19 Aprilie 2024, 07:30:40 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Nirvana si altele  (Citit de 3816 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Silviu Olexsiuc
Vizitator


Adresa de email
« : 30 Decembrie 2014, 11:35:08 »

Nu am deloc inclinatie spre poezieNu sint nicidecum un talent in prozaAmstudiat cindva putina muzica.Aveam si ureche muzicala.La scoala de muzica,profesorul de teorie considera ca nota maxima ma prinde cel mai bine.
 Reuseam cindva demult,sa fac desene grafice,portrete gen fotografie(dupamodel natur sau "poza").
Am o oarecare inclinatie asupra frumosului.
Totodata ,pot deosebi un vin bun de nul prost,asa cum nasul imi spune ca ma asteapta acasa la masa de prinz,o friptura super,cum am pasit primele trepte alecscarii de bloc.
 Ma irit greu dar atunci fereasca sfintii.
 Cind pun mina pe tirnacop sa fac un sant,transpir neaparat,cu "raspundere" ,si nu ma las pina nu termin lucrarea-repede,cit mai repede,si bine.
 Daca prind o carte care-mi place,o citesc din scoarta in scoarta indiferent cite ore imi ia.
 O carte deosebita poate trece prin miinile mele de zeci de ori.
 Sint emotiv,prea emotiv.
Daca vad un copil chinuit ,pling.Orice actiune deosebita,pozitiva a unora,maturi sau copii(mari cintareti,olimpici la matematica,copii supradotati,etc)precum si prelegeri ,discursuri "fara cusur",ma emotioneaza la lacrimi.
 Sint patriot.
Ma simt bine linga iubitorii de neam.Dacia,dacii,sint subiecte prea putin puse in valoare.Nici nu stim ce pierdem.Traiasca Dacia libera!
Traiasca Dacia moderna!,cu adunarea inteleptilor neamului ,scurta,restrinsa,nu adunatura cu duiumul.Cu respect, cu hotarire,cu onoare, cu capul sus.
 Hm,vise
Daca vad o babuta care vinde buchetele de flori de pe cimpie,ma duc si cumpar,chiar daca nu am nevoie sau buchetelele sint prea modeste.Ii fac vinzare.
 Socotelile la societate mi le fac totdeauna incepind cu salariul angajatilor.Deabea pe urma profitul.Incerc sa rasplatesc cit pot munca si silinta oamenilor pentru societate.
 Altfel sint credincios familiei,neamului
 Sint critic cu "capetele"aflate sus,in tribuna tarii care se invirt fara sens.
Imi place natura,verdeata(florile,iarba,pomii)imi place soarele,norii,ploaia,praful,noroiul,si multe,multe.
 Imi place muntele.-privelistile sint datatoare de viata.Iti alina sufletul.
 Imi plac copii.Inainte sa ma casatoresc,am avut cu sotia mea contract pentru cinci.N-a fost sa fie
 Imi place sa stiu(nu ce face vecinul),sa cunosc.Incerc sa aflu Ce e aia,ce e ailalta?Cum se face asta?De unde vine cealalta?Ce pot sa fac sa ajung la tinta? Constructiv.
Am tinte formate de ani de zile.Le urmaresc continuu,"pas cu pas".
  Imi place Iohanis.Nu l-am votat insa.Nu-l credeam in stare sa formeze echipa serioasa si stabila cu primul ministru.Nici pe cel de-al doilea nu mizam sa se inteleaga cu Iohanis.Se pare ca m-am inselat.Sa dea Dumnezeu
 Alerg dupa "fineturi sfinte".Nuvreligie.
 Nu cred in dumnezeu,sfinti,si alte cele.Popa?...Hm...Nici in biserica ..Biserica este in sufletul meu.
Am ce am cu Nirvana.
Sint captivat.O data, am vrut sa ajung si am ajuns.Nu sint sigur ca am ajuns la capat.Nici nu cred ca are capat.
 Am ajuns la lumina...Oh..Am fost prins de o vibratie placuta,recomfortanta,"compatibila".Am inotat intr-o frecventa speciala,intr-un ocean de unde dumnezeiesti,intr-o fericire fara seaman.N-ai mai pleca de acolo.
 Ramii constient ,dar nu de viata paminteana.De abis,de rai
 Am incercar sa aflu cine am fost in viata anterioara.Imi pusesem in cap.Am primir raspuns.Destul de curios.
Se zice ca daca ajungi la Nirvana.nu se mai poate intimpla nimic rau,nici moartea nu se mai lipeste.Cindva,mai tirziu ,dupa ce rezolv urgentele(asigurarea viiitorului copiilor)sint hotarit sa incerc iar,si iar,si iar.Acum ,ma tem.Ma tem sa nu am probleme pe drum.Ar ramine multe nerezolvate.Pentru mine nu-i problema.Am trait multe.Am vazut multe.Si totusi mai am multe intrebari fara raspuns.Mai stau.Nu vreau sa plec acum.Imi dau lacrimile.Simtamintul este asa de profund,bucuria precum si asteptarea sint asa de mari.Ma infioara.Oh..Trebuie sa ma linistesc.
 Sfintii coboriti pe pamint,pastrati vii in legende,au fost extraterestrii.De ce am fi noi singurele fiinte dotate superior din galaxie,din univers?Trebuie sa mai fie si altii.Cindva,cind vom merita,ii vom cunoaste.De aproape.
 Deocamdata sintem tratati cum tratam noi pisicile sau furnicile.cu nepasare,cu indiferenta.Citeodata mai si calcam cite una fara sa vrem
  Asa si cu noi si ei.
Dumnezeu? Nu.
Universul ? Da. Natura .Legile naturii.Da.Le cunoastem? Partial,in mica masura.
 Mai e mult pina departe.
Cindva vom ajunge,cind vom fi mai bine pregatiti.
  Si-acuma,stop.Da ciorba pe rascoale.
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: