea sotie, invitata la socri, s-ar uita in ce culoare  traieste si se zbate nasul socrului mare.Daca este un nas mare si de culoare rosie spre vanat, ar trebui sa intre in alerta si sa rupa invitatiile de nunta si sa amane nunta la infinit.
Memorat
vanghelis007
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #7 : 19 August 2009, 07:02:16 »

"Cred că acest cântec surprinde cel mai bine viaţa trăită cu intensitate, experienţele din adolescenţă (şi nu numai) care ne definesc. Pe mine, cel puţin, mă va duce mereu în visare, către acele momente şi amintiri.. Şi mi se pare uimitor cum nişte simple înşiruiri de cuvinte pot face asta."-spui tu despre un cantec al vamei.Cred ca ai  parte de niste amintiri tare zbuciumate draga mea, din moment ce in cantec autorul versurilor scrie:
"Scârbă, milă, laşitate, orgoliu, furie, nedreptate,
Mizerie, otravă, răutate, violenţă, sânge."
La care mai presara pe ici si colo:
"Ciorapi de damă, " "Disperare","Invidie, depravare","orgasm" si altele asemanatoare, ce fac deliciul unora, incat  vecinii dau telefon la 112, ca au insomnii cauzate de cauze exterioare si nu pot sa doarma, decat cu betisoarele in urechi.Acestea sunt cantecele tale "misto", care canta realitatea vietii?Sau realitatea destrabalarilor noastre infantile?
Memorat
Claudia05
Vizitator
« Răspunde #8 : 01 Iulie 2010, 18:39:25 »

mel vama veche-fericire..este superba..versurile o fac foarte interesanta...
stiu o mel care e trista dar foarte frumoas... yahoo_sad divino-pobre corazon
 
La situación es difícil y aguantarlo no puedo
Ya no te noto la misma dejarte ir yo no quiero
Por favor mírame mientras te voy hablando que estoy
Agonizando por tu adiós

Como explicarle al corazón que hoy te vas
Como decirle que sin ti puede seguir
Como fingir para que no se de ni cuenta
Que desde hoy ya no estarás junto a mi

Estoy vagando por las calles no se a donde ir
Desorientado confundido no se que hacer
Pues lo único que hago es pensar en ti
Y este corazón a gritos va llamándote
En mi mente esta claro que ya hoy te vas
Es mi corazón que no lo quiere aceptar
Pues me hace falta tu cariño y tu calor
Dime como aliviar el dolor

Como explicarle al corazón que hoy te vas
Como decirle que sin ti puede seguir
Como fingir para que no se de ni cuenta
Que desde hoy ya no estarás junto a mi

No te imaginas como esto afecta mi corazón
Como aliviar con esta separación
Aun recuerdo esa primera vez
Los dos envueltos y tu tocándome
Y ahora me encuentro aquí solo y vació
Agonizando no aguanto este frió
Dios mió ayúdame que esto me mata dime porque esto me pasa

Y ahora se va, se va y se va y se va
Y lo mas que me duele que no la vuelvo a ver jamás
Y ahora se va, se va y se va y se va
Y lo mas que me duele que no la vuelvo a ver jamás

Como explicarle al corazón que hoy te vas
Como decirle que sin ti puede seguir
Como fingir para que no se de ni cuenta
Que desde hoy ya no estarás junto a mi

Como explicarle al corazón que hoy te vas
Como decirle que sin ti puede seguir
Como fingir para que no se de ni cuenta
Que desde hoy ya no estarás junto a mi

Que difícil es aceptar el adiós
De lo que amas pero este corazón
Nunca pero nunca dejara de buscarte
Este sentimiento

Divino…


Si tradusa yahoo_bigsmile yahoo_bigsmile

Situatia este dificila ,
Iar eu nu pot suporta
Nu te mai vad aceeasi
Eu nu vreau sa te las sa pleci
Te rog uita-te la mine in timp ce-ti voi vorbi
Ca sunt in agonie pentru plecarea ta

Cum sa-i explic inimii k astazi pleci
Cum sa-i spun k fara tine poate sa mearga mai departe
Cum sa ma prefac k sa nu-si dea seama
Ca de astazi nu vei mai fi langa mine

Ratacesc pe starzi,nu stiu unde sa merg,
Dezorientat ,confuz nu stiu ce sa fac
Pt k singurul lucru pe care il fac este sa ma gandesc la tine
Si aceasta inima tipa si te striga
In mintea mea este clar deja k astazi vei pleca
Inima mea este cea care nu vrea sa accepte
Pt k are nevoie de mangaierea si caldura ta
Spune-mi cum pt a calma durerea.


Cum sa-i explic inimii k astazi pleci
Cum sa-i spun k fara tine poate sa mearga mai departe
Cum sa ma prefac k sa nu-si dea seama
Ca de astazi nu vei mai fi langa mine


Nu-ti poti imagina cum imi afecteaza inima
Cum sa trec peste aceasta despartire
Inka imi amintesc acea prima oara
Amandoi goi si tu atingandu-ma
Si acuma eu sunt aici de unul singur si gol
Agonizand nu suport acest frig
D/zeu sa ma ajute k acest lucru ma omoara
Spune-mi de ce mi se intampla mie acest lucru
Si acum pleaca
Pleaca,pleaca,pleaca
Si cel mai mult ma doare k n-o s-o mai vad niciodata
Astazi pleaca…
Pleaca,pleaca,pleaca
Si cel mai mult ma doare k n-o s-o mai vad niciodata
Cum sa-i explic inimii k astazi pleci?



Memorat
scofieldutza
Incepător
*

Popularitate: 4
Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : 18 Iulie 2010, 18:01:31 »

vanghelis007, nu am mai dat de mult pe site (ştiu, ruşine mie), aşa că îţi voi răspunde abia acum.
       În legătură cu primul post, spui că "Scofi, formatia ta favorita, scrie versuri de doi bani, dar important este ca tu ii iubesti si dragostea sterge greselile si face oamenii(sau formatia ) mai buni.". Poate că e aşa, nici nu am sugerat altfel - doar că mie versurile pe care tu le consideri de doi bani îmi plac foarte mult.
       Faptul că versul "Te învaţă să-ţi cauţi iubirea pe net" nu rimează cu vreun altul are relevanţă în a demonstra ce ? Că versurile în ansamblu nu sunt bune ? Nici versul anterior lui nu rimează cu nimic. Trebuie neapărat ca acestea să aibă rimă pentru a îndeplini un standard ?
       Apoi, că "fericirea nu se trăieşte din amintiri, ci din prezent" e adevărat, poate. Dar eu cred că mergi prea departe, versul nu le exclude pe restul, la fel cum definiţia de aici a fericirii nu le exclude pe celelalte. Poate că nu se trăieşte, dar cu siguranţă se întreţine cu amintiri.
       Cred că eşti egoist când spui că "de dormit, faptul ca dormi la ea pe canapea, in loc sa dormi la tine acasa sub plapuma si cu geamul deschis, mi se pare o aberatie". Am o imagine absolutistă asupra iubirii, aşa că da, eu aş prefera să dorm incomod dar să ştiu că cel pe care îl iubesc e mai aproape de mine. În plus, cred că versul se referă nu neapărat la sacrificiul pe care îl faci tu, ci la ce dobândiţi amândoi - părinţii ei te lasă să dormi la ea, deci încep să capete încredere în tine. Sau orice altă interpretare ar avea, dacă ar dormi împreună cum zici, poate că fericirea nu ar părea câştigată prin paşi mici şi sacrificii şi nu ar şti s-o aprecieze - ci ar veni ca un lucru garantat.
      "Ideea tatalui care isi invata fiul cum sa devina betiv, mi se pare interesanta, si asta reproseaza intotdeauna femeile maritate sotului lor, ca au invatat sa fie niste brute si niste betivani din cadrul familiei". Sincer, crezi că alcoolismul începe cu o sticlă de bere în biroul tatălui ? Eu nu, cred că aici e vorba de relaţia tată-fiu.

Memorat

"Oamenii sunt răi, mincinoşi şi lacomi. Nu respectă nimic şi nu se gândesc decât să-şi cultive propriile vicii, chiar dacă ar fi să vină după ei potopul." (Camil Petrescu)
Pagini: [1] 2
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: