19 Aprilie 2024, 18:14:12 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Autoritate versus legitimitate  (Citit de 3875 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acdc
Vizitator


Adresa de email
« : 26 Iulie 2016, 11:30:06 »

   Nu stiu in ce masura sintem patrunsi de constiinta subiectivismului legitimitatii dar si a discernamintului, acum in era multtrimbitatei democratii. Acest fapt, cu multiple si neindoioase influente principiale, ne plaseaza pe noi, la nivel de comunitate, intr-un dezechilibru neproductiv, ce atenteaza la firescul demers al vietii cotidiene. S-ar parea ca majoritar, insa, cintarim legitimitatea cu greutati ruginite, in termeni deci, strict teoretici, infasurindu-ne intelegerea in subsecventa de tip materialist prioritar cu litera dar mai putin cu spiritul legii. Nu tinem deloc cont de indreptatirea de ordin moral, de diversitatea culturala in paliere largi, precum si diferentierea spirituala a comunitatilor ,in mic. Dragii mei, singele apa nu se face. Mostenim credinta, obiceiuri, limba, caractere de la stramosi. Aceste aspecte se materializeaza in stereotipuri extrem de puternice, formate in timp indelungat, sub influenta stimulilor specifici pentru arealul largit sau restrins al diverselor comunitati. Regulile si regulamentele unui loc, nu concorda cu cele ale altui loc, aflat sub mantia altei culturi, a altor interese. Asadar, ce e legitim ”aici”, nu este neaparat legitim ”dincolo” si viceversa. Dar ce este considerat in general legitim printr-o nefasta obisnuinta, este cu adevarat legitim ? Nu cumva venim din trecut cu afecte echivoce sau idei preconcepute ce necesita atare indreptari ? Nu cumva am putea sa le consideram perimate, de dorit fiind a le aduce inbunatatiri ? Nu cumva am inghitit in timp, cu forta, ”dumicati disproportionati” ? Nu cumva este”un pic imperios” necesar sa dam jos ”ochelarii de cal” ? Vedeti dumneavoastra, legitimitatea in general este conceputa, perceputa, dar si actioneaza calitativ intr-o oarecare sinergie cu autoritatea. Legitimitatea exista ca atare, dar este la fel de necesar a fi dorita precum si impusa chiar. Legea trebuie intr-adevar sa primeze. Autoritatea trebuie sa functioneze in slujba comunitatii, individualismul ca principiu netagaduit valoros trebuie acceptat, ghidat insa in directii neindoios constructive, parcursul nefast, de moment, fiind cu necesitate stopat. Da, dar ce te faci daca autoritatea vizeaza o legitimitate nefasta, straina de punctul de vedere largit acceptat de comunitate ? Vedeti, cite bordeie atitea ”obicee”. Nu cumva in atare situatie trebuie sa primeze respectul ”casei” ? Nu cumva autoritatea trebuie sa ia in calcul o legitimitate diferentiata ? Atita timp cit aceste deziderate sint reciproc puse in valoare, calmul si linistea vor fi prezente. Astfel, leaganul colaborarii se desavirseste. Mersul inainte ramine specific. Altfel...
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: