19 Martie 2024, 10:13:56 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: teoria conspiratiei  (Citit de 59917 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
horatiu665
Vizitator
« Răspunde #10 : 01 Februarie 2009, 18:51:48 »

pana aici, mihai este singurul care incearca sa isi argumenteze parerile, ceea ce mi se pare un lucru bun pentru el. parerea mea personala despre film (am vazut doar zg 1) este ca a fost facut de oameni teribilisti care nu stiu unde sa se opreasca si sa revizuiasca ce au zis/scris pana atunci. in multe dintre parerile primei parti le regasesc si pe ale mele. consider ca exista o forta superioara, dar nu un zeu, si in niciun caz unul avar, razboinic, razbunator cum este d-zeul crestin; intamplarile din biblie sunt absolut fantastice, este aberant sa crezi in ele cu adevarat. sa crezi in mesajul lor este altceva, si este foarte bine sa fii marinimos si bun cu toata lumea. este trist ca oamenii se folosesc de religie, care in esenta este ceva frumos si bun, pentru a distruge si a declara razboi altor natiuni, care raspund tot in numele religiei lor - vezi america vs. arabi, cruciadele, etc. .

in rest, despre partile cu bancherii, cu WTC, nu ma bag pentru ca nu e vorba despre mine si majoritatea informatiilor pe care le detin despre lucrurile astea sunt cele prezentate in film, care nici ele nu sunt prea concludente. clar ca nu le pot nega in lipsa de altceva, dar nici nu pot sa le cred pe cuvant pentru ca nu sunt complete.

mihai, nu te pripi cu concluzii inainte sa stii ambele pareri. ceilalti: cautati argumente, altfel sunteti ca si producatorii filmului.

inca ceva: zeitgeist, chiar daca este un film nonprofit, este facut pentru faima, pentru publicitate, pentru o idee. nu stim cine ce interese are, in spatele acestui film, dar putem observa cum ecologistii bat campii despre tot felul de idei de-ale lor cand tot ce fac este publicitatea si gura mare cu orice ocazie.
Memorat
mihai
Vizitator
« Răspunde #11 : 17 Februarie 2009, 22:08:58 »

luci nu e serial, daca ai fi vazut filmu tiai fi dat seama ca ce ai postat ultima data e a treia parte din primul.
"Rămân la părerea că ridică probleme interesante, dar bate câmpii prin multe locuri şi chiar este manipulativ." nu e frumos sa iti dai cu parerea pentru ca nu lai vazut yahoo_smiley.
apreciez ce ai spus horatiu, si iti multumesc. argumentele sunt esentiale intro discutie de genul acesta, chiar sunt de compatimit cei care se cred inteligenti pentru ca arunca cu neologisme si uita de tezele care sa le demonstreze logic afirmatia. am putea discuta la infinit despre acest subiect dar vad ca imi irosesc timpul degeaba... nu multi isi dau seama ca percep o realitate falsa... daca esti ivnatat de mic ca mergem cu capu in jos sau ca albastru e defapt rosu sau ca 1 + 1 = 3 aceasta va fi realitatea pentru acel indivit daca nu incearca sa gandeasca peste ipotezele initiale... pentru cei care cred ca stiu totul se se intrebe in sinea lor daca pot sa demonstreze macar o zecime din informatiile pe care le stiu.  toti percepem realitateea prin TV, carti, ziare, net.... din aceasta cauza traim virtual. chiar daca te duci pana la chiosc sa iti iei ceva tot in hipnoza esti. un alt fel de hipnoza. manipulat de iluzii etc.

nu stiu care este adevarul dar stiu ca nu il stiu yahoo_smiley. nu stim nici macar rolul nostru existential.
va inteleg perfect pe voi crestinii... ati mancat rahatul spus de bunica in parculetz despre iisus si duda despre cum a facut doamne doamne universul si sunteti mari destepti intro lume in care nu contati... chiar nu intelegi INCULTURA + INCHIZITIE = CREDINTA. a durat 1000 de ani ca sa intre binen cap si sa aranjeze bine "decorul". vad ca a mers. toate  argumentele pe care le puteti da sunt dintro carte modificata de n ori de la "compunerea initiala".

//Cuvântul "Dumnezeu" nu este nimic altceva pentru mine decât expresia şi produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecţie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilăreşti. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia. // bine a zis albert einstein.
ateismul in forma lui pura este ilogic. nu neg existenta unei creaturi/obiect/ un ceva care a pus in miscare acest univers perpetu continuu. insa forma crestina a acestui ceva este ilogica penibila si copilareasca... sunt atatea de verificat si o infinitate de demonstrat. raman la idea ca suntem prea prosti ca sa ne dam cu parerea despre acel ceva si ca majoritatea cred ca noi suntem  buricul pamantului(in acest context al universului) insa comparativ cu orice particica din univers suntem multimea vida. sunt prea dezinformat si prea nonfactorial ca sa imi dau cu parerea despre stiinta dar este destul de logic ca percepem prea putine dimensiuni ca sa incepem sa incercam sa intelegem adevarul/universul/infinitul si chair pe maretul dumnezeu.
credeti si nu cercetati ca faceti bine dragi sclavi moderni. pa yahoo_shamrock
http://richarddawkins.net/images/thencallitgod1.jpg
« Ultima modificare: 17 Februarie 2009, 22:18:01 de către mihai » Memorat
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #12 : 18 Februarie 2009, 00:29:03 »

Ai dreptate. L-am şters. Personal, am văzut prima jumătate de oră din fiecare. Mai mult n-am răbdat. yahoo_smiley Sunt unele chestii interesante, dar pentru mine este clar că realizatorii sunt părtinitori unor idei şi împing lucrurile dincolo de obiectivitate. Se poate discuta punctual, dar ar trebui citat destul de mult din film şi, personal, nu am atâta răbdare în acest caz.
Memorat
mihai
Vizitator
« Răspunde #13 : 25 Februarie 2009, 19:39:02 »

mai bun decat zeitgeist yahoo_smiley
<a href="http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=8460877224268567651&fs=true" target="_blank">http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=8460877224268567651&fs=true</a>
enjoy
Memorat
vanghelis007
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #14 : 10 August 2009, 19:09:26 »

Am urmarit "Spiritul epocii", si lucrurile care se spun acolo, se refera la doua aspecte total diferite.Primul, la aparitia crestinismului si la influentele celorlalte religii "pagane" asupra noii religii.Ca orice mit, se pleaca de la anumite realitati istorice , care sunt transformate prin simboluri in motivele  mitologice cunoscute din Vechiul si respectiv Noul Testament.Fiti foarte atenti insa.Procesul de mitologizare este de natura strict omeneasca, si ceea ce considerati Dvs. ca fiind o minciuna, este o caracteristica a mentalului fiecaruia dintre noi.Exista nenumarate anecdote sau chiar mici istorii amuzante care se refera la vanatori si pescari.Din acest motiv, pentru a demonstra ca "istoriile " lor sunt veridice, unii dintre ei isi fotografiaza capturile.Autorii filmului incearca sa demonstreze falsitatea religiei crestine, pentru a putea intari partea a doua a demonstratiei.Ori lucrurile sunt in partea a doua destul de discutabile, deoarece exista mai multe interpretari, nu una singura:
-Teoria conspiratiei, prin care aruncarea in aer a celor doua turnuri este un act premeditat, la care au participat diferite structuri ale aparatului de stat american.
-Teoria Al-Qaeda, unde cei implicati sunt  Bin Laden si oamenii sai.
-Probabil ca mai sunt si altele pe care nu le cunoastem, si care se gasesc in aceasta zona probabila.
Acum explicati-mi cum vreti Dvs., punctual sau cu virgulite, care este problema, ca sa inteleg si eu.Fiti foarte atenti insa ca in momentul cand veti incepe sa vorbiti, mecanismele de mitologizare vor intra in functie si Dvs., veti prezenta propriile Dvs., mitologii ale interpretarii.
Memorat
Alexandru Uvra
Incepător
*

Popularitate: 0
Mesaje: 20



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #15 : 04 Septembrie 2009, 07:39:24 »

Mai mult de atat ce poti spune? yahoo_neutral yahoo_neutral yahoo_neutral
'Daca nu exista credinta si daca nu exista Dumnezeu, nu exista adevar. Fara credinta, omul e un animal rational care vine de nicaieri si merge nicaieri.' Petre Tutea.

<a href="http://www.youtube.com/v/etm02nwCHTw&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/etm02nwCHTw&rel=0</a>

« Ultima modificare: 04 Septembrie 2009, 07:45:03 de către Alexandru Uvra » Memorat

hello
andrei123
Vizitator


Adresa de email
« Răspunde #16 : 05 Septembrie 2009, 00:18:35 »

salut mihai
in primul rand mihai nu cunosti nimic din ceea ce inseamna crestinism iar acest lucru te exclude din cercul oamenilor care pot sa spuna daca sunt doar povesti,
pentru a vorbi de existenta unui lucru trebuie intai sa definesti lucrul in cauza, iar tu nu ai nici cea mai vaga idee de ce inseamna crestinism sau Dumnezeu.
cat despre film am auzit de el acum l-am si vizionat nu vreu sa zic nimic pentru ca daca as vorbi despre prima parte pe tine nu te-ar interesa iar pe mine nu m-ar ajuta(deoarece daca te-ar interesa ai cauta singur si pareri contra ) iar daca as vorbi despre ultimele trei parti as fi ca tine(cand vorbesti si cataloghezi lucruri care iti sunt straine), asa ca nu pot sa iti spun decat " cautarea adevarului nu se face cu ajutaorul papilelor gustative " (nu este adevarat doar ceea ce iti place sau ce iti convine) sper ca nu te-am suparat tare,( dar sper ca te-am suparat destu incat sa doresti mai mult sa cunosti adevarul).
cu respect  andrei
Memorat
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: