28 Martie 2024, 10:30:37 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Burebista  (Citit de 3288 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
SIlviu Olexsiuc
Vizitator


Adresa de email
« : 31 Decembrie 2014, 18:09:37 »

Burebiista.
 Ce bine suna!Sufletul meu ii recunoaste maretia ,paternitatea.
 Mi-aduc aminte,parca,din alte lumi.
Vad undeva departe in muntii Gradistei,pietrele dacilor.Le vad de sus,cu ochii minti.Sint ordonate.Trebuie sa aibe si o semnificatie,nu sint puse la intimplare
 Dacii erau mesteri .Si-n filozofie,si-n lupta.Dar si in lucruri pamintesti.
 Asa a vrut bunul dumnezeu,ca ele sa fiecastupate de vremuri naruite ne'ntelese.Iar noi cu uitarea noastra le lasam asa.E prea scump! Poate e mai bine asa.Se vor pastra.Pentru urmasi.
 Noi ,pe ce punem mina strinbam,darimam,murdarim...Vai.
Avea'vor ei taria sa le dezgroape?
 Cobor incet,incet si vad cercul de piatra .Bucati mari de stinca sfinta,taiate cu grija cu indeminare,cu simt.Orinduite intr-un cerc .Esenta lumi.Inteleg ca unii,experti cica il numesc Oracol sau altii Calendar,sau cam asa ceva.Nu stiu cexact.Poate.
  Dar eucsint convins ca acolo era sfatul inteleptilor.Acolo se nastea nazuinta poporului dac.Poate ca acolo a tronat Burebista.Ar fi avut tot dreptul.
  Dar sa luam aminte.Sint doar citeva pietre iar Dacia se intindea mai mult ca acum.Astazi avem sute de fotolii
 Conducatorii nostrii nu-si mai vad virful nasului.Capul lor umbla numai prin nori.De acolo nu se mai vede poporul.E ceata deasa,nu poate s-o destrame nimeni.E mai grea ca fierul,e mai tare ca otelul.
  Burebista.
 Unul dintre cei mai bravi barbati ai neamului nostru.L-am acoperit si pecel cu uitare.Si pe el,si pe Decebal si pe Deceneu si mai mult si pe Zamolxe.
 Nu mai stiu cum sa ma mai vait.N'as vrea sa ma repet de mii de ori.Nu'i a bine.
 Acum ,in prag de an nou,s'ar cadea sa fim mai veseli.Cui ii vine.
 Macar ii aduc in amintire,ii slavesc cum pot,asa cum ma duce mintea.
 Daca am fi mai multi......
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: