21 Mai 2024, 07:13:01 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 10
 11 
  : 05 Februarie 2024, 13:27:56 
Creat de Vedetot Ion - Ultimul mesaj de către Vedetot Ion
Doamnă Silvia Velea,
tot respectul pentru activitatea dv. literară, scrieţi formidabil. Despre gestionarea proprietăţii intelectuale lăsată de regretatul Dv. şi bunul nostru prieten, Lucian Velea, însă cu regret mă văd obligat să vă spun că vă depăşeşte. Site-ul a devenit un maidan năpădit de bălării unde nişte rîme umane îşi fac jocul, bătîndu-şi joc de toată munca lui Lucian. Ştiu că sistemul creat poate bloca, ori interzice pe perioade determinate, ori definitiv, utilizatorii care încalcă regulamentul. Ştergerea comentariilor şi a citatelor adăugate, sunt motiv de blocaj. De ce nu recurgeţi la aceste facilităţi? Lucian se răsuceşte în mormînt... Chiar nu vă e milă de munca lui de o viaţă întreagă?

 12 
  : 05 Noiembrie 2023, 08:15:59 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Girel Barbu
S-a împlinit zilele acestea un an de cînd am hotărît să mi se şteargă tot ce aveam ca autor pe Citatepedia şi am convenit cu Lucian Velea, Adminul din vremea aceea să interzică să mai fie adăugate texte cu numele meu, în afară de cele pe care le semnez personal. Consider că încălcarea acstui acord este o întinare a memoriei lui Lucian. De aceea o rog insistent pe distinsa doamnă, Silvia Velea, actualul administrator al site-ului să interzică definitiv adăugarea de citate Girel Barbu, sub orice formă. Încălcarea acordului meu de renunţare la a fi prezent cu texte pe Citatepedia constituie un abuz, stipulat în legile în vigoare a dreptului de autor. În consecinţă, cunoscînd din surse de încredere numele persoanelor reale, ale celor care adaugă textele-mi personale, profitînd de instituţia anonimatului, sau cu nume false, vor fi trase la răspundere. În acest caz mă voi adresa forurilor competente, pentru a eradica aceste încălcări grosolane, repet, a dreptului de autor.

 13 
  : 03 Noiembrie 2023, 20:18:01 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Girel Barbu
Stimată doamnă Silvia Velea, vă rog să ştergeţi tot ce apare pe Citatepedia ca fiind citate de Girel Barbu. Absolut tot ce nu este adăugat de mine, de pe calculatorul meu. Vă mulţumesc frumos!

 14 
  : 02 Noiembrie 2023, 08:14:16 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Girel Barbu
Cel mai mare site cultural de citate, Citatepedia, a ajuns maidanul unde nişte indivizi certaţi cu bunul simţ, aruncă cu invective în cine li se par lor că sunt mai sus din punct de vedere intelectual decît ei. Am să argumentez pledoaria mea cu exemple culese din cele mai recente adăugiri ale bulibaşului acstui grup de corturari, (era să zic cărturari), pe numele lui ,,din cartea de identitate", Augustin Renţeş, alias Ion Dunăreanu. Iată ce debitează mintea unui frustat, citatele dintre ghilimele sunt extrase din opera individului: ,,...Stai dracului, în banca ta, şi nu mai ieşi pe net, că eşti prost" ,,Dacă eşti prost, stai acasă bă ţărane!!!", ,,Se visează, fraierul, mare scriitor, mare poet...", ,,Nu suntem nevoiţi, Adminule, să vedem toate cufurelele, impostorilor pe care îi protejaţi." Toate acestea sunt postate ca fiind poezii, ca să vă daţi seama de subcultura în care se scaldă acest Augustin, cu numele lui din Cartea de identitate. Dar hai să citim în continuare şi 2 epigrame:
,,Te întreb şi eu umil:
Girele, eşti zoofil?
Hopa-ţopa tragi în tîrlă
Cu mioara mergi la gîrlă!"

,,Girel Barbu
Ai ieşit din târlă?
Te-a lovit hazardu,
Îăran de gîrlă!"

Dacă aş fi adăugat comentariile mele la aceste perle, a-ţi fi făcut diferenţa, dar vă las plăcerea să le urmăriţi pe profilul lui Renţeş.
În ceea ce mă priveşte, am făcut copy paste operei cu comentarii cu tot, le-am salvad într-un folder şi le voi publica pe blogul şi site-ul personal, vizitate zilnic de zeci de utilizatori. Şi-i voi dezvălui acolo şi adevăratul nume ,,din cartea de identitate".
Am scris toate acestea pentru a trage un semnal de alarmă doamnei Sivia Velea, care poate lua măsuri drastice împotriva unor astfel de comportamente. Ştiu că părintele acestei mari platforme cultural-literare, regretatul Lucian Velea, a creat un sistem care poate bloca dispozitivul după care sunt adăugate aceste neruşinate ,,poezii" şi ,,epigrame".
Şi încă ceva doamnă Admin, nu ştergeţi imediat ,,opera" marelui apărător al clasicilor, care nu au loc  în viziunea acestuia, de noi, ăştia mici şi neînsemnaţi în istoria literaturii, să vadă cît mai mulţi utilizatori ce-i poate capul unuia ce-şi zice profesor...

 15 
  : 01 Noiembrie 2023, 06:41:26 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Atena Dumbravă
Bună dimineaţa, doamnă Silvia Velea!
Straşnică lecţie le-aţi oferit indivizilor cu purtări huliganice, care murdăresc site-ul cu mizeriile lor execrabile, de mai mult timp. Dar mă tem că defectele educaţiei acestora vă va da iarăşi bătăi de cap. Sunt atât de neserioşi că nu vor pregeta să se răzbune, nu doar pe cei care îi au ei în vizor, cât mai ales pe Dv. pentru că le stricaţi neobrăzatele obiceiuri şi preocupări. E vorba de ceata aceea aşa cum sunt cunoscuţi, a dunărenilor, nişte inşi fără bun simţ, analfabeţi funcţional, scursuri umane... Vă felicit pentru strădania de a menţine Citatepedia la standardele care au consacrat-o.

 16 
  : 28 Octombrie 2023, 08:01:22 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Vedetot Ion
Aşa cum spuneam cu mai mult timp în urmă literatura română, nu prea avansează, cel mult face nişte paşi mărunţi. Însă aş vrea să aduc în dezbaterea publică un alt aspect nociv ce se derulează cu insistenţă pe această platformă culturală. Aici adaugă oricine, cu nume adevărat, cu nume inventat, anonim, sau chiar de autor. Fiecare cum doreşte... Unii autori sunt prezenţi cu citate semnând cu pseudonim. Nu văd în această practică o abatere de la normele bunului simţ. Mai grav este că sunt periodic, sau tot timpul campanii de denigrare a unor utilizatori. Este cazul binecunoscut al ,,dunărenilor", un grup de frustaţi, fără scrupule, care comentează fără logică, încercând să desfiinţeze pe unii scriitori. Sunt atât de înrăiţi şi duşi cu capul, încât nu au realizat până acum că adminul nu permite, conform regulamentului astfel de bălăcărele mizerabile. Nu au ochi să vadă că se alege praful de toată truda lor. Dacă ar avea o minimă forţă creatoare şi un strop de decenţă ar renunţa la a se mai obosi. Am constatat că pietrele aruncate de ei asupra unor autori, îi întăresc pe aceştia, iar ei îşi văd liniştiţi de treabă. Îi invit să ne demonstreze şi ei ce pot, să scrie cu numele din buletin 1-2 citate şi să semneze comentariile cu nume autentificate pentru a vedea toată lumea cine sunt, altfel bălăceala lor e apă de ploaie...

 17 
  : 17 Octombrie 2023, 10:41:58 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Atena Dumbravă
Doamnă Silvia Velea, dunărenii au inventat o altă metodă puerilă, dar mizerabilă de a adăuga în numele utilizatorului Al. T. Gheorghe, apoi tot ei comentează pomenind numele poetului Girel Barbu. Ştergeţi ultimile trei citate adăugate de aceşti specimeni.

 18 
  : 16 Octombrie 2023, 17:43:38 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Veta M.Arin
Poate citeşte pe Forum şi dunărenii alias mosorenii şi se vor trezi la realitate, pentru că aceasta este încă pentru ei nedefrişată. Au în cap doar un nume, Girel Barbu, pe care-l invocă zi şi noapte, la texte care nu-i aparţin. Girel ar trebui să fie fericit că le-a dat de lucru, deşi adminul le şterge periodic inepţiile, când poate şi domnia sa. Le recomand să caute, aşa cum am afirmat şi în ultimul meu comentariu, revista ,,Lumină Lină", Revistă de spiritualitate şi cultură românească (Gracious Light, Review of Romanian Spirituality and Culture, AN XXVII/Nr. 3 IULIE-SEPTEMBRIE 2023 NEW YORK, editată de THE ROMANIAN INSTITUTE OF ORTODOX THEOLOGY AND SPIRITUALITY CAPELA SF. APOSTOLI PETRU  ŞI PAVEL, pgg. 117-118 pentru a se convinge cât e de poet maestrul Girel Barbu. Şi dacă nu se conving le mai pot recomanda şi alte publicaţii din ţară şi din străinătate.

 19 
  : 12 Octombrie 2023, 19:14:17 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Atena Dumbravă
Stimată doamnă Silvia Velea,
s-au împlinit 13 ani de când activez pe Citatepedia, nu adăugînd citate proprii ci doar comentând de foarte multe ori la textele confraţilor de condei, comentarii care nu au încălcat din câte îmi aduc aminte niciodată regulamentul. Am avut aici discuţii cu regretatul Dv. soţ, Domnul să-i dea lumină sufletului, în care mi-am exprimat diferite opinii. Am fost ascultată şi chiar a luat unele măsuri cînd anumiţi utilizatori săreau calul. Şi, ştiţi la fel de bine că pe vremea aceea comentariile erau de bun simţ, nu ca acum când nişte personaje, fără nicio legătură cu cultura şi literatura, comentează aiurea, debitând cuvinte care nu sunt permise în spaţiul public. Am văzut că periodic le eliminaţi, dar nu înţeleg cum nu puteţi să le blocaţi acestora accesul pe site. Ştiu că sistemul vă permite acest lucru. Gîndiţi-vă că pe site sunt şi copii, unii de-o seamă cu Codruţa, talentata Dv. fetiţă. Nu vă gândiţi că lăsîndu-i de capul lor pe aceşti indivizi inculţi să scrie cuvinte nepermise pe un sit de cultură cum este Citatepedia, contribuie la educarea defectuoasă a tinerei generaţii? Rugămintea mea este să interveniţi mai des şi să puneţi capăt acestor practici care trag în spate cel mai mare site de citate. Vă amintiţi că acum câţiva ani era o efervescenă pe secţiunea Comentarii, unde se încrucişau opinii despre citat şi nu despre autor. Chiar Dv. aţi scris aici un referat ,, Cui îi este frică de comentarii". Mie uneia nu mi-e frică, dar scuzaţi-mă, mi-e scîrbă. Vă doresc o seară liniştită

 20 
  : 07 Octombrie 2023, 11:27:42 
Creat de Girel Barbu - Ultimul mesaj de către Atena Dumbravă
Ceata lui Piţigoi (alias Jenică Dunăreanu) ciripesc pe site, dar bieţii de ei nu văd că le-a crescut fulgi pe limbă, şi le scurmă rîmele în tărtăcuţă. Se vede că li se termină aţa de pe C. Mosor. Care Mosor? Poeţelul ăla care le mulge cărăbuşi în ciocuri. E o distracţie de zile mari pe secţiunea Comentarii. Râde lumea de se strică. Mă întreb ce farmec ar mai avea această secţiune dacă ciripeilor le-ar cădea fulgii de pe limbă?

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 10