28 Martie 2024, 10:53:31 *

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Membri Autentificare Creează un cont  
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Autor Subiect: Cenzura abuzivă servește artei și dreptului la liberă exprimare?  (Citit de 18233 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
goeteri
Incepător
*

Popularitate: -1
Mesaje: 15


Nimic nu e etern...


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #10 : 04 Aprilie 2013, 19:35:12 »

Se pare că se confirmă inepția promovată aici, din moment ce se refuză și comentarii pertinente pentru relevarea  de postări absolut agramaticale, nemaivorbind de orice formă minimă de legare a cuvintelor în limba pe care o serviți cu o oroare pe care nu am mai întâlnit-o până acum,  demnă de a fi făcută cunoscută și pe alte meleaguri, lucru pe care mă angajez să îl fac imediat în media culturală (adevărată) în care se publică la exteriorul țării, căci se pare în țară sunteți unul din promotorii mocirlei generalizate.
Exemplul;

Comentariu la

Pentru iubita mea

fragment;

”pentru ca ar iesii la iveala imensa lor iubire ce ar acoperii universul
iar nimeni apoi nu le ar simtii lipsa celorlalti.

poezie de Silviu Petrache (18 ianuarie 2011)


Cum ce-i banal mereu evit,
nepunctuat, nediacritic
și versu-i... neversificat,
nu m-aș fi dealtfel implicat,
dar cred că se pretinde a ști
c-a ieșii, a simții, n-ar acoperii
că un singur ”i” e gramatical,
deci vot se pare, e ireal!

Sper să nu fie vreun scandal....
04.04.2013
Memorat

Să nu credeți în supremația vitezei luminii... dac
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #11 : 05 Aprilie 2013, 17:24:17 »

Dacă v-aţi uitat pe pagină după ce aţi trimis comentariul, aţi văzut şi răspunsul: "În urma analizei textului, sistemul automat considerã cã acest comentariu trebuie verificat de webmaster înainte de a apãrea pe site. Dacã nu va deveni vizibil în cel mult 24 de ore, înseamnã cã a fost respins."

Nu a durat decât vreo 2 ore până l-am văzut şi l-am aprobat.

În fiecare zi sunt o mulţime de comentarii respinse din diferite motive: spam, obscenităţi, greşeli excesive etc. Sistemul automat face ca acestea să nu fie văzute de utilizatori. Dar fiind un sistem automat, nu înţelege sensul cuvintelor, aşa că uneori este necesar să verific eu şi să decid eu dacă un anumit comentariu trebuie să apară. Este o practică uzuală pe internet.

Observ că în loc să întrebaţi civilizat, vă este mai comod să aruncaţi cu invective.
Memorat
goeteri
Incepător
*

Popularitate: -1
Mesaje: 15


Nimic nu e etern...


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #12 : 07 Aprilie 2013, 19:53:18 »

Domnule Velea, cu scuzele de rigoare pentru reacția grăbită, totuși nu răspundeți esenței comentariului ce releva aberații gramaticale, fără a mai vorbi de puerilitatea exprimării, ambele ”geniale și superbe”, vorba nevestii... se știe!
Doar vă știu cel puțin în ce mă privește, foarte reactiv... 
Memorat

Să nu credeți în supremația vitezei luminii... dac
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #13 : 07 Aprilie 2013, 20:12:42 »

Dacă vă uitaţi la facilitatea "Adăugate recent", scrie clar "Cele de mai jos au caracter de propunere. Unele vor fi eliminate de pe site. Voturile şi argumentele pro sau contra exprimate prin comentarii ajută la luarea unei decizii."

Ceea ce s-a şi întâmplat.
Memorat
goeteri
Incepător
*

Popularitate: -1
Mesaje: 15


Nimic nu e etern...


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #14 : 10 Ianuarie 2014, 22:06:46 »

Încă o dovadă de periculoasă neconsecvență a administratorului în analiza pe care o pretinde obiectivă, dar care nu are nicio susținere în adevăr. Drept pentru care, cu bucuria de a acumula -2 la popularitate, dar neobișnuit cu păcăleala românească în toate domeniile, pentru că de mult nu o mai accept căci unde locuiesc nu se practică, vă postez în paralel două comentarii la epigrama poetului George Budoi și cu nominalizarea celor ce le-au postat, dând cititorilor posibilitatea să aleagă cine este off topic și folosește un limbaj mai inadecvat:

Eduard Zalle [din public] a spus pe 9 ianuarie 2014:
Iar pentru Băsescu, găozari, păsărici sau ţigănci împuţite. Preşedintele are un repertoriu mai larg, căci, deh, are şi o panoramă mult mai largă de-acolo, de sus, din capu' statului...

Daniel Aurelian Rădulescu 10 ianuarie 2014
Nu am știut că avem până și aici un politician mascat, o za printre ceilalți nelegiuiți, aflați, așa cum tocmai el pretinde, în capu' la statul ăsta de borfași. Rușinos și off topic comentariu cu zgomot de zalle!
Impecabilă cealaltă intervenție, de bun simț, probată și obiectivă! (referire la un alt comentariu semnat Mihail Arin n.b.)
Aș fi felicitat autorul dacă nu ar fi făcut ”corecta” (?) completare...

Cel de-al doilea, din 10.01.2014, a fost suprimat! Trebuiau eliminate cel puțin amândouă, sau ambele acceptate?
Remarcați că cel de-al doilea are o cât de mică legătură cu epigrama în sine?
Primului găsiți vreo legătură, cel puțin infinitezimală, cu postarea autorului?
Mulțumiri anticipate!  
Memorat

Să nu credeți în supremația vitezei luminii... dac
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #15 : 11 Ianuarie 2014, 21:37:35 »

Faceţi o confuzie: comentariul dv nu a fost "suprimat", ci a intrat în moderare (a aşteptat să fie verificat). V-a şi apărut un mesaj în acest sens. Când l-am văzut, l-am aprobat.
« Ultima modificare: 12 Ianuarie 2014, 11:07:30 de către Lucian Velea » Memorat
goeteri
Incepător
*

Popularitate: -1
Mesaje: 15


Nimic nu e etern...


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #16 : 19 Ianuarie 2014, 12:45:03 »

Propun utilizatorilor și vizitatorilor sitului, cel mai bun și recent exemplu pe tema subiectului, culmea și o autoexplicație în același timp prin însăși titlul postării!!!

Ipocrizia lecției
                                                      de Daniel Aurelian Rădulescu
M-am întâlnit astăzi c-o sfântă ce tot sfințește păcănele
De sfinți bărbați, ce întâlnește și îi deschide la curele.
Este profund ultragiată că are-n curte o cățea
-Ce nu-i a ei, e pripășită- fără respect de loc, de ea;
Nerușinata s-acuplând cu toți cățeii dimprejur,
Ce-o însămânțează zi și noapte, hălmesiți toți, să-și aibă... tur
Și nu înțelege, ioc defel, cum nu se mai respectă scară
Și animal ce-o fi, cățel, a ajuns s-o facă de ocară!...
Se pare c-a fost înțeleasă de curva de cățea străină,
Că-n două săptămâni s-a stins delirul, sexul cu pricină;
Și-a însușit din manierele predate zilnic, neîntrerupt!?...
Fără să știe, sfânta noastră, că la cățea-i un rut... S-a rupt!

Oricum ea, celebrala străzii, maica-n rasă superioară,
Cu mult bun simț, își drămuiește ”appeal” doar seara... de cu seară!?!
18.06.2012


Textul prezent, ca și cel ce conținea în primul vers ”daravele”, înlocuit la sesizarea administratorului cu ”păcănele”, este respins indefinit fără nicio rațiune.
Surprinzător că textul, așa cum era el inițial, a fost acceptat sub forma inițială pe toate siturile de cultură din mediul virtual, mai ales că expresia populară ”daravele” are cu predilecție o conotație hazlie, specific populară și nicidecum nu este o vulgaritate ca cea bine cunoscută, iar sinonimul ”penis” nu este nicidecum un termen interzis, ci promovat prin dicționarul limbii române și în toate cărțile de școală.
Ca de obicei se confundă vulgaritatea cu expresia populară străveche, invocându-se o pretinsă vigilență, binevenită de altfel în anumite cazuri deja remarcate.
Nu cred că trebuie să vorbim în... bipuri, doar pentru că nu avem simțul măsurii, jucăm pe maica precista și colcăie incultura și toate tarele ce scaldă azi o națiune debusolată.
Poezia în sine era un semnal de ipocrizie ce caracterizează azi o bună parte din existența românească, începând de la cele mai înalte niveluri!!! Minciuna, hoția, iresponsabilitatea, impostura., ipocrizia, etc., guvernează acum România și se pare se răspândește endemic de un popor ce nu-și mai merită țara!
Mulțumesc pentru orice eventuală opinie!
Memorat

Să nu credeți în supremația vitezei luminii... dac
goeteri
Incepător
*

Popularitate: -1
Mesaje: 15


Nimic nu e etern...


Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #17 : 19 Ianuarie 2014, 12:49:37 »

Cu scuzele de rigoare, revin cu o mică precizare, anume că răspunsul, chiar pentru forma revizuită (oricum fără motiv justificat!), conține mesajul; ”textul conține un cuvânt nepermis”... De cine, de poporul român???
Memorat

Să nu credeți în supremația vitezei luminii... dac
Lucian Velea
Administrator
Senior
*****

Popularitate: 51
Mesaje: 460



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #18 : 19 Ianuarie 2014, 17:10:18 »

1. Nu aţi discutat cu mine despre această poezie, deci nu aveam cum să vă sugerez vreo înlocuire (oricum nu fac astfel de sugestii).

2. Nu are nicio relevanţă unde v-a fost acceptat textul. Citatepedia este un proiect privat şi în această situaţie poate avea orice reguli doreşte. Dacă nu vă plac regulile, nu vă obligă nimeni să participaţi. Este exact ca în orice spaţiu privat deschis publicului. De exemplu, dacă intri într-un teatru şi începi să urli, vei fi dat afară, chiar dacă argumentezi că la concertul de pe stadion ai avut voie.

3. Poezia a fost respinsă automat, filtrul de cuvinte nepermise făcând o detecţie eronată. Am corectat problema, acum puteţi adăuga poezia.
Memorat
Pagini: 1 [2]
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
 
Schimbă forumul: