20 Aprilie 2024, 06:00:37 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: neconventional  (Citit de 6096 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
tudor.paroiu
Vizitator


Adresa de email
« : 15 Martie 2010, 17:08:30 »

Daca intru-n sens clasic spiritul se defineste ca fiind un factor ideal al existentei ,(opus materiei)  constiinta ,gindire sinonim cu idea din dualismul materie-idee, am  sa definesc acest termen intr-o noua imagine in care sa fie cuprinsa si acea parte metafizica sau transcedentala a existentei, altfel spus spiritul este acea parte a existentei care poate reflecta, oglindi (conventionalize) existenta in sine, prin existenta intelegind nu doar existenta materiala ci toata existenta , respectiv si cea metafizica sau transcedentala. In acest mod si  vidul exista si dumnezeu exista si inexitenta exista, cu o conditie doar, sa produca efecte si  intradevar  vidul produce efecte ,dumnezeu produce efecte ,ba chiar dincolo de existenta se produc efecte daca oamenii cred in viata de dincolo, pentru acestia acea credinta ii sustine, mai mult orice credinta aparent absurda creaza efecte si nu poate fi neglijata ca inexistenta este ca si cind am spune ca anarhismul nu exista sau ca Ben Laden nu exista , ar fi o foarte mare greseala. Sa revenim la spirit pe care trebuie sa-l definim obligatoriu in raport de grupul la care vom face referinta sau la individ amindoua notiunile fiind simultane in orice forma de organizare si prin forma de organizare nu trebuie inteles doar forma materiala nici doar cea umana si vidul este o forma de organizare. Noica a intuit simultaneitatea lui unu si mai multi dar nu a pus punctul pe esential "simultaneitate", spirit exista in orice forma de organizare,( chiar si in vid sau dumnezeu}, doar ca una este spiritul care poate fi si oglindit de alt spirit si alta spiritul care nu poate fi oglindid decit prin efectele lui, acum voi incerca sa aduc in fata dumneavoastra citeva elemente ale spiritului, nu doar uman ,acest spirit are cinci elemente esentiale( poate dumneavoastra veti mai determina si altele) simt ,sentiment,intuitie, instinct si gindire,  simultane de altfel, dar pentru intelegere deocamdata le separam si ele sint de individ si de grup,iar daca stabilim in mod conventional o axa de la negativ la pozitiv pentru aceste elemente aproape ca le-am definit, mai ramine sa le stabilim un punct de echilibru (in matematica este cifra zero)  si un element de comparatie (in matematica este cifra unu, in chimie atomul,in fizica unitatile de masura ) aproape am definit aceste elemente ale spiritului dar mai ne trebuie ceva, ceva ce este obligatoriu oricarei forme de organizare, limitele acestora ,in cazul nostru limitele simtului al sentimentelor al gindirii,etc.(la om ca la orice forma de organizare limitele sint date de existenta sa conventional). Este mult de vorbit despre existenta sau spirit in neconventional dar nu sint sigur ca si intereseaza pe cineva de aceea ma limitez aici cu o singura recomandare fiecare spirit uman sau mai putin uman este caz particular al spiritului necoventional si tu esti caz particular al spiritului necoventional iar daca in aparenta  (datorita conventiilor  pe care le facem} noi gindim sa nu, gresim sa credem ca pomii sau vidul sau dumnezeu sau transcedentalul ,sau orice forme de organizare nu gindeste sau ca noi gindim bine si celelalte forme de organizare gindesc doar rau..... 
Memorat
acdc
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #1 : 19 Noiembrie 2015, 11:27:46 »

...mda...
Memorat
Pagini: [1]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: